Dobrý podvečer, dnes je pondělí 27.5.2024, svátek slaví Valdemar, zítra Vilém.

Jak vyřídit nesvéprávnost pro babičku, dědečka - postup

Moje babička je již 10. rok v domově důchodců. Trpí Alzheimerovou chorobou, nyní již ani nemluví, ani se nehýbe. Máme doma její vkladní knížku na jméno. Je v ní vklad, který skončil více než před 5lety, v bance nám řekli, že za rok a propadne bance. Chtějí od nás nějaké vyjádření právníka o tom, kdo je oprávněn za babičku jednat. Jakým způsobem lze postupovat? 

___
___

Nemůže za ni jednat domov důchodců, který jí mj. zařizoval účet v bance? My bychom chtěli, aby ty peníze z vkladní knížky byly zaslány právě na její účet, peníze nechceme pro sebe. Děkuji, Zuzana

ODPOVĚĎ:
Pokud babička není zbavena svéprávnosti a může Vám podepsat plnou moc (byla by třeba nechat notářsky ověřit - stačí se domluvit a notář může přijít do babiččina pokoje, nemusíte vy za ním).

Do této plné moci by bylo třeba specifikovat, co má zplnomocněnec udělat, aby nemohlo dojít ke zpronevěře peněz nebo nabytí dojmu ze strany notáře o tomto úmyslu zplnomocněnce. Pokud babička vnímá a je schopná podpisu, tak je uvedený způsob nejméně zasahující do sociálního statutu babičky.

Pokud tento způsob není možný, bude muset proběhnout opatrovnický soud a babičce ustanoven opatrovník, v souvislosti s tím, že babička bude zbavena nebo omezena na svéprávnosti.

Návrh na zbavení svéprávnosti můžete podat i Vy a zároveň se nechat ustanovit opatrovníkem.


Odpověď poskytla Bezplatná právní poradna online.