Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Poradna Otázky a odpovědi Jak si zlepšit paměť - rady, tipy a doporučení

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Jak si zlepšit paměť - rady, tipy a doporučení Email
Neděle, 17. duben 2011 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5682x

Pracuji v zaměstnání, kde je potřeba si pamatovat hodně informací a čísel. Je mi 55 let a pozvolna cítím, že začínám za svými mladšími kolegy pokulhávat. Poradíte mi, jak to udělat, aby se moje paměť nezhoršovala, prosím? Děkuji, Pavel. 

 

___

___

ODPOVĚĎ:
Na problémy s pamětí si stěžuje hodně lidí. Příčinou může být onemocnění (např. u starších pacientů je častá a známá Alzheimerova choroba), podíl ale může mít i inaktivita a také strava.
Jestliže si představíte pasivního člověka, který jen poslouchá rádio a houpe se celý den v křesle či se dívá z okna a je neaktivní, příčina je zřejmá.

Vhodné není ani dlouhodobé sledování televize (jsou lidé, kteří dokáží sledovat televizi pasivně i 10 i více hodin za den). Kdysi jsem slyšel přísloví, že mozek je jako sval – když se nepoužívá, ochabuje. A je to přesně tak.

Důležitá je tedy stimulace mozku – čtení, luštění křížovek nebo sudoku, komunikace s ostatními lidmi (rodina, lidé v práci, návštěvy výstav, posezení s přáteli apod.), hraní her (karty), poslech hudby.

Další podstatná věc je životospráva - tedy strava a pohyb.
Co se týče pohybu, je podstatné chodit na procházky nebo sportovat (běh, plavání, kolo). S prokrvením svalstva se zlepšuje i prokrvení mozeku.
Co se týče stravy, je podstatné, aby měla mnoho vitamínů a antioxidantů a byla čerstvá a pestrá - syrové ovoce a zelenina, stravu si připravujte sami a vyhýbejte se konzervovaným potravinám a jídlu s vysokým obsahem přídatných látek (emulgátory, konzervanty, syntetická barviva ad.) a soli. K tabu určitě patří tvrdý alkohol a především pak kouření (to především zhoršuje prokrvení mozku a akceleruje rozvoj aterosklerózy). Vhodné není ani jídlo s vysokým obsahem živočišných tuků a uzeniny.
Strom, jehož výtažky prokazatelně zlepšují paměťové schopnosti a prokrvení mozku je jinan dvoulaločný (ginko /správně gingko/ biloba). V ČR je relativně vzácný – např. v Olomouci jsou jen 4 stromy. Extrakty z něj se prodávají volně nebo na recept pod názvy Tanakan, Tebokan, Gingio ad.. Předepsat je může neurolog, praktický lékař, psychiatr ad.
Pokud máte ale pocit, že dochází opravdu ke značnému a rychlému úbytku paměťových schopností, velmi doporučuji návštěvu odborníka (poruchy paměti jsou doménou psychiatrů).
Ten Vás vyšetří (formou pohovoru) a předloží k vyplnění testy, které mohou paměťové poruchy zachytit. Na internetu jsem našel stránky, věnující se paměti např. na www.trenovanipameti.cz a www.poruchypameti.cz .

 

ONLINE TEST PAMĚTI - OSTESTUJTE SE ZDE

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny