Dobré dopoledne, dnes je pátek 29.9.2023, svátek slaví Michal, zítra Jeroným.

Cysty na vaječnících a vliv na otěhotnění, těhotenství

Trpím cystami na vaječníku z neprasklých folikulů, někdy jsou velké i přes pět centimetrů, ale po menstruaci obvykle zmizí. Jak velkou mám šanci při výskytu cyst otěhotnět a bude pro mě případné těhotenství rizikovější než pro ženu, která cystami netrpí? Tereza

___
___


ODPOVĚĎ:

Z vašeho popisu se domnívám, že se jedná o tzv. funkční cysty na vaječnících, které bývají náhodným nálezem při gynekologickém vyšetření. Bývají dočasné a nemusejí způsobovat obtíže. Vzácně jsou obtížemi například bolesti v podbřišku. Nebývají překážkou otěhotnění. Těhotenství zcela jistě nebude rizikovější než pro ženu, která cystami netrpí.

Prevence: Dobrou prevencí tvorby funkčních cyst na vaječnících je užívání kombinované monofázické hormonální antikoncepce. Výraz monofázická antikoncepce znamená, že množství hormonů obsažených v jedné tabletě se v průběhu cyklu nemění. Kombinované přípravky obsahují estrogeny i gestageny. Estrogenů by mělo být 30 mikrogramů a více v jedné tabletě. Stejně příznivě působí i nitroděložní tělísko s hormony. Po vysazení antikoncepce je obecně vyšší šance na otěhotnění.