Příjemnou noc, dnes je středa 21.2.2024, svátek slaví Lenka, zítra Petr.

Ateroskleróza a riziko mrtvice, cévní mozkové příhody

Lékařka mi zjistila aterosklerózu. Prý mě v souvislosti s ní může postihnout celá řada nemocí včetně mrtvice. Je to pravda? Ludmila

___
___


ODPOVĚĎ:

Ateroskleróza je příčinou celé řady srdečních a cévních onemocnění, například cévní mozkové příhody, infarktu myokardu nebo ischemické choroby cév dolních končetin (ICHDKK).

Cévní mozková příhoda (CMP) je akutní onemocnění, které je způsobeno buď nedokrevností mozku při uzávěru některé z mozkových tepen, nebo krvácením do mozku při prasknutí cévy. Ischemická cévní mozková příhoda je častější a tvoří až 85 procent všech cévních mozkových příhod. Oba typy mají za následek poškození mozkové tkáně, které může vést k trvalému postižení nebo skončit smrtí. Zdravotní následky mohou být různé - od mírnějších až po velmi závažné s těžkou poruchou řeči nebo ochrnutím poloviny těla, kdy je člověk zcela odkázán na pomoc okolí. V krajním případě může dojít i k různě hlubokému kómuatu a smrti. 

Varování lékařky určitě nepodceňujte. O prevenci cévní mozkové příhody (a potažmo i ostaních cévních onemocnění jako je infarkt myokardu) si přečtěte zde.

 

O ATEROSKLERÓZE VÍCE ZDE