Dobré dopoledne, dnes je čtvrtek 13.6.2024, svátek slaví Antonín, zítra Roland.

Alergie na sperma - příčina, otěhotnění, příznaky, projevy, prevence

Podle britských vědců trpí alergickou reakcí na mužské semeno mnohem víc žen, než si lékaři připouštěli. Co tom soudíte? Lucie

___

___

ODPOVĚĎ:

Ještě před několika desítkami let byla alergická reakce na mužské sperma považována za kuriozitu. Moderní výzkumy nás poučují o tom, že alergickou reakcí na sperma trpí mnohem víc žen, než jsme si ještě nedávno mysleli. Taková alergie se totiž může projevovat nejen nějakou svědivou vyrážkou. Někdy o sobě dá vědět výtokem a pálením při močení. Takové příznaky se pak často mohou svádět na sexuálně přenosnou nemoc a pátrání po původci infekce je většinou marné. Na uníverzitě v Manchesteru nedávno zjistili, že alergií na mužské sperma trpí přibližně 12% žen ve věku mezi 20. a 30. rokem věku. 

I když výrazné život ohrožující alergické potíže, jako je např. anafylaktický šok s poruchou dechu, jsou při spermatické alergii výjimkou, může i pouhý výtok představovat komplikaci v intimním životě. Pokud se prokáže alergie na mužské sperma, nepomůže změna partnera, spíše lze doporučit trvalé používání kondomu a v případě touhy po dítěti pak k umělému oplodnění použít proprané spermie. Alergii totiž nezpůsobují spermie, ale bílkovina, která je způsobená v ejakulátu.

 

Odpověděl: MUDr. Radim Uzel - sexuolog.