Dobré dopoledne, dnes je neděle 21.4.2024, svátek slaví Alexandra, zítra Evľénie.

Nespavost, kolik hodin by měl člověk spát, průběh spánku

 

V noci se probouzím unavená, protože nemohu dospat kvůli světlu a hluku z ulice. Snažím se to dohnat o víkendech, ale mám pořád pocit trvalé ospalosti. Zajímalo by mě, kolik hodin má spát zdravý člověk. Děkuji, Martina

___

___

ODPOVĚĎ:
Spánek by měl být jednofázový, tedy v cyklu dne a noci realizovaný jednou - neměl by se kouskovat třeba na odpolední spánek. Tady by měla být v případě potřeby jen relaxace, lehká dřímota, kdy se nenastaví dva základní druhy spaní, tedy lehký a hluboký spánek. Potřeba spánku je u každého jedince jiná, obvykle se uvádí, že časově potřeba spánku kolísá od 3 do 12 hodin, přičemž ženy obvykle mají potřebu větší.

Někteří lidé jsou "sovy". vyhovuje jim jít spát pozdě a ráno by zase spali, obtížně se probouzejí, mají-li někam jít časně.

Obráceně »skřivánci« jsou sice ráno čilejší, ale chodí spát brzy. Lidé, kteří mají potřebu spát méně, nejsou nemocní, naopak. Čas, který jiní prospí, mohou využít pro něco užitečného, třeba pro vzdělání nebo zábavu.

Dlouhé spaní, zahálení pro nikoho dobré není Jsou lidé, kteří se domnívají (mylně), že čím déle budou spát, tím je o pro jejich organismus epší. Není tomu tak. Každý člověk je "nastaven" a určitou hladinu pořebného spánkového odpočinku, takže prodlužuje-li zbytečně spánek, je to na úkor jeho čilosti a bdělosti. Uměle protahovaný spánek totiž nebývá zdravě lehký, nýbrž naopak hluboký, a tak se organismus místo očišťování od některých látek jimi naopak zahlcuje. Jistě se vám stalo, že jste se někdy probudili příliš brzo, a tak jste si po chvíli ještě "schrupli" - a výsledkem byly bolest hlavy a únava. Platí, že každý zdravý organismus si nakonec vezme přesně tolik spánku, kolik potřebuje.

Pokud Vám vadí světlo a hluk z ulice, použijte ucpávky do uší a škrabošku nebo zatáhněte žaluzie. Pokud to je jen trošku možné, snažte se vyhnout lékům na spaní. Z bylinek na nespavost pomáhá meduňka, kozlík a krátkodobě i třezalka. 

 

Odpověděl: MUDr. Jan Cimický - ambulantní psychiatr, Praha