Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Neurologie - nemoci a vyšetření Vyšetření reflexů při mozkové smrti, areflexie nad C1

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Vyšetření reflexů při mozkové smrti, areflexie nad C1 Email
Sobota, 14. leden 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 20185x
vysetreni-reflexu-pri-mozkove-smrti-areflexie-nad-C1Mozková smrt (smrt mozku) je nezvratné vymizení všech mozkových funkcí včetně mozkového kmene na jinak fungující kardiovaskulární systém. Pro diagnostiku smrti mozku máme nejrůznější nástroje (CT, panangiografie, EEG) včetně klinického neurolgoického vyšetření. Areflexie nad C1 potvrzuje smrt mozku. Vyšetření reflexů nad C1 je uvedeno na této stránce.
___
___


Vyšetření reakcí a reflexů při mozkové smrti

pupilarni-zornicovy-reflex-vysetreniZornicový reflex - pupilární reakce na osvětlení

aferentace - n. opticus (II), centrum - mezencefalon, eferentace - n. oculomotorius (lIl). Normální odpověď: zúžení zornice při osvitu oka. Provádí se v šeru ostrým bodovým světlem. U mozkově mrtvých jsou zornice zpravidla oboustranně dilatovány. V ojedinělých případech ani malé zornice nevylučují mozkovou smrt, nikdy však nesmí být přítomna reakce na osvit.


korenealni-reflex-vysetreniKorneální reflex

aferentace - n. trigeminus (V), centrum - pons, eferentace - n. facialis (VII). Normální odpověď: sevření víček po dotyku rohovky.
Provádí se rohem sterilního tarnpónu, k oku se přibližujerne mimo oblast zorného pole. U mozkově mrtvých je reflex vždy nevýbavný.


vestibulookularni-reflex-vysetreniVestibulookulární reflex

aferentace - n. vestibulocochlearis (VIII), centrum - prodloužená mícha, eferentace - n. oculomotorius (III). Normální odpověď: nystagmus ke straně podráždění.
Provedení: po ověření průchodnosti zevních zvukovodů a při anteflexi hlavy kolem 30 stupňů se do zvukovodu instiluje během 10-15 s 20 ml ledové vody a po dobu I min se ověřuje absence pohybu bulbů k testované straně. Druhostranný test se provádí nejdříve za 5 min. Při zničení jednoho analyzátoru (fraktura lební báze ap.) je postačující jednostranný test.


okulocefalicky-reflex-vysetreniOkulocefalický reflex

normální odpověď: při rychlém pootočení hlavy na stranu dochází ke kontralaterálnímu pohybu bulbů. U mozkově mrtvých nedochází k pohybu bulbů, oční koule zůstávají fixovány ve stejném postavení v orbitě.


Faryngeální reflex

aferentace - n. glossopharyngeus (IX) a n. vagus (X), centrum - pons a prodloužená mícha, eferentace - n. vagus (X). Norrnální odpověď: při dráždění orofaryngu dochází k dávení. U mozkově mrtvých není žádná reakce.

kaslaci-reflex-vysetreniKašlací reflex

reakce na odsávání: aferentace - n. glossopharyngeus a n. vagus, centrum - pons a prodloužená mícha, eferentace - n. phrenicus a další míšní nervy inervující exspirační svaly. Normální odpověď: drážděním při odsávání z trachey dochází ke kašli. U mozkově mrtvých není žádná reakce na odsávání z trachey.

Reakce na bolest

u mozkové smrti se neobjeví žádná motorická odpověď v distribuci hlavových nervů (např. grimasa) po jakémkoli bolestivém podnětu z kterékoli části těla včetně hlavy a obličeje (test V. a VII. hlavového nervu).
 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny