Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Neurologie - nemoci a vyšetření Vertebrogenní algický syndrom VAS, cervikovestibulární syndrom - definice, příznaky

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Vertebrogenní algický syndrom VAS, cervikovestibulární syndrom - definice, příznaky Email
Pátek, 17. únor 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 14609x

vertebrogenni-algicky-syndrom-VAS-cervikovestibularni-syndrom-pricina-priznakyBolesti páteře patří k onemocněním, která jsou jedna z najčastějších. Jsou podstatnou příčinou nemocnocnosti a pracovní neschopnosti, za léčbu těchto onemocnění vydají zdravotní pojišťovny obrovská kvanta peněz. Někdy jste se možná setkali s termíny vertebrogenní algický syndrom VAS a cervikovestibulární syndrom. Stránka ve stručnosti objastní tyto dva termíny a přinese definici.

___
___


Vertebrogenní algický syndrom

je bolestivé onemocnění páteře provázející poruchy jejích kloubů, vazů, meziobratlových plotének, okolních svalů a podobně. Projevuje se bolestmi v příslušném úseku páteře (odborně jsou jednotlivé úseky označovány jako páteřní etáže), často je patrné šíření bolestí do dalších částí těla. Zejména do hlavy (cervikokraniální syndrom), ramen a horních končetin (cervikobrachiální syndrom), hrudníku či dolních končetin (Iumbalgie, ischialgie - souhrnně lumboischialgie, LIS).

Cervikovestibulární syndrom

Tak se nazývají závratě, které jsou způsobeny útlakem tepen vedoucích do rovnovážného ústrojí - tzn. mozečku. Bavíme se především o oboustranné vertebrální arterii (arteriae vertebrales), která prochází krční páteří.
Útlak je vyvolán degenerativními změnami a blokádou krční páteře. Potíže úzce souvisejí s polohou a pohyby hlavy (polohová závrať), zejména s rotacemi a záklonem hlavy. Častější je u starších lidí s aterosklerotickými změnami cév. Závrať může být provázena i bolestí hlavy - obzvláště v oblasti zátalku.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny