Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Neurologie - nemoci a vyšetření Bolesti krční páteře - příčina, diagnostika, léčba

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Bolesti krční páteře - příčina, diagnostika, léčba Email
Čtvrtek, 16. únor 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 20138x
bolesti-krcni-patere-lecba-diagnostika-rehabilitaceBolesti zad patří k nejčastějším příčinám pracovní neschopnosti. Setkala se s nimi už většina z nás. Nedbáme na správné držení těla, málo se hýbeme, setrváváme dlouho v nepřirozené poloze bez pohybu, sedáme na nesprávně vysoké židli. Své krční páteři zkrátka denně ubližujeme. A ona se nám mstí vznikem tzv. vertebrogenního algického (bolestivého) syndromu.
___
___


Ztuhnutí svalů

Nejprve dochází k přetížení svalů kolem páteře a ty bolestivě ztuhnou. Pokud se včas svalstvo neuvolní (protažením, správným cvičením) a přetížení z nesprávného postavení se opakuje, pak dlouhodobé svalové stažení vyvolá změny ve vzájemném postavení obratlů. Nejdříve dochází ke snížené pohyblivosti páteře - blokádě, později i k trvalým změnám na páteři. Meziobratlové ploténky se snižují (snižuje se jejich výška), mohou vyhřeznout - herniovat. Na obratlích a meziobratlových kloubcích vznikají deformace.
Změny na páteři mohou utlačovat a dráždit nervy, které vedou do vzdálenějších oblastí těla (hlavy, ruky) a tím se bolestivé vjemy "přenášejí". Blokáda nebo změny v horní krční páteři se mohou projevit bolestí hlavy. Od krční páteře mohou bolet i ruce (někdy potíže napodobují syndrom karpálního tunelu) - jde o tzv. cervikobrachiální syndrom, případně může vzniknout i závrať (cervikovestibulární syndrom).


Diagnostiku provádí neurolog

Diagnózu potíží "od páteře" by měl vždy učinit neurolog, protože je nutné vyšetření k vyloučení jiných chorob. Bývá potřeba provést rentgenové vyšetření, zpravidla i CT nebo magnetickou rezonanci (u bolestí krční páteře má přednost magnetická rezonance).

Léčba bolesti krční páteře

Léčba bolestivého stadia spočívá v klidu, tišení bolesti (analgetika) a podávání léků, které uvolňují svalovou ztuhlost (myorelaxancia).  Jakmile bolest povolí, je nutné se pomalu snažit o obnovu hybnosti páteře lehkými masážemi, prohříváním a cviky pod vedením zkušeného rehabilitačního pracovníka. Po zvládnutí akutních potíží by měl následovat nácvik správného držení těla.

Prevence potíží

Prevence je vždy lepší než léčba. Důležité je dbát na správné držení těla, posilovat svalstvo kolem páteře (nejen krční), vyvarovat se relativně nevhodných pohybů (kroužení hlavou, záklony) a prochlazení "krku".


Související pojmy:

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny