Náhodné stránky webu
- (09.09.2013) Aloe vera - účinky na lidské zdraví, účinky gelu z aloe
- (02.02.2016) Rozškrábnuté znaménko, stržené mateřské znaménko - hrozí rakovina nebo poškození zdraví?
- (30.11.2009) Darování nemovitosti (domu) dětem (potomkům) - postup
- (01.12.2012) Odstranění dělohy a hrozba předčasného klimakteria (přechodu) a stárnutí
- (31.07.2010) Těhotenství a pracovní smlouva na dobu určitou
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Příčiny poruch a bolestí páteře - anatomie a základní anatomické struktury |
![]() |
Čtvrtek, 09. říjen 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 12856x |
___ ___ Páteř a její pasivní a aktivní strukturyPohybový systém se skládá z části do značné míry pasivní (kosti, klouby a vazy) a z části aktivní (svaly se svými úpony). Souhrou obou těchto složek je dáno držení těla a páteře – statika. Ta se za fyziologických okolností řídí cílem optimálního udržení těžiště těla v rovině předozadní (krční a bederní lordóza a hrudní kyfóza) a rovině pravolevé (skolióza při jejím nedodržení). Rozsah pohybu je označován jako dynamika páteře a kloubů.
"Záda" jako jeden celekPoruchy hybného systému a páteře mají schopnost rozšiřovat se (řetězit se) tím spíše, čím dle trvají a čím důležitější část hybného systému je porušena. Při chronickém postižení se nejedná jen o poruchu vlastního pohybového aparátu, ale je i odezva centrálního řízení, prožívání hybné poruchy. Nezřídka dlouhodobější potíže vedou ke změnám psychiky (sklon k depresím). Změna životního stylu s přemírou statické zátěže a asymetrického přetěžování jsou hlavními příčinami civilizačního problému bolestí zad.
Páteřní segment a co jej tvoříPáteřní segment je tvořen dvěma sousedními obratli a ploténkou mezi nimi. Intervertebrálními foraminy (meziobratlovými otvory) daného páteřního segmentu vystupuje dvojice kořenů vycházejících z odpovídajícího míšního segmentu. Z každého tohoto segmentu je inervován přesně daný okruh svalů, kterému se říká myotom, dále odpovídající část kůže – dermatom, část vnitřních orgánů – viscerotom (dermatom a viscerotom společně tvoří Headovy zóny – klasicky např. bolest při infarktu projikuje do levé horní končetiny) a konečně část vazů, kostí a kloubů – sklerotom. Ze senzitivní porce nervového kořene vystupuje malá nervová větvička, jež se vrací do páteřního segmentu a inervuje meziobratlový kloub.
ObratelKaždý obratel sestává z předního segmentu – obratlového těla a zadního – pediklů, oblouků, výběžků příčných a výběžku trnového.
Meziobratlová ploténka a její základní patologické změnyMeziobratlové ploténky jsou tvořeny zevně fibroelastickou hmotou (anulus fibrosus), která chrání gelovité jádro (nucelus pulposus). V průběhu života ploténka dehydratuje, je méně pružná a odolná. Při přetěžování ploténky (ať už chronickém nebo náhlém) nezřídka dochází k diskopatiím. Nejčastěji zevnímu vyklenování (protruze disku) nebo se poruší kontinuita anulus fibrosus a nucleus pulposus vyhřezne vně (to odborně nazýváme herniace, synonymně extruze nebo prolaps). Vyhřeznutí se může vytvořit v různých směrech a dle toho komprimovat páteřní kanál (mediální a paramediální) nebo příslušné míšní kořeny (při laterální protruzi nebo extruzi). Při iritaci míšního kořene dochází ke klasickým kořenovým syndromům, které pacient pociťuje v dané projekční oblasti jako bolest, hypestezii, hyperestezii, hyperalgezii či dysestezii. Z postižení motorické porce kořene pak snížení síly, fascikulace, alterace až vymizení šlachosvalových reflexů a při dlouhodobějším trvání pak atrofie svalstva. Při postižení vegetativní složky dojde ke ztrátě pocení, chladu končetiny a u krční páteře může dojít k Hornerovu syndromu v podobě Hornerovy triády (blefaroptóza, mióza, enoftalmus). Detailněji o dalších klinických obrazech bude pojednáno níže.
Související odkaz:
|