Dobré dopoledne, dnes je středa 24.7.2024, svátek slaví Kristýna, zítra Jakub.

Mechanická trombektomie při cévní mozkové příhodě, plicní embolii ad.

perkutanni_mechanicka_trombektomie.jpg
perkutanni_mechanicka_trombektomie.jpg - perkutanni_mechanicka_trombektomie.jpg

Cévní mozkovou příhodu můžeme řešit konzervativně podáváním vazoaktiv a reologik, dále podáním systémové (žilní) nebo lokální (arteriální) trombolýzy. Mezi nové miniinvazivní metody patří i perkutánní mechanická trombektomie. Článek o této metodě krátce pojednává.
___
___

V čem mechanická trombektomie spočívá, co je to, kdy se používá?perkutanni_mechanicka_trombektomie.jpg
perkutanni_mechanicka_trombektomie.jpg - perkutanni_mechanicka_trombektomie.jpg

Mechanické trombektomie je určena k zprůchodnění  přívodných cév mozku, plic nebo dolních končetin. Využívá se, pokud se céva orgánu ucpe krevní embolií. Jedná se o miniinvazivní metodu, kdy je možnost z jednoho vpichu přes kůži (proto perkutánně) a po zavedení katetru zprůchodnit tepnu. Technologický postup je takový, že se tříslem zavede speicální katetr na konci opatřený "drátkem." Drátek se mechanicky na pokyn lékaře stočí do vývrtkového tvaru. Vývrtka se protočí embolem, podobně jako vývrtka vytáhne korek z láhve. Embolus se následně odsaje do katetru,kterým byl drátek zaveden. Postup je možné kombinovat s podáním menšího množství trombolytika lokálně. 

 

Statistika - trombolýza vs. PTE

Vzhledem k tomu, že se jedná o novou metodu, její využití se postupně rozšiřuje a v nynější době jsou takto prováděny jen desítky zákroků u cévní mozkové příhody v celé ČR (na rozdíl od trombolýz, kdy jde o stovky aplikací). 

 

Výhody - delší terapeutická doba (okénko), lepší prognóza a kratší doba hospitalizace

 

Výraznou výhodou je možnost odstranění embolu až do 8 hodin od prvních příznaků CMP (u klasické trombolýzy jsou to jen asi 3 hodiny).  

Metoda podstatně zkracuje pobyt pacienta v nemocnici. Pacienti v produktivním věku jistě ocení rychlejší zapojení do pracovního procesu a plnohodnotného života. Jedná se o relativně technologicky novější metodu, s níž máme dobré zkušenosti. Znamená rozšíření spektra možností a může nám pomoci také v případech, kdy nelze použít jinou metodu například trombolýz. 

 


Související odkaz: