Dobré odpoledne, dnes je sobota 20.4.2024, svátek slaví Marcela, zítra Alexandra.

Perimyelografie - princip vyšetření a průběh

perimyelografie_provedeni_prubeh.jpgJako nejdůležitější bych asi měl zmínit, že toto vyšetření je obsolentní a v dnešní době, kdy máme velmi citlivá vyšetření, mezi něž patří CT a především MR jde o vyšetření již velmi málo využívané. Text jsem zkopíroval z jednoho staršího nemocničního standardu.

Princip, provedení, průběh vyšetření

Perimyelografie je vyšetřovací metoda, při které pomocí kontrastní látky zjišťujeme změny v páteřním kanálu. Výkon spočívá v provedení lumbální punkce v sedě na židli, kdy odebereme vzorky likvoru na laboratorní vyšetření . Následně vpravíme do páteřního kanálu kontrastní látku v množství  10 –14 ml. Využívaná kontrastní látka se jmenuje Isovistu 300 a instiluje se pod tlakem za kontroly RTG, to vše za dodržení přísných hygienických norem. Postup látky sleduje lékař na obrazovce rtg přístroje a všímá si odchylek od normálního průběhu kanálu, které zaznamenává průběžně na snímcích.

 

Po výkonu

Po výkonu je pacient převezen v sedě na vozíku na oddělení, zde setrvá v sedě 6hod. a v polosedě 18hod. na posteli. Hlava musí být vždy výš než místo vpichu kontrastní látky. Podáváme hodně tekutin. Pro předcházení postpunkčních potíží (bolest hlavy atd.) je nutné dodržení klidového režimu na lůžku.
Úlevovou polohou od bolestí zad a nohou smí být spuštění dolních končetin z postele na stoličku a opření se o jídelní stolek. Vyprazdňování pacienta se děje pomocí močové láhve u muže a podkládání podložní mísy u ženy.
Eventuální komplikace jsou řídké a souvisejí s odběrem mozkomíšního moku.