Příjemnou noc, dnes je pátek 26.4.2024, svátek slaví Oto, zítra Jaroslav.

Pásový opar - léčení, následky a komplikace, cena očkování

Pásový opar léčení léčba následky komplikace prevence cena ceník očkování

Pásový opar léčení léčba následky komplikace prevence cena ceník očkování
Přichází nenápadně, nepozván, ale potíže po sobě může zanechat ještě dlouho poté, co vás opustil. Latinsky se mu říká herpes zoster, a pokud jste se ještě nepotkali, buďte rádi! Bolest, jako by vás natahovali na skřipec, únava, jako byste složili vagon uhlí, a bohaté „zdobení" v podobě červených puchýřků, jako byste byli příbuzní mloka skvrnitého. Takové „radosti" vám může přinést náhle probuzený virus.

__

__

Zakuklené riziko

Virus neštovic, který způsobil kdysi dětské puchýřkové a svědivé onemocnění, se může usídlit v těle, v tzv. nervových gangliích (to jsou uzlíky, kde se přepínají signály z jedné nervové buňky na druhou). Při oslabení organizmu - ve stresu, při nezvykle velké fyzické či psychické zátěži, při dalších onemocněních či léčbě, které oslabují imunitní systém (cukrovka, nádorová onemocnění a jejich léčba, HIV, užívání kortikoidů apod.) se virus aktivuje. To následně způsobí zánět nervu a v jeho průběhu pak dojde k velmi nepříjemným projevům onemocnění, neboli k takzvanému pásovému oparu. U oslabených dospělých jedinců může vzácněji k rozvoji pásového oparu dojít i po první nákaze virem varicella zoster. Tato choroba je nakažlivá, takže neočkované dítě se může infikovat od dospělého s pásovým oparem, a dostane plané neštovice.

 

Příznaky - krutá bolest

Jak se projevuje pásový opar se dozvíte zde.

K prvním projevům mohou patřit chřipkové příznaky: malátnost, zvýšená teplota, zvýšená únava. Hlavním příznakem, kterému předchází o pár dní výsev typických puchýřků, je urputná bolest v průběhu nervu, který přivádí infekci. Nejčastěji jde o mezižeberní nervy trupu, často se vyskytuje v průběhu trojklaného nervu (v obličeji), ale může postihnout jakýkoli nerv na krku, hlavě, končetinách či břiše. K bolesti se posléze přidává výsev malých puchýřků. A to je právě optimální stadium, kdy započít s léčbou (do 72 hodin od prvních puchýřků). Když se toto období promešká, puchýřků přibývá v průběhu celého nervu a bolest se stupňuje. Malé puchýřky se slévají do větších a kolem nich je začervenalá kůže. Asi po týdnu léčby začnou puchýřky zasychat a tvoří se stroupky, které se zhruba za čtrnáct dní odloupnou. Ale pozor! Bez včas zahájené léčby mohou trvat projevy choroby mnohem déle a můžou se i zkomplikovat.

 

Léčení, léčba pásového oparu

Základem je klid a izolace nemocného (doma), při těžkém průběhu nebo vážných komplikacích na infekčním oddělení.
Moderní léčba má tři složky:
1. Antivirovou - podává se zpravidla v tabletách, v těžkých případech i v nitrožilních infuzích, léčba by měla být zahájena do 72 hodin od objevení se prvního puchýřku. Antivirotiky by měli být vždy léčeni lidé s oslabeným imunitním systémem, ať už je oslabení způsobeno léčbou nebo chronickou nemocí, a to včetně pacientů s atopickým ekzémem.
2. Antidepresivní terapie - ¦podává se v prevenci bolesti, dává se přednost starším tzv. tricyklickým antidepresivům.
3. Analgetickou - běžné léky proti bolesti, ale často i léky, které se používají v léčbě jiných neurologických chorob, případně opiáty.
Naprosto nezbytná je léčba oční formy. V takových případech je celá terapie hrazena ze zdravotního pojištění. U jinak zdravých jedinců je nutné počítat s tím, že bude nutné si na některé léky připlatit. Léčba trvá asi měsíc.

 

Co ještě pomůžete udělat aneb ošetření a režimová opatření

Ošetření postižené kůže: nejmodernější přístup spočívá v chlazení a mírné kompresi. Nutné je udržovat kůži v dokonalé čistotě (oplachováním čistou vodou). Lokální přípravky jako genciánová violeť nebo tekutý pudr nakrátko zmírní svědění, ale aplikace může zvýšit riziko druhotné infekce. K podpůrné léčbě pak patří podávání vitaminů či přípravků k aktivaci imunitního systému, dostatek klidu a odpočinku a zdravá strava.

 

Komplikace pásového oparu: slepota i trvalé bolesti

Vážnou komplikací je postižení oka při pásovém oparu v oblasti první větve trojklaného nervu (v obličeji), které může vést až k oslepnutí. Zde je nutná léčba antivirovými přípravky vždy a měl by ji vést oční lékař! Bolest po pásovém oparu (neuropatická postherpetická) může přetrvávat týdny, měsíce i roky a je velmi, až nesnesitelně krutá. Objevuje se až u desítek procent neléčených pacientů a její výskyt stoupá s věkem pacienta. Předejít jí lze včasnou antivirovou terapií. Tento typ bolesti se velmi špatně léčí obvyklými léky proti bolesti a často je nutné přistoupit k léčbě jinými typy přípravků (antiepileptika, antidepresiva, opiáty či lokální kapsaicin), vzácněji k blokádě nervů či k neurochirurgické terapii. Jako podpůrná terapie se používá akupunktura.

 

Půjdu ke kamarádce aby i mé dítě mělo včas neštovice - dělám dobře?

Dříve maminky brávaly své děti na návštěvu ke kamarádům, kteří měli neštovice či spalničky, aby si je prodělaly „včas", protože v předškolním věku mívají lehčí průběh. Není to zcela pravda. U oslabených dětí či dětí s ekzémem mohou mít dětské choroby velmi vážný průběh, zejména neštovice. S očkováním se však situace změnila. K lepšímu.

 

Prevence, cena očkování proti pásovému oparu

V současnosti je možnost očkování proti onemocnění pásovým oparem. Doporučuje se k prevenci opakovaných infekcí virem pásového oparu. Rovněž se předpokládá, že očkováním proti planým neštovicím v dětství se zmírní riziko pásového oparu v dospělosti. Důkazy ale chybějí.

Pásový opar i plané neštovice způsobuje shodný virus. Vakcinace proti pásovému oparu je doporučena pro osoby ve věku 50 let a starší, u nichž je pravděpodobnost vzniku onemocnění kvůli stárnutí imunitního systému vyšší než u mladší generace. Vakcína Zostavax se aplikuje podkožně do oblasti deltového svalu v oblasti ramenního kloubu. Jedna dávka 0,65ml vakcíny obsahuje živý, ale oslabený virus. Imunizace výrazně snižuje výskyt pásového oparu i postherpetické neuralgie (bolest v místě výsevu puchýřků) v očkované populaci. Potřeba přeočkování nebyla doposud stanovena. Očkování stojí dle ordinace přibližně od 2500 do 2700 Kč a zdravotní pojišťovny přispívají obvykle částkou ve výši minimálně 500 Kč.