Náhodné stránky webu
- (30.04.2012) Jak se projevuje erythema exsudativum multiforme - příznaky, projevy, symptomy
- (01.05.2014) Jak se projevuje pronator teres syndrom - příznaky, projevy, symptomy
- (26.12.2018) Jak se projevuje chordom - příznaky, projevy, fotografie, léčba, příčina
- (10.08.2008) Sexuální nesmysly ve filmech - realita je jiná.
- (18.02.2015) Zrak, oči - nejčastější otázky pacientů a odpovědi očních lékařů (oftalmologů)
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Léčba inkontinence, pomočování u pacientů s roztroušenou sklerozou mozkomíšní, sclerosis multiplex - léky, botulotoxin, operace, neuromodulace |
![]() |
Středa, 18. červenec 2018 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2009x |
__ __ Hlavním úkolem urologické péče u pacientů je udržet intravezikální tlak pod prahem kontinence, tj. tlak musí být nižší než je tzv. „únikový“ tlak (tzv. leak point pressure), zajistit efektivní evakuaci močového měchýře, minimalizovat riziko bakteriální kolonizace, zabránit recidivujícím uroinfekcím a zajistit prevenci poškození horních močových cest. Obecně platí režimová opatření, tj. zajistit optimální příjem tekutin, minimalizovat abúzus kofeinu a jiných močopudných tekutin. Fyzioterapie zaměřená na rehabilitaci pánevního dna je doporučována pouze u pacientů se středním stupněm postižení (stupeň doporučení B).
BEHAVIORÁLNÍ TERAPIERehabilitace pánevního dna zavedená Kegelem v roce 1948 je primárně určená k terapii stresové inkontinence. Existuje několik prací, které potvrzují efekt rehabilitace pánevního dna i u pacientů s RS. Prováděním pravidelného cvičení svalů pánevního dna (SPD) u nemocných s RS lze lépe zvládat urgence a evakuaci měchýře, pacient může oddálit mikci a předejít tím urgentní inkontinenci.
FARMAKOLOGICKÁ TERAPIECílem farmakologické léčby je úprava symptomů dolních cest močových, zlepšení kontinence a tím i zlepšení kvality života z dlouhodobého pohledu, ale především ochrana horních močových cest. Na základě vstupního vyšetření a získaných údajů lze stratifikovat pacienty do jednotlivých skupin s následnou symptomatickou terapií.
KATETRIZACE MOČOVÉHO MĚCHÝŘEDlouhodobá katetrizace permanentním močovým katétrem nebo epicystostomií významně zvyšuje riziko uroinfekce a tím i riziko dalších závažných komplikací. V případě, že je pacient odkázán na permanentní katétr, je vhodnější epicystostomie než uretrální katétr (prevence léze uretry, prodloužení periody k výměně derivace, nižší riziko kolonizace katétru i lepší tolerance pacientem).
APLIKACE BOTULOTOXINUPacienti, u nichž selhala primární farmakologická léčba (jedná se především o skupinu pacientů s hyperaktivitou detrusoru a pak také detrusoro-sfinkterickou dyssynergií), jsou indikováni k aplikaci botulinumtoxinu. Principem aplikace botulotoxinu je přímý útlum detrusorové kontraktility.
NEUROMODULACE, NEUROMODULAČNÍ LÉČBANeurostimulace a neuromodulace představují vhodnou alternativu v případě selhání konzervativní terapie u pacientů s neurogenní dysfunkcí DCM. U pacientů s RS je jejich uplatnění relativně malé.
CHIRURGICKÁ LÉČBAChirurgické invazívní řešení představuje v dnešní době pouze krajní možnost řešení. Uvádí se, že 7 % pacientů s RS i přes intenzívní terapii dospěje k chirurgickému řešení a jedná se obvykle o pacienty s refrakterní detrusoro-sfinkterickou dyssynergií.
ANTIBIOTICKÁ TERAPIE A PREVENCE MOČOVÝCH INFEKCÍ U PACIENTŮ S RS, ROZTROUŠENOU SKLERÓZOU MOZKOMÍŠNÍSymptomatické uroinfekce postihují až 29–36 % pacientů s RS. Ve skutečnosti trpí uroinfekcemi větší počet pacientů s RS, než je obvykle detekován a léčen. Vzhledem k neurogennímu postižení dolních cest močových jsou mnohdy klinické příznaky minimální a projevy incipientní uroinfekce jsou pacienty i lékaři bagatelizovány. To vede ke vzniku chronické mikroskopické pyurie a asymptomatické či subklinické uroinfekci.
|