Dobré dopoledne, dnes je pátek 29.9.2023, svátek slaví Michal, zítra Jeroným.

Neurologická poradna - otázky pacientů a odpovědi neurologa

neurologicka-poradna-otazky-pacientu-a-odpovedi-lekare

neurologicka-poradna-otazky-pacientu-a-odpovedi-lekare
Neurologičtí pacienti mají nejrůznější dotazy kolem svého zdravotního stavu nebo zdravotního stavu svých blízkých. Lidé se ptají např. na nádory, bolesti hlavy, postpunkční syndrom, klíšťovou encefalitidu, bolesti páteře, cervikokraniální syndrom, vhodnost užívání různých léků na neurologické potíže ad. 

___

___

 

Irena: Může být bolest hlavy způsobena nádorem?

Neurolog: ano toto může být příčinou bolesti hlavy, které označuje jako tzv. sekundární. Bolest hlavy může být provázena i dalšími příznaky, jako zvracení,zejména po ránu, poruchy vědomí a další. bolest hlavy často nereaguje na léky.

 

Hedvika: Jak se projevuje migréna? a často mi lidi říkají, že když mají migrénu chce se jim do tmy. Nevím jestli to je pravda nebo ne?Děkuji za odpověď:-)

Neurolog: migréna není jen bolest hlavy, ale má i další příznaky, mezi které patří nejčastěji právě přecitlivělost na světlo, a proto lidé s atakou migérny vyhledávají opravdu tmavé a klidné prostředí, které jim přináší úlevu. Mezi další doprovodné příznaky patří i přecitlivělost na zvuky, pachy, častá je nevolnost a zvracení, někdy může být i slabost, pocity chladu, závratě a změny nálady. Bolest hlavy u migrény je silná, pulzující, často lokalizovaná na polovinu hlavy.

 

Jana: Dobrý den, syn (6let) prodělal na podzim klíšťovou encefalitidu a občas si stěžuje na bolest hlavy. Jak mu můžu pomoci? děkuji

Neurolog: po proběhlém zánětu nervového systému (meningitida, encefalitida)se mohou následně objevovat bolesti hlavy. Často bývají ve vazbě na větší psychickou či fyzickou zátěž, tedy by bylo dobré zjistit, co a jaké situace bolest hlavy provokují a ty poku možno vyloučit. Vhodné jsou vitaminy skupiny B, více odpočinku. V případě častějších bolestí hlavy doporučuji vyšetření dětským neurologem ke zhodnocení.

 

Zuzana: Dobrý den, 12/2014 jsem porodila a bohužel mi byl špatně píchnut spinal a měla jsem postpunkčí syndrom /tedy opravdu šílené bolesti hlavy...nyní když mi bolí hlava vezmu si paralen extra..mám to řešit nějak jinak? Děkuji za odpověd

Neurolog: na postpunkční bolesti obecně dobře zabírá kofein, většinou daleko lépe než léky od bolesti. V případě velkých potíží je možnost i tzv. krevní záplaty, kterou se uzavírá místo vpichu v durálním vaku.

 

Petra: Co si myslíte o tom, když někdo řeší bolest hlavy užíváním Ibalginu?

Neurolog: bolesti hlavy lze řešit bud pomoci léků, tedy nap. zminovaného Ibalginu, anebo pomocí tzv. nefarmakologických postupů, které jsou bez užití léku, ale jsou zaměřené na prevenci, vitaminy, přírodní postupy, cvičení a další. Každý má možnost volby jak chce svoji bolest hlavy řešit. Při silné bolesti hlavy, ale je užití léku na místě, protože i bolest hlavy je pro organizmus zátěž.

 

Renata: Dobry den,da se migrene předcházet prevevenci? Je mi 46 let,nikdy jsem ji nemela, ale často se hovori o tom, ze muze prijit v kteremkoliv veku. Moc vam dekuji za odpověď a preji krasne dny.

Neurolog: ano migréna může začít v každém věku, ale prevence, která by byla namířená přímo proti migréně není. U migrény se bere také určitá dispozice organizmu aby se onemocnění projevilo. Jak obecneé faktory proti bolestem hlavy je zdravý životní styl, dostatek spánku, vitaminů, minerálu, dostetek spánku a prevence stresu.

 

Anna : Dobrý den. Může být bolest hlavy způsobena vysokým krevním tlakem? Děkuji za odpověď.

Neurolog: ano vysoký krevní tlak, který je neléčený nebo neodstatečně léčený může být příčinou i každodenních a silných bolestí hlavy.

 

Tereza: Bolí hlava i ze stresu nebo řvaní malých dětí? proč děkuji

Neurolog: ano, hluk a zejména stres patří k jedněm z nejčastějších spouštěčů bolestí hlavy, jak migrény, tak tenzní bolesti hlavy.

 

Lída: Může být migréna předzvěstí cévní mozkové příhody? Nebo pokud trpím migrénami, je to předzvěst toho, že mě to může postihnout více než lidi, kteří migrény nemají? Zejména v kombinaci leidenské mutace?

Neurolog: u lidí s migrénami je opravdu o něco vyšší riziko cévní mozkové příhody a to především u migrény s aurou. Proto je důležitá prevevence dalších cévních faktorů jako je kouření, zvýšená hladina tuků, dobrá hladina krevního cukru, odbrá korekc epříadného vysokého krevního tlaku a další. Pacientky s migrénou s aurou by neměly užívat kombinovanou hormonální antikonceci, protože to dále zvyšuje riziko vzniku cévní mozkové příhody.

 

Lída: Dobrý den paní doktorko,prosím poradila by jste mi, co na cervikokraniální syndrom, mimo léků na bolest? Mám 2 roky po autohavárii,bolest krční páteře a velké bolesti hlavy,děkuji

Neurolog: u cervikokraniálního syndromu je základem léčby rehabilitace krční páteře a prevence stresu. Rehabilitace by alepson z počátku měla být vedena odborně fyzioterapeutem, nedoporučuji obecné cviky dostupné na internetu. Vyzkoušet můžete i alternativní metody jako je Dornova metoda nebo SM systém či jiné, pokud nemáte nějké komplikace po urazu - např. vyhřezlou ploténku v krční páteři nebo posun obratle. Stres je častým spouštečem bolestí hlavy tohoto typu, protože vede ke stažení svalstva páteře, zejména trapézových a šíjových bolestí hlavy, které pak vedou k bolesti hlavy.

 

Lenka: Dobry den,trpim migrenami s aurou a skoro obden silnymi bolestmi hlavy, vsechna vysetreni byla negativni, udajne reaguji na kazdou zmenu pocasi. Myslite,ze mi jeste nekdo muze pomoci? Dekuji. 

Neurolog: u častých bolestí hlavy se doporučuji zaměřit na odhalení spouštěcích faktorů a změnu životního stylu, který povede ke snížení bolestí hlavy. Těchto postupů je celá řada a je třeba si najít pro sebe vhodné řešení na základě svého životního stlyu a své bolesti hlavy. Inspiraci najdete na www.jaknabolesthlavy.cz 

 

Marcela: Dobrý den, moc prosím o radu,mívám dost silné bolesti za očima as tím spojenou bolest hlavy, k tomu slabé žaludeční potíže. Nejlépe pro mně je, když v danou dobu mužu jit spát, mít klid cca pil hodinky a dobré, jen pokaždé to nejde, třeba když jsem v práci nebo naposled jsem se vydala s dcerama na nakupy, nicméně bylo mi tak zle, že z nakupování nic nebylo. Uplně se hrozím, kdy to opět přijde. Děkuji moc. 

Neurolog: dle Vami popsaných příznaků by se mohlo jednat o migrénu. Pokud jste neměla neurologické vyšetření, je třeba začít tím, abyste měla správně stanouvenou diagnozu. Dále je třeba si všímat svojí bolesti hlavy, zejména provokačních faktorů. K řešení bolesti hlavy jsou pak bud léky, které Vam doporučí Vas neurolog, nebo nefarmakalogické reseni, postupy bez léků, které se zaměřuji na upravu životního stylu, přírodní produkty, cvičení atd., které najdete na www.jaknabolesthlavy.cz

 

Hanka: Dobrý den, co doporučujete na bolest hlavy před menstruací? Snažím se hodně pít (voda s citrónem), jíst lehkou stravu atd. Když s bolestí hlavy usnu, ráno se s ní zas probudím. Žádné léky neužívám.

Neurolog: záleží o jaký typ bolesti hlavy se jedná, před menstruací bývají nakupené tenzní bolesti hlavy i častější migrény, může se ale jednat i o pravou menstruační migrénu, která se pak řeší i krátkdobou profylaxí (několik dní před menstruací se užívají preventivně léky).Bolest hlavy kolem menstruace může být i v souvislosti s hormonální antikoncepcí, reps. jejím vysazením. Některým ženám v tomto období spouští bolest hlavy zvýšený stres nebo napříkla di čokoláda, které v jiném období menstruačního cyklu vadit nemusí..O V tomto období je důležité hodně opdočinku a spánku, můžete vyzkoušet i hořčík několik dní před menstruací.

 

Pavla: Mám dotaz ohledně bolesti hlavy, která nejspíše může souviset s postpunkčním syndromem. Po odběru mozkomíšního moku, který byl proveden minulý pátek mě trápí bolesti hlavy, které trvají většinou po celý den, avšak nejvíce večer a v noci. Výsledky z lumbální punkce nic vážného neukázaly. Co by jste v takovém případě doporučila? Děkuji.

Neurolog: na postpunknčí bolesti hlavy zabírá nejlépe kofein, dejte si tedy kávu nebo kokakolu, má daleko lepší efekt než léky do bolesti. Po lumbální punkci boletsi hlavy přetrvájí i několik dní a mohou být silné. Při přetrvávání potíží delší dobu je možnost řešení případně i krevní záplatou.

 

Kamila: Dobrý den, trpím bolestí hlavy zhruba každý pátý den, k tomu často návaly na zvracení, zabere většinou až třetí prášek podávaný po 4 hodinách - migralgin. Jedná se o migrénu? A dostala bych u lékaře šetrnější a účinnější lék na předpis? Děkuji

Neurolog: o jaký typ bolesti hlavy se jedná je možno stanovit z lékařského neurologického vyšetření nikoliv z chatu. Toto vyšetření Vam určitě doporučuji. V případě že Vam bude diagnostikovana migrena, existuji i zcela specificke moderni leky pro lecbu migreny,tzv. triptany, vhodný lék Vam doporuci (i dle dalsich onemocneni) Vas neurolog.

 

Anna: Někdy mě ve spánku vzbudí bolest hlavy. Pak během dne se mi motá, točí hlava přechází pak až ke zvracení. Piji pak asi tak 2 dny černý čaj než přijde úleva. Děkuji

Neurolog: noční bolesti hlavy mohou být u migrény, ale mohou se vyskytovat i u važnějších onemocnění, které se projevují bolestí hlavy, tzv sekudnární bolesti hlavy. Určitě je na místě odborné neurologické vyšetření. 

 

Martina: Mohou být bolesti hlavy způsobené např. i dlouhodobým stresem, napětím, pokud člověk trpí strachem či úzkostí? A jak na bolest v takovém případě? Jako řešení nevidím slepé braní pilulek na bolest. Děkuji!

Neurolog: dlouhodbý stres, starosti, uzkosti a jakékoliv problémy jsou jedním z nejčastějších faktorů, které vedou k provokaci bolestí hlavy, někd yi velmi častých. Resením je zvládnout vyvolávajííc přičinu, tedy stres, nikoliv brát pasivně léky od bolesti. Důležité je naučit se zvládat stres, zapojit odpočinek, relaxaci, meditaci. Je možný i návik relaxačních technik u psychologa či řada alternativních technik ke zvládnutí stresu, pomoci může i cvičení typu jogy.

 

GF: Psychiatrické problémy můžou být důsledkem i příčinou bolesti hlavy?

Neurolog: ano mohou být jak příčinou tak důsledkem. V současné době jsou již i v klasifikaci bolestí hlavy zařazeny jendotky bolesti hlavy, které souvisejí s psychiatrickým onemocněním - depresí či psychosomatickou poruchou. Castejsi je situace, ze dluhoodbé psychické potize jsou vyvolavajícím činitelem bolestí hlavy nejčastěji tenzních nebo migrény V obou případech je na prvním místě řešit psychiatrickou problematiku.

 

Lenka : Dobrý den trápí mě dlouhodobé bolesti hlavy trvají i 5 dní, léky se bolest jen trochu utlumí ale po té hlava bolí ještě víc. Běžné léky jako je ibalgin, paralen, algifen, panadol nezabírají. Bolesti mi vždy putují v intervalech jednoho dne pokaždé na jiném místě. Může se jednat o migrénu? Bolesti mi začnou většinou v noci. Ráno mívám oteklé oči.

Neurolog: Ke zhodnocení Vaší bolesti hlavy Vám doporučuji odborné neurologické vyšetření. 

 

Viera: Môjho brata takmer nepretržite bolí hlava. Absolvoval všetky možné vyšetrenia, ale hlava ho bolí aj naďalej. Môžete niečo poradiť? Má 44 rokov.

Neurolog: obecná rada není, je potřeba se se svojí bolestí hlavy seznámit, poznat ji a pak můžete najít i pro sebe vhodné řešení. Každému provokuje bolest hlavy něco jiného a každý má i jiné řešení. Obecne je nutná uprava životního stylu a vyloučení provokančích faktorů Inspiraci najdete na www.jaknabolesthlavy.cz 

 

Verča: Dobrý den, poměrně často trpím na bolesti hlavy a cítím, že je to od krční páteře. Lze s tím něco dělat? Existuje nějaká rehabilitace nebo něco podobného na odblokování krční páteře? *Neurologické vyšetření jsem absolvovala, žádná příčina nebyla zjištěna.

Neurolog: krční páteř může být jistě příčinou bolestí hlavy, bud jako tzv cervikokraniálního syndromu, tedy bolesti hlavy od krční páteře, nebo může sloužit i jako spouštěč jiných typů bolestí hlavy např. migérny nebo tenzní bolesti hlavy. Rehabilitace je u obou na místě. Na rehabilitaci Váš odešle Váš neurolog, případně prakticky lékař. 

 

AMJ: Co si myslíte o používání akupresury při bolesti hlavy?

Neurolog: akupresurní body lze u řešení akutní boelsti hlavy s výhodou využít. U lehčí boelsti hlavy může zcela nahradit použití léků. Nefarmakologickým postupům se věnuji na www.jaknabolesthlavy.cz 

 

Lucíe: Dobry den jsem 33.tydnu tehotenstvi a velmi casto me boli hlava v oblasti oci nebo od krcni patere az v cele zadni casti co mohu delat?

Neurolog: i v období těhotenství lze využít rehabilitace ke zmírnění bolestí hlavy od krční páteře, je ale nezbytné předchozí neurologické vyšetření. 

 

MarieT: 1 až 2 x do měsíce mám prutkou bolest hlavy, je to jako by mou hlavou procházele jehlice z oka někam dovnitř hlavy Kokázala bych skoro popsat kudy ta jehlice prochází. Snažím se to vydržet bez medikamentů, ale ne vždy to vydržím. Tato bolest trvá s různou intenzitou tak v průměru 2 dny. S tím se potýkám asi 2 roky, předtím jsme problémy s hlavou nikdy neměla. Je to důvodem jít k lékaři?

Neurolog: Silné intenzivní bolesti hlavy jsou jistě důvodem k odbornému neurologickému vyšetření, které vyloučí závažnou příčinu potíží.

 

Klára: může bolet hlava i 2, 3 leté děti?

Neurolog: ano i v tomto věku se mohou vyskytnout bolesti hlavy, v tomto věku je zcela nezbytné vyšetření dětským neurologem ke stanovení příčiny bolesti hlavy.

 

Eva: Mám pravidelně silné bolesti (asi migréna) hlavy spojené s nevolností vždy když mám vysazenou antikoncepci (4.-5.den). Mám vysadit antikoncepci (Lunafem) nebo stačí jen nějaka alternativní pomoc? Děkuji Eva

Neurolog: při vysazení hormonální antikonecepce, dochází k poklesu hladiny hormonů, což vede k provokaci bolesti hlavy. Resenim jsou ruzne modifikace užívání hormonální antikoncepce jako např. vysazení až po třech měsících. Muze pomoci i vymena preparatu. Nejlepsi řešení je dobre konzultovat se svym gynekologem.