Náhodné stránky webu
- (26.03.2011) Podnájemní smlouvy - vzor ke stažení zdarma online
- (16.10.2012) Návrh na nezrušitelné osvojení, adopci - vzor ke stažení zdarma
- (09.08.2012) Tloustnutí dětí ze sladkých nápojů, pití může způsobit obezitu
- (28.02.2016) Nebezpečí, rizika hormonální antikoncepce - prevence, komplikace užívání, hrozí i smrt?
- (27.07.2013) Sedmikráska chudobka - vliv na zdraví, jaké látky obsahuje
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Mozek - jednotlivé anatomické části a jejich funkce v přehledu |
![]() |
Úterý, 08. leden 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 76585x |
__ Je uložen v lebeční dutině, ohraničen a chráněn kostmi neurokrania. Společně s míchou tvoří centrální nervovou soustavu, je nadřazeným nervovým centrem. Mozek je chráněn soustavou plen, v lebeční dutině „plave“ v mozkomíšním moku, který je rozváděn soustavou mozkových komor.
Zadní mozek (rhombencephalon) Míšní mozek (myelencephalon) Střední mozek (mesencephalon)
Bílá hmota obsahuje podkorová nervová vlákna, která spolu tvoří komunikační síť mozku, ta spojují mozkovou kůru a korové oblasti s míchou. Šedá hmota je látka obsahující těla nervových buněk, tvoří mozkovou a buněčnou kůru i podkorová jádra.
Mezimozek (diencephalon) Uložen blízko třetí mozkové komory se dělí na thalamus, hypothalamus, epithalamus a subthalamus. Je evolučně mladší část předního mozku, jeho součástí je thalamický mozek, kde se přepínají veškeré podněty z periferie. Thalamus je považován za centrum zodpovědné za emoce, pocit hladu, agrese, strachu. V jádrech thalamu začínají eferentní a končí aferentní dráhy. V horní části – epithalamu – se nachází žláza s vnitřní sekrecí - šišinka (epifýza), která prostřednictvím hormonu melatoninu ovlivňuje naše biorytmy. V dolní části se nachází podvěsek mozkový - hypofýza, žláza, která podléhá pouze podnětům z nervového systému a sama prostřednictvím svých hormonů ovlivňuje další žlázy s vnitřní sekrecí. Je to tedy místo, kde dochází k propojení nervového a hormonálního řízení.
Koncový mozek (telencephalon) Je nejmladší a největší část mozku. Je rozdělen na dvě hemisféry. Na povrchu je kryt pláštěm (pallium), který je krytý kůrou (kortex), tvořenou šedou kůrou mozkovou, což jsou těla neuronů. Povrch mozku je zpravidla rozbrázděn závity, i když existují i savci se zcela hladkými hemisférami (krysa). Vnitřek je vyplněn bílou hmotou (vlákna neuronů) a okrsky šedé hmoty, které tvoří podkorová centra, tzv. bazální ganglia.
Mozkomíšní mok je produkován v cévní pleteni (plexus choroideus), plní ochranou funkci a nejspíš také zabraňuje infekci a jsou jím odplavovány zplodiny do žilního systému. Mozkomíšní mok má být čirá a bezbarvá tekutina; jeho zbarvení je příznakem nemoci.
Frontální lalok
Thalamus a hypothalamus
Hypothalamus Corpora mammillaria - dvě vyvýšeniny, jsou součástí limbického systému. Reguluje i další funkce:
Mozeček Rozděluje se na vývojově starší část (paleocerebellum) - jeho funkcí je opěrná motorika, řízení stoje a řízení pohledu vývojově novější část (neocerebellum) - funkčně zajišťuje programování složitějších pohybů Mozeček má tři laloky: Cévní zásobování mozku V přípdě že dojde k ucpání mozkové cévy, dochází k mozkovému infarktu - tedy mrtvici (iktus, appoplexie). Zdroj:
|