Náhodné stránky webu
- (16.12.2011) Zavedení PEG, perkutánní endoskopické gastrostomie - video
- (26.01.2010) Zánět dásní, gingivitida - příznaky, projevy, symptomy
- (15.01.2014) Kupní smlouva univerzální - vzor ke stažení zdarma - nový občanský zákoník 2014
- (31.12.2017) Jak se projevuje idiopatická plicní fibróza - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina
- (21.11.2016) Jak se projevuje Holzelův syndrom - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Lumbální punkce - průběh, komplikace, výsledky rozboru mozkomíšního moku |
![]() |
Středa, 02. listopad 2016 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 9672x |
___ ___
Důležité je také při diagnostice krvácení do páteřního kanálu a nádorových nebo metastatických buněk v mozkomíšním moku.
Co je to lumbální punkceLumbální punkce je diagnostický zákrok, který se provádí zejména na neurologickém oddělení. Lékař při něm odebírá z páteřního kanálu mozkomíšní mok neboli likvor - tedy tekutinu obklopující mozek a míchu, která obsahuje specifické buňky v určitém složení cirkulující v centrálním nervovém systému. Jeho vlastnosti a skladba buněk se mění při různých nervových onemocněních. Porucha oběhu moku může vyústit v hydrocefalus, což je těžké narušení mozkových funkcí.
Průběh lumbální punkce - vsedě nebo vležeK odběru mozkomíšního moku potřebuje lékař dlouhou jehlu, anestetikum a zkumavku na mozkomíšní mok, který se následně posílá k dalšímu vyšetření. Při samotném odběru můžete sedět či ležet na boku, záleží na lékaři. Místo vpichu, které je nejvhodnější mezi 3. a 4., eventuálně 4. a 5. obratlem v bederní oblasti, se následně znecitliví a dlouhou jehlou se provede vlastní odběr. Při odběru je třeba zatajit dech. V žádném případě byste neměli cítit bolest, jen nepříjemný tlak. Pokud máte pocit, že něco není v pořádku, například že vás brní nohy, je nutné to ihned sdělit lékaři. Brnění nohou může být totiž důsledkem podráždění samotné míchy, které se při správném provedení vpichu nesmí lékař dotknout. Z konečných výsledků vyšetření je pak možné potvrdit pacientovo onemocnění nebo vyloučit podezření na onemocnění jiné.
Pár hodin na lůžkuPo zákroku vás lékař v žádném případě nepustí domů, přestože záda vám „zdobí“ pouze náplast. Aby se zabránilo úniku mozkomíšního moku z páteřního kanálu, je nutné ležet hodinu na břiše a dalších osm hodin se doporučuje nevstávat z lůžka. Nepříjemným důsledkem totiž mohla být dlouhotrvající bolest hlavy.
|