Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Ostatní obory Vyšetření před zvětšením prsou nebo zmenšením prsů

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Vyšetření před zvětšením prsou nebo zmenšením prsů Email
Úterý, 12. leden 2016 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2553x

 

vysetreni-pred-zvetsenim-prsou-nebo-zmensenim-prsuSoučástí každého plánovanéno chirurgického zákroku je předoperační vyšetření. To platí i u plastických operací prsů. V těchto případech by „předoperační" mělo zahrnovat rovněž ultrazvukové či mamografické vyšetření prsu. Důkladná prohlídka však může přinést nečekaná zjištění. V rámci běžného předoperačního vyšetření žena podstupuje prohlídku u praktického lékaře, který zajistí interní vyšetření včetně EKG.

___

___

Současně odběr krve, z nějž se laboratorním rozborem určí, zda žena je, či není chudokrevná, zda počet bílých krvinek nesignalizuje probíhající infekci, důležité jsou pak i hodnoty vztahující se ke srážlivosti krve. Smyslem vyšetření je zhodnocení zdravotního stavu ženy a toho, zda je schopna absolvovat výkon v celkové anestezii.

Plánuje-li žena plastickou úpravu prsů, nemá-li v rodinné anamnéze zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu a je-li jí méně než 40 let, měla by ještě navíc podstoupit vyšetření u specializovaného ultrasonografisty, žena starší 40 let by měla současně absolvovat i mamografické vyšetření.

„Cílem vyšetření je zhodnocení stavu mléčné žlázy a případné odhalení ložiska nádoru dříve, než je provedena plastická úprava prsu. Vyšetření je možné provést buď v rámci kliniky plastické chirurgie, nebo jej zajistí praktický lékař ženy v místě bydliště.

 

Místo nových prsou vzácně onkologická léčba ...

Ve velké většině případů ultrazvukové vyšetření prsu ukáže běžný stav žlázy a žena může plastickou úpravu podstoupit bez problémů. U části žen tomu tak ale není. Zhruba u jedné ženy z osmi set je v rámci předoperačního vyšetření v prsu diagnostikováno ložisko.

Ložisko je u těchto žen podchyceno ještě v tzv. bezpříznakovém stadiu, kdy bulka v prsu není větší než jeden centimetr, není hmatatelná a žena je zcela bez obtíží. Pokud je zjištěn takový nález, je plastická operace odložena a ženě je doporučeno dovyšetření dalšími diagnostickými postupy. V případě vyslovení podezření na nádor v prsu je ženě odebrán vzorek tkáně z ložiska, který je poslán na histologický rozbor. Pokud rozbor prokáže přítomnost nádoru, je ženě navržena terapie, to znamená chirurgická léčba spočívající v odebrání prsu či jeho části, chemoterapie, případně radioterapie, podle rozhodnutí ošetřujícího onkologa.

Součástí komplexní léčby může být i následná rekonstrukce odebraného prsu, ke které se přistupuje po dohodě s onkologem do dvou let od odebrání prsu.

Výhoda spolupráce mamologa a plastického chirurga je i v tom, že v rámci primární chirurgické léčby mohou lékaři při odebírání prsu či jeho části brát ohled na to, že v budoucnu dojde k rekonstrukci prsu, a podle toho zvolit způsob provedení operace.

 

vysetreni-pred-zvetsenim-prsou-nebo-zmensenim-prsu-2Ultrazvuk i po plastické operaci prsou

Pokud ultrazvukové vyšetření neprokáže žádné změny na mléčné žláze a žena bez problémů podstoupí úpravu prsů, je dobré stav prsu po plastické operaci pravidelně kontrolovat. Je-li silikonový implantát uložen pod svalem, je možné snadno vyšetřit stav celé prsní žlázy, uložení implantátu a jeho vztah k okolní tkáni i opouzdření, které je tvořeno tenkou vazivovou vrstvou. U žen, které v prvních dnech po úpravě prsu nedodržují doporučený režim a nadměrně zatěžují dominantní ruku, může dojít v místě implantátu k vytvoření většího množství volné obvykle čiré tekutiny. Těmto ženám je doporučena změna denního režim u a každodenních stereotypů tak, aby dominantní ruce bylo odlehčeno a mohlo dojít k vymizení tekutiny. Někdy stačí vystřídání ramene, na kterém žena nosí kabelku, změna práce s počítačovou myší, odlehčení ruky od nošení těžkých tašek, změna polohy, ve které žena chová dítě, a podobně.

Je-li implantát uložen pod mléčnou žlázou, může být žláza hůře viditelná zejména ve své dolní části a vyšetření by měl provádět ultrasonografista se zkušenostmi s vyšetřováním prsů s implantáty.

První ultrazvukové vyšetření by mělo být provedeno zhruba rok po zákroku, další pravidelně každý rok.

 

Těhotenství před rakovinou prsu ochránit nemusí

Rakovinou prsu může onemocnět i těhotná žena. U 1-2 % těhotných žen může během těhotenství dojít k vytvoření nádoru na mléčné žláze. Do vztahu k těhotenství se obvykle dávají i nádory prsu, které se manifestují (projevují) až do jednoho roku po porodu. Pokud v tomto období dojde ke zjištění nádoru, předpokládá se, že vznikl právě za jiného stavu ženy. Pokud u ženy na základě vyšetření pomocí zobrazovacích metod vznikne podezření na karcinom prsu, může být odeslána na bioptické vyšetření, které nález ověří. Další postup se odvíjí od histologického výsledku.

 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny