Dobré ráno, dnes je pátek 29.9.2023, svátek slaví Michal, zítra Jeroným.

PCOS syndrom, syndrom polycystických ovarií (vaječníků) - příznaky a problémy při otěhotnění, početí

syndrom-polycystickych-ovarii-pcos-priznaky-projevy-symptomy-PRPR

syndrom-polycystickych-ovarii-pcos-priznaky-projevy-symptomy-PRPR
Syndrom polycystických ovarií (PCOS) - tento syndrom patří k vůbec nejčastějším příčinám ženské neplodnosti u nás. Syndrom polycystických ovarů je poměrně složité onemocnění sdružující více příznaku. Vzniká v důsledku dysbalance ženských a mužských hormonů v těle ženy, kdy ženský organismus produkuje více mužského hormonu testosteronu, než je běžné. Vlivem této nerovnováhy dochází k tomu, že vaječníky jsou hormonálně stimulovány k dozrávání folikulů, ze kterých by správné měla být vyplavena vajíčka.

___

___

To se však neděje a nedozrálé folikuly se hromadí ve formě drobných cystiček v kůře vaječníků. Takto postižené vaječníky mají porcelánově bílou barvu, kterou způsobuje prosvítání cyst, vaječník se zvětšuje a jeho povrch se stává velmi pevným. Jelikož ve vaječnících nedochází k dozrání vajíček, žena neovuluje a není tak možné, aby otěhotněla.

Příčina: vznik cyst ve vaječnících a ztráta ovulace je jen jedním z důsledků vzniku hormonální nerovnováhy kvůli zvýšenému množství testosteronu.

Se syndromem polycystických ovarií PCOS se však pojí ještě další komplikace, a to obezita vzniklá z rezistence (odolnosti) tkání těla vůči hormonu inzulínu. Přestože organismus ženy produkuje normální množství inzulínu, buňky organismu na inzulín nereagují. Slinivka břišní, která inzulín tvoří, se snaží organismu pomoci a vyplavuje do krve stále větší množství inzulínu. Tím dochází k poruše zpracování cukrů a vzniká nadváha a obezita, jež problém s početím ještě násobí.

Syndrom PCOS se může projevovat v několika stupních závažnosti. U mírných forem žena nemusí trpět nadváhou, je schopna po určité době i spontánně otěhotnět a v podstatě o svém problému ani příliš neví. U nejvyšších stupňů závažnosti může nemoc znamenat neplodnost.

 

PCOS můžete poznat také podle nadměrného ochlupení u ženy

Nadměrné ochlupení mužského typu u ženy - tedy výrazné ochlupení nad horním rtem, kolem prsních bradavek, na zádech apod. Ukládání tuku v oblasti břicha tak, jak je tomu u mužů. Nadměrné maštění vlasů. Sklon k tvorbě akné.

 

Jak se projevuje syndrom polycystických vaječníků?

Laboratorní rozbor krve ukáže vysoké hodnoty mužského hormonu testosteronu. Ultrazvukem lékař zjistí zvětšené vaječníky. U ženy nedochází k ovulaci.

 

Problém s otěhotněním způsobuje obezita a PCOS, léčba neplodnosti při polycystických vaječnících

Pokud je příčinou neplodnosti pouze obezita, je řešení jediné - žena by měla zhubnout. A to z více důvodů. Kromě toho, že velké množství tuku produkuje více estrogenů způsobujícího ztrátu ovulace, tuk komplikuje i samotnou hormonální léčbu neplodnosti. U žen s nadváhou a obezitou je i z tohoto důvodu vyšší procento neúspěšné léčby neplodnosti. U žen toužících po potomkovi a trpících PCOS je léčba komplikovanější. Jedním z kroků je snížení váhy pomocí dietních opatření. Vedle toho je ženě nasazena hormonální léčba, jejímž cílem je podpora dozrávání folikulů a navrácení ovulace.