Dobré dopoledne, dnes je pátek 20.9.2024, svátek slaví Oleg, zítra Matouš.

Endometrióza - příznaky, příčina, léčba, vliv estrogenu, jídla, rozdíl endometrióza - endometritida

endometrioza-priznaky-pricina-a-vliv-estrogenu-lecba-vliv-stravy

endometrioza-priznaky-pricina-a-vliv-estrogenu-lecba-vliv-stravy

Endometrióza je časté a nepříjemné „ženské“ onemocnění, které může mít i velmi závažné následky včetně neplodnosti. Podstatou nemoci je, že části děložní sliznice (endometria) „zmatkují“ a objevují se i v jiných orgánech - nejčastěji jsou to vaječníky, střeva, močový měchýř, ledviny aj. Následně se pak tvoří cysty či myomy a obvykle se objeví zdravotní potíže. Hlavní vinu nesou hormonální poruchy - bezprostředním spouštěčem je nadměrná tvorba estrogenů.

___

___

Ale co vše může být původní příčinou, v tom dosud lékaři nemají úplně jasno. Jisté je, že se na vzniku endometriózy podílí i stres, oslabení imunitního systému, snížená činnost jater a patrně také genetická dispozice. Podstatou endometriózy je, že se části děložní sliznice přesunou jinam - nejčastěji někam do oblasti pánve (vaječníky, močový měchýř, střeva...), kde pak vznikají cysty a myomy.

 

Chce to lékaře!

Onemocnění někdy probíhá skoro bezpříznakově, ale většinou dokáže dost potrápit. Vždy však může mít závažné následky včetně neplodnosti (postihuje až 50% nemocných). Chorobu odhalí gynekolog - proto se nevyhýbejte pravidelným vyšetřením i když potíže nemáte! Endometrióza se léčí hormonálně a chirurgicky (kyretáž, laparoskopický zákrok, odstranění vaječníků či dělohy). Pomoci mohou i přírodní prostředky - užívání rostlinných výtažků a úprava jídelníčku.

 

Úprava hormonů

Základem je snížit tvorbu estrogenů a naopak zvýšit produkci prostaglandinů, které mají na tvorbu estrogenů tlumlvý vliv. To se přirozeně děje během gravidity nebo při podávání některých typů hormonální antikoncepce (která se proto také mnohdy využívá k hormonální terapii).
Rostlinné prostředky: Vojtěška (brzdí tvorbu estrogenů), pupalkový a lněný olej (podporují tvorbu prostaglandinú), bříza, jasan, pýr, černý rybíz aj. (harmonizují hormonální hladinu). Naopak se vyvarujte konzumace toho, co estrogeny zvyšuje: pšenice, sója, citrusové plody a jiné.

 

 

Příznaky endometriózy

 

 

Vliv stravy - zázračný rybí tuk

Omega-3 a omega-6 mastnékyseliny (nejvíce jich je v rybím tuku) bojují na více frontách: brzdí růst endometriální tkáně, zvyšují produkci prostaglandinú a posilují imunitní systém a jaterní funkce.

 

Léčivé houby

Doporučují se hlavně šiitake a penízovka, ale prospějí i další druhy. Užívejte je čerstvé nebo sušené od certlfikovaných výrobců. Vyhovují i kvalitní přípravky, v nichž jsou samotné nebo v kombinacích. Léčivé houby rovněž plní více funkcí - posilují imunitní systém, harmonizují hormonální hladinu, zmírňují stres a detoxikují.

 

Očista a strava

Je třeba vyplavit toxické zplodiny, viry, plísně atd. Pomohou bylinky: kopřiva, bříza, lopuch, měsíček, česnek, cibule, bazalka, lékořice, lichořeřišnice, ptačí jeřáb, bříza aj. Jednou z příčin endometriózy je také stres, proto se mu braňte. Doporučuje se: třezalka, lípa, vrbka, meduňka, kozlík a jiné. Strava by měla být bohatá na vápník, hořčík, železo, jód a vitaminy B a K. Vhodný je středomořský jídelníček - hodně ryb, kvalitní oleje, listová zelenina. Dopřávejte si mandle, banány, broskve, česnek, cibuli, křen. Omezte sóju, pšenici, kávu, alkohol a také citrusy. Ženám trpícím endometriózou se také doporučuje občasný půst (cca 1x měsíčně).

 

Byliny na endometriózu

Bylinky na endometriózu naleznete zde. 


Rozdíl endometrióza a endometritida - nepleťte si

Nepleťte si! Endometrióza, o níž je zde řeč, rozhodně není infekční a nelze ji získat nakažením. Endometritida, o které jste možná někde slyšeli, je zcela jiné onemocnění - jde o zánět děložní sliznice způsobený bakteriemi (včetně případné infekce kapavkou), takže tou se nakazit dá. Ale o této chorobě zase až někdy jindy. Podstatou endometriózy je, že se části děložní sliznice přesunou jinam - nejčastěji někam do oblasti pánve (vaječníky, močový měchýř, střeva...), kde pak vznikají cysty a myomy.