Dobré odpoledne, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Bechtěrevova choroba a biologická léčba - indikace, výhody, nevýhody, indikace u různých pacientů a léčba

 

bechterevova-choroba-a-biologicka-lecba-indikace-vyhody-nevyhody-indikace-u-ruznych-pacientu-a-lecba-postaru

bechterevova-choroba-a-biologicka-lecba-indikace-vyhody-nevyhody-indikace-u-ruznych-pacientu-a-lecba-postaru
Bechtěrevova choroba, chronické zánětlivé revmatické onemocnění, propuká většinou v mládí. Je plíživé, ale zatím k nezastavení. Velkou nadějí se stává biologická léčba. Nemoc se nejčastěji projeví mezi patnáctým a pětatřicátým rokem, muži jsou postižení asi dvakrát častěji než ženy. Její příčinu neznáme, ale víme, že se jedná o poruchu imunitního systému.

___

___

Své jméno dostala po ruském neurologovi Vladimiru Bechtěrevovi a mimo jiné trápila i spisovatele Karla Čapka. Svoji roli asi hrají geny, tak jak se to nakonec ukázalo i u mého kamaráda. Nemoc vede postupně ke srůstům jednotlivých obratlů a tím k omezení hybnosti páteře a stupňující se ztuhlosti zad. Při propuknutí nejasných bolestí zad proto co nejdříve vyhledejte lékaře. Ranní ztuhlost páteře a věk před třicátým pátým rokem života, to jsou varovné signály, které byste neměli opomenout."

 

Co všechno trápí pacienta s Bechtěrovovou chorobou

Nejdůležitějším příznakem jsou bolesti v bederní páteři. Přibližně u třetiny pacientů jsou zachváceny také kyčle a ramenní klouby, kolena a kotníky. Část pacientů trpí lupénkou. Někteří pacienti můžou mít střevní záněty. Až 40% z nich má opakující se záněty duhovky. Zvyšuje se riziko kardiovaskulárních onemocnění.

 

Příběh: "Začalo to tenkrát na horách..."

Tehdy jsme konečně odmávli zimní semestr, a když jsme dorazili na hory, poprvé jsem zažila svého kamaráda, že nevlítl hned do lyží. Prý si bude chvíli číst... Bolesti v zádech, to byl ten pravý důvod. A pořád se vracely.„To je fajn, už jsem to nějak rozhýbal. Asi to věčné sezení u skript," mával rukou. Problémy se zády se ale táhly celou zimu. Bylo nás na něj asi pět a jen horko těžko jsme ho dohnali k doktorovi. Diagnóza? Bechtěrevova nemoc. Jak jsme už začínali tušit, dostihlo ho rodinné zatížení, tuhle nemoc má i jeho tatínek. Já sama i sem v ní dlouho nic problematického neviděla, tatínek vypadal v pohodě, každý rok jezdil do Jáchymova do lázní... Teprve teď jsem objevovala, jak vážná tahle nemoc vlastně je.

 

Cvičení a lázně

Patříte k těm, u kterých se potvrdilo podezření na „Bechtěreva"? Pak byste měli přistoupit na každodenní a celoživotní cvičení. Nejlepší je cvičit ráno alespoň 20 minut. „Osvědčuje se každodenní cvičení doma kombinované s jednou týdně prováděným cvičením ve skupině v odborném zařízení. Velmi pomáhá každoroční lázeňská léčba," doporučuje profesor Pavelka. „Cvičení je totiž nejúčinnější prostředek boje proti základnímu problému u Bechtěreviků, proti tuhnutí páteře" dodává. V jídelníčku nezapomeňte na dostatek mléčných výrobků jako na jednu z možností prevence osteoporózy.

 

Bioléčba je nadějí

A teď k té slibované naději. Biologická léčba, stejně jako ta dosavadní, bojuje s přehnanou imunitní reakcí těla. Ale na rozdíl od předcházejících léků působí velmi cíleně, přímo na látky, které vyvolávají zánět. Léčba probíhá formou injekcí, na které nejdřív docházíte a později si je pícháte sami. „Bylo prokázáno, že tento lék velmi silně snižuje celkovou úroveň zánětu, u pacientů rychle dochází k poklesu bolesti, ztuhlostí a celkově se zlepšuje kvalita života," uvádí profesor Pavelka. Díky tomu se můžete vrátit k normálnímu životu bez bolestí. Zároveň se téměř zbavíte nežádoucích účinků, které mají dosud používané léky.

 

Uzdraví mě?

Biologická léčba má mnoho výhod - působí rychle (během několika dní), zásah je přesný, účinek prokázaný (zastavuje postup onemocnění). Nevýhodou je, že se léky užívají celý život, jinak o sobě dá nemoc opět vědět. A především je to léčba velmi drahá, léky se připravují pomocí genetického inženýrství. Proto se používá až po selhání ostatních možností. Dává ale pacientům obrovskou naději, protože dokáže až u 70 procent z nich odstranit příznaky a navíc zpomalit rozvoj onemocnění. Úplné vyléčení ale prozatím možné není.

 

Sdružení pacientů s Bechtěrevovou chorobou

S Bechtěrevovou nemocí nemusíte být sami. Velkou pomoc představují různá sdružení lidí, kteří trpí stejnou nemocí, kluby bechtěreviků. Členem klubu se může stát jak sám bechtěrevik, tak i jeho rodinní příslušníci. Pomoc těchto organizací není alternativou k odborné léčbě, ale pomáhají, nebýt na to sám.

 

Klasická dosavadní léčba

KORTIKOIDY

Jsou velmi účinné v potlačení zánětu i autoimunitní reakce. Mají ale celou řadu nežádoucích účinků. Velké dávky kortikoidů se proto používají krátkodobě.

 

IMUNOSUPRESIVNÍ LÉKY (IMUNOSUPRESIVA)

Potlačují reakci imunitního systému jako celku. Vede to ke zmírnění příznaků a tlumení zánětů. Také mají nežádoucí účinky, tělo s potlačenou imunitou je náchylnější k infekčním onemocněním.

 

NESTEROIDNÍ ANTIREVMATIKA (NSA)

Zmírňují zánětlivý proces, potlačují otoky a bolest v postižených místech. Patří mezí ně ibuprofen, kyselina acetylsalicylová (v aspirinu). Při dlouhodobějším podávání je riziko vzniku žaludečního či dvanáctníkového vředu.

 

Indikace biologické léčby:

  • Lékař vám doporučí biologickou léčbu, pokud:
  • vaše onemocnění neodpovídá na stávající léčbu,
  • vaše onemocnění je nestabilní,
  • období klidu netrvá ani měsíc,
  • je výrazně snížena kvalita vašeho života,
  • nelze použít celkovou léčbu pro její nesnášenlivost.