Náhodné stránky webu
- (21.12.2009) Právo zaměstnavatele na výpis z rejstříku trestů zaměstnance
- (22.04.2008) Jak se sprchuje žena a jak muž
- (24.04.2012) Prevence Alzheimerovy choroby, nemoci - aktivní život
- (30.09.2009) Dědičnost u celiakie, pravděpodobnost nemoci u dítěte, statistika, prevence
- (06.01.2008) Žádost o rozvod bezdětného manželství - vzor zdarma ke stažení
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Bechtěrevova choroba a biologická léčba - indikace, výhody, nevýhody, indikace u různých pacientů a léčba |
![]() |
Čtvrtek, 28. leden 2016 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5886x |
___ ___ Své jméno dostala po ruském neurologovi Vladimiru Bechtěrevovi a mimo jiné trápila i spisovatele Karla Čapka. Svoji roli asi hrají geny, tak jak se to nakonec ukázalo i u mého kamaráda. Nemoc vede postupně ke srůstům jednotlivých obratlů a tím k omezení hybnosti páteře a stupňující se ztuhlosti zad. Při propuknutí nejasných bolestí zad proto co nejdříve vyhledejte lékaře. Ranní ztuhlost páteře a věk před třicátým pátým rokem života, to jsou varovné signály, které byste neměli opomenout."
Co všechno trápí pacienta s Bechtěrovovou chorobouNejdůležitějším příznakem jsou bolesti v bederní páteři. Přibližně u třetiny pacientů jsou zachváceny také kyčle a ramenní klouby, kolena a kotníky. Část pacientů trpí lupénkou. Někteří pacienti můžou mít střevní záněty. Až 40% z nich má opakující se záněty duhovky. Zvyšuje se riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Příběh: "Začalo to tenkrát na horách..."Tehdy jsme konečně odmávli zimní semestr, a když jsme dorazili na hory, poprvé jsem zažila svého kamaráda, že nevlítl hned do lyží. Prý si bude chvíli číst... Bolesti v zádech, to byl ten pravý důvod. A pořád se vracely.„To je fajn, už jsem to nějak rozhýbal. Asi to věčné sezení u skript," mával rukou. Problémy se zády se ale táhly celou zimu. Bylo nás na něj asi pět a jen horko těžko jsme ho dohnali k doktorovi. Diagnóza? Bechtěrevova nemoc. Jak jsme už začínali tušit, dostihlo ho rodinné zatížení, tuhle nemoc má i jeho tatínek. Já sama i sem v ní dlouho nic problematického neviděla, tatínek vypadal v pohodě, každý rok jezdil do Jáchymova do lázní... Teprve teď jsem objevovala, jak vážná tahle nemoc vlastně je.
Cvičení a lázněPatříte k těm, u kterých se potvrdilo podezření na „Bechtěreva"? Pak byste měli přistoupit na každodenní a celoživotní cvičení. Nejlepší je cvičit ráno alespoň 20 minut. „Osvědčuje se každodenní cvičení doma kombinované s jednou týdně prováděným cvičením ve skupině v odborném zařízení. Velmi pomáhá každoroční lázeňská léčba," doporučuje profesor Pavelka. „Cvičení je totiž nejúčinnější prostředek boje proti základnímu problému u Bechtěreviků, proti tuhnutí páteře" dodává. V jídelníčku nezapomeňte na dostatek mléčných výrobků jako na jednu z možností prevence osteoporózy.
Bioléčba je nadějíA teď k té slibované naději. Biologická léčba, stejně jako ta dosavadní, bojuje s přehnanou imunitní reakcí těla. Ale na rozdíl od předcházejících léků působí velmi cíleně, přímo na látky, které vyvolávají zánět. Léčba probíhá formou injekcí, na které nejdřív docházíte a později si je pícháte sami. „Bylo prokázáno, že tento lék velmi silně snižuje celkovou úroveň zánětu, u pacientů rychle dochází k poklesu bolesti, ztuhlostí a celkově se zlepšuje kvalita života," uvádí profesor Pavelka. Díky tomu se můžete vrátit k normálnímu životu bez bolestí. Zároveň se téměř zbavíte nežádoucích účinků, které mají dosud používané léky.
Uzdraví mě?Biologická léčba má mnoho výhod - působí rychle (během několika dní), zásah je přesný, účinek prokázaný (zastavuje postup onemocnění). Nevýhodou je, že se léky užívají celý život, jinak o sobě dá nemoc opět vědět. A především je to léčba velmi drahá, léky se připravují pomocí genetického inženýrství. Proto se používá až po selhání ostatních možností. Dává ale pacientům obrovskou naději, protože dokáže až u 70 procent z nich odstranit příznaky a navíc zpomalit rozvoj onemocnění. Úplné vyléčení ale prozatím možné není.
Sdružení pacientů s Bechtěrevovou chorobouS Bechtěrevovou nemocí nemusíte být sami. Velkou pomoc představují různá sdružení lidí, kteří trpí stejnou nemocí, kluby bechtěreviků. Členem klubu se může stát jak sám bechtěrevik, tak i jeho rodinní příslušníci. Pomoc těchto organizací není alternativou k odborné léčbě, ale pomáhají, nebýt na to sám.
Klasická dosavadní léčbaKORTIKOIDYJsou velmi účinné v potlačení zánětu i autoimunitní reakce. Mají ale celou řadu nežádoucích účinků. Velké dávky kortikoidů se proto používají krátkodobě.
IMUNOSUPRESIVNÍ LÉKY (IMUNOSUPRESIVA)Potlačují reakci imunitního systému jako celku. Vede to ke zmírnění příznaků a tlumení zánětů. Také mají nežádoucí účinky, tělo s potlačenou imunitou je náchylnější k infekčním onemocněním.
NESTEROIDNÍ ANTIREVMATIKA (NSA)Zmírňují zánětlivý proces, potlačují otoky a bolest v postižených místech. Patří mezí ně ibuprofen, kyselina acetylsalicylová (v aspirinu). Při dlouhodobějším podávání je riziko vzniku žaludečního či dvanáctníkového vředu.
Indikace biologické léčby:
|