Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 25.4.2024, svátek slaví Marek, zítra Oto.

Schizofrenie - první příznaky a projevy, léčba, změny psychiky, incidence nemoci

schizofrenie_priznaky_lecba_incidence.jpg Ztrácejí kontakt s realitou, mají problémy odlišit psychotické prožitky od skutečného dění, trpí poruchami myšlení a ovládání emocí, což se pak promítá do rodinných vztahů, působení ve společnosti a podobně. To je schizofrenie. Proč se nemoc u člověka objeví, není dosud zcela jasné.

 

schizofrenie příznaky

Odborníci však vědí, že k určitým změnám v mozku dochází již v prenatálním stadiu života. Během dětství se člověk zpravidla bez větších problémů vyvíjí jako ostatní. V době dospívání, kdy se celý organismus mění, se tyto změny v mozku "ozývají". Stačí pak třeba prožít větší stresovou situaci (zkouškové období na vysoké škole, u mužů to často býval nástup na vojnu, užití drogy) a nemoc se projeví.

 

Kolik lidí má schizofrenii - jeden člověk ze sta

V době mezi 17. a 30. rokem se první příznaky nemoci objevují u mužů, mezi 20. až 40 rokem věku u žen. Počátky nemoci se mohou projevit úzkostí, vztahovačností, únavou. Nápadné může být například to, že člověk ztrácí zájem o své dosavadní koníčky či práci. Příkladem může být situace, kdy se mladý sportovec upíná k nějakým okultním vědám, maluje, kde se dá, třeba i po zdech. Čím je interval mezi objevením prvních příznaků a počátkem léčby kratší, tím zpravidla bývá úspěšnější i léčba.
Asi u 25 procent nemocných se vyskytne jedna epizoda (psychotická krize) schizofrenie a v průběhu několika měsíců dojde k úplnému uzdravení. Ovšem za předpokladu, že se začne léčit. Polovina ze všech nemocných se sice uzdraví, ale během života se příznaky nemoci znovu objevují. Zbývajících 25 procent potřebuje stálou intenzívní léčbu, nemohou se nemoci zbavit.
Lékaři upozorňují, že v určitém okamžiku života postihuje schizofrenie na celém světě jednoho člověka ze sta, na světě je tak až 50 miliónů takto nemocných lidí. Svým výskytem se schizofrenie řadí mezi nejčastější závažné chronické nemoci.
Je však třeba vědět, že příznaky schizofrenie jsou u každého pacienta různé, některé mohou být i obtížně léčitelné.

 

Pacienti se schizofrenií jsou zranitelnější

Schizofrenie má ještě další záludnost. Nemocní jsou totiž výrazně zranitelnější. Bylo prokázáno, že stres nemoc ještě zhoršuje. Bohužel lidé se schizofrenií bývají stresovým situacím velmi často vystaveni. Nejen že jejich blízcí mnohdy nevědí, jak se k nim chovat, ale někdy to nevědí ani někteří lékaři, natož celá společnost. Na schizofreniky je často nahlíženo jako na nebezpečné lidi, blízcí se od nich odvracejí. Stát se tedy může například to, že děti nechtějí žít s rodičem, který touto nemocí trpí, stigma mnohdy padá na celou rodinu.
"Mnozí lidé si myslí, že se jedná o záležitost typu Dr. Jekyll a Mr. Hyde. O všech sériových vrazích a drastických zabijácích se v televizi říká, že trpí schizofrenií. Taková ignorance činí nemoc ještě horší pro lidi, kteří s ní žijí," říká mladý muž, který schizofrenií trpí.
Odborníci upozorňují, že pomoci těmto lidem lze prostřednictvím kvalitních léků a poskytnutím obsažných a relevantních informací. Čím více budou pacienti, rodinní příslušníci i veřejnost vědět o schizofrenii, tím spíše bude možné nemocným pomoci, a zbraňovat tak jejich stigmatizování.

 

Příznaky a projevy nemoci

 

Léčba schizofrenie

Při léčbě schizofrenie se využívá několik druhů léků. Jelikož mají i vedlejší účinky, je důležité najít ten, který nemocnému vyhovuje. Nejen pro pacienta, ale i pro lékaře je dobré, pokud má možnost vybírat. Takzvaná antipsychotika druhé generace představují v současnosti vhodnou první volbu. Avšak i mezi těmito léky existují rozdíly v individuální účinnosti a snášenlivosti. Zatímco někteří pacienti tolerují tyto léky bez vedlejších účinků, jiným pacientům zkrátka nevyhovují. Proto je důležité, aby byly všechny tyto léky pro pacienty dostupné.

 

Léčba je komplexní - programy pro pacienty i jejich příbuzné

Přiblížit příbuzným, co prožívá člověk se schizofrenií, jak mu lze pomoci a další informace nabízí Programu rodinné psychoedukace, který již desátým rokem působí v několika centrech v Česku. Základní informace o psychoedukačních programech, které poskytuje Psychiatrické centrum Praha, jsou k dispozici i na stránkách centra www.pcp.lf3.cuni.cz/pcpout.
Speciální kursy probíhají i pro nemocné schizofrenií, kteří se léčí ambulantně. Tito nemocní mívají kromě psychických i časté fyzické potíže. Asi 40 až 60 procent je obézních (v běžné populace je to 30 procent), častěji trpí cukrovkou a problémy s kouřením. Bezplatné kursy Programu pro dobré zdraví probíhají jednou týdně po dobu deseti týdnů ve skupině po osmi až 12 pacientech, pod vedením speciálně vyškolených sester. Ty radí, jak zdravě jíst, sportovat a podobně. Každému účastníkovi mohou optimální životní styl "ušít na míru". Centra jsou rozmístěna po celé republice. Informace o Programu pro dobré zdraví včetně seznamu center jsou na www.lilly.cz.