Náhodné stránky webu
- (10.08.2017) Profesní pojištění lékařů - na co si dát pozor, výhody, nevýhody, výluky (výjimky z pojištění)
- (10.02.2011) Záchvat migrény - projevy, příznaky, symptomy
- (31.12.2017) Jak se projevuje kuří oko - příznaky, projevy, fotografie, léčba, příčina
- (22.11.2012) Podnět k provedení kontroly zaměstnavatele z důvodu diskriminace - vzor zdarma
- (05.06.2012) Nitroděložní tělísko Mirena - výhody, nevýhody, bolest při zavádění
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Plicní embolie - příčina, příznaky, léčba, následky, komplikace |
![]() |
Středa, 28. květen 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 124656x |
___
___
Projevy, příznaky plicní embolieJak se projevuje embolizace plic, tedy projevy a příznaky plicní embolie jsou na webu www.priznaky-projevy.cz zde (odkaz se otevře v novém okně). Rizikové faktory a anamnéza, příčiny vzniku plicní embolie
Diagnostika plicní embolizace
Diferenciální diagnostika (tedy o co může jít, pokud se nejdená o plicní embolii)
Léčba plicní embolizace
Komplikace, následky, prognóza přežití
![]() Rady, informace a tipy pro pacienty:PrevenceSami můžete ovlivnit jen některé rizikové faktory vzniku žilní trombózy a plicní embolie. Při rizikových situacích (po operacích, sádrové fixaci dolní končetiny atd.) je potřeba co nejdříve a nejvíce chodit, pokud to není možné, tak alespoň aktivně opakovaně během dne hýbat nohama. Nejúčinnější je pohyb v kotníku nahoru a dolu. V letadle, hlavně při dlouhých zaoceánských letech, dostatečně pijete, pravidelně se projděte a při sezení opět cvičte nohama v kotnících. Pokud máte nadváhu, zhubněte, i obezita je rizikovým faktorem žilní trombózy.
Mám rizika?Rizikem pro vznik plicní embolie je žilní trombóza. Ta vzniká nejčastěji v žilách dolních končetin při omezení pohyb, např. při sádrovém obvazu, po operaci, při dlouhém sezení v dopravních prostředcích (typicky zaoceánské lety). Ke zpomalení toku krve v dolních končetinách dochází při těhotenství a při obezitě, při srdečním selhávání. Trombóza vzniká snadněji u poruch srážlivosti krve, která mohou být vrozené nebo získané.
Časté otázky k plicní embolii:
Může, ale nemusí. Možných příčin dušnosti je celá řada a plicní embolie je pouze jednou z nich. Bude nutné podrobnější kardiologické a plicní vyšetření.
Asymetrický otok dolní končetiny je vysoce podezřelý z žilní trombózy, hlavně pokud je spojen s bolestivostí v lýtku. Budeme muset vyšetřit žíly dolních končetin.
V případě nekomplikované trombózy je třeba podávat antikoagulační léčbu Warfarinem zpravidla 6 měsíců. Pokud ale jde o opakovanou příhodu, tak bude nutná léčba delší, někdy i trvalá.
Při antikoagulační léčbě warfarinem nebo pelentanem jsou nutné pravidelné laboratorní kontroly krevní srážlivosti, tzv. test INR. Jeho hodnota by měla být mezi 2,5 a 4. Pravidelnými kontrolami a eventuálními úpravami užívaných dávek se zabrání nedostatečné a tedy neúčinné léčbě nebo naopak nadměrné léčbě, při které hrozí i spontánní krvácení.
To nelze říci, jsou nutná podrobnější vyšetření (odběr krve, EKG atd.). Stejně jako dušnost, tak i bolest na hrudníku může mít řadu příčin. |