Náhodné stránky webu
- (07.09.2015) Informační a datový smog - odpočiňte si alespoň na chvíli od mobilu, internetu a televize
- (15.08.2016) Jak se projevuje prediabates, předcukrovka - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina
- (24.01.2008) 9 rad pro harmonický partnerský vztah
- (30.04.2012) Jak se projevuje převodnění, hyperhydratace - příznaky, projevy
- (01.05.2014) Jak se projevuje otrava rulíkem zlomocným - příznaky, projevy, symptomy
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Prevence fibrilace síní, FIS, fibriloflutteru, arytmie srdce |
![]() |
Neděle, 18. březen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 10901x |
![]() ___ Fibrilace síní, FIS či jiné nemoci srdeční frekvence (rytmu) srdce nemusí vůbec vzniknout. Podstatná je prevence. Co se týče statistik, onemocnění se projeví u každého 4. člověka staršího 40 let, výskyt stoupá se zvyšujícím se věkem. U pacientů se srdeční slabostí se vyskytuje ve 40 % případů. Asi ve 20 % případů postihuje zcela zdravé jedince. Jak tedy předcházet poruchám srdečního rytmu?
Fibrilace síní, FIS - příznaky, projevy symptomyPříznaky a projevy fibrilace síní, FIS si můžete přečíst na novém webu www.priznaky-projevy.cz zde. Normální tepová frekvence u člověkaTep, který si můžeme změřit, způsobuje pravidelné stahování srdce, u zdravého jedince je to 60-80 stahů za minutu. Krátkodobě může pracovat rychleji (například při sportu), nebo pomaleji (třeba ve spánku).
Srdeční arytmiePokud jsou srdce a jeho svalovina oslabeny (např. srdečními chorobami, nezdravým životním stylem, stresem ad. - viz níže), dochází k nepravidelnému přečerpávání krve, jež se může projevit tzv. srdeční arytmií. I srdečních aryrrnií je celá řada. Jejich následkem člověka postihuje mnoho komplikací. Některé neléčené arytmie mohou způsobit i smrt. Fibrilace síní (FIS) nemusí bezprostředně ohrožovat život, může ale způsobit mrtvici, srdeční selhání i ischemickou chorobu dolních končetin, která vzácně končí až amputací nohy.
Léčba fibrilace síní FIS
Srdeční rytmus lze upravit, a to léky, tzv. antiarytmiky, jež pomáhají při "ředění krve" (Warfarin ad.) a zabraňují vzniku krevních sraženin, elektrickou kardioverzí (pomocí defibrilátoru se do srdce vyšleelektrický proud, který arytmii přeruší). Kardiochirurg provede chirurgickou léčbu, kardiolog tzv. katetrizaci (vpichem přes třísla do cév se zavedou katetry, ohebné nástroje, jež dokážou snímat elektrické signály, a tím stimulovat srdce). Alternativně mohou lékaři provést také tzv. uzávěr ouška levé srdeční síně.
Prevence fibriliace síní, FIS
|