Příjemnou noc, dnes je středa 17.4.2024, svátek slaví Rudolf, zítra Valérie.

Prevence fibrilace síní, FIS, fibriloflutteru, arytmie srdce

prevence-lecba-fibrilace-sini-FIS-arytmie
prevence-lecba-fibrilace-sini-FIS-arytmie
Fibrilace síní FIS je nejčastější druh srdeční arytrnie. Příčinou vzniku fibrilace bývá nadměrná funkce štítné žlázy, vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita, zvýšený cholesterol, plicní nemoci i dědičnost. Projevuje se nepravidelným pulzem a rychlejší srdeční akcí (100 tepů za minutu), která je způsobena nekoordinovaným stahováním srdeční síně a neschopností srdce přečerpávat krev a převádět pravidelný rytmus ze síně do komory.
___
___


Fibrilace síní, FIS či jiné nemoci srdeční frekvence (rytmu) srdce nemusí vůbec vzniknout. Podstatná je prevence. Co se týče statistik, onemocnění se projeví u každého 4. člověka staršího 40 let, výskyt stoupá se zvyšujícím se věkem. U pacientů se srdeční slabostí se vyskytuje ve 40 % případů. Asi ve 20 % případů postihuje zcela zdravé jedince. Jak tedy předcházet poruchám srdečního rytmu?

 

Fibrilace síní, FIS - příznaky, projevy symptomy

Příznaky a projevy fibrilace síní, FIS si můžete přečíst na novém webu www.priznaky-projevy.cz zde.


Normální tepová frekvence u člověka

Tep, který si můžeme změřit, způsobuje pravidelné stahování srdce, u zdravého jedince je to 60-80 stahů za minutu. Krátkodobě může pracovat rychleji (například při sportu), nebo pomaleji (třeba ve spánku).

 

Srdeční arytmie

Pokud jsou srdce a jeho svalovina oslabeny (např. srdečními chorobami, nezdravým životním stylem, stresem ad. - viz níže), dochází k nepravidelnému přečerpávání krve, jež se může projevit tzv. srdeční arytmií. I srdečních aryrrnií je celá řada. Jejich následkem člověka postihuje mnoho komplikací. Některé neléčené arytmie mohou způsobit i smrt.

Fibrilace síní (FIS) nemusí bezprostředně ohrožovat život, může ale způsobit mrtvici, srdeční selhání i ischemickou chorobu dolních končetin, která vzácně končí až amputací nohy.

 

Léčba fibrilace síní FIS

 

Srdeční rytmus lze upravit, a to léky, tzv. antiarytmiky, jež pomáhají při "ředění krve" (Warfarin ad.) a zabraňují vzniku krevních sraženin, elektrickou kardioverzí (pomocí defibrilátoru se do srdce vyšleelektrický proud, který arytmii přeruší).

Kardiochirurg provede chirurgickou léčbu, kardiolog tzv. katetrizaci (vpichem přes třísla do cév se zavedou katetry, ohebné nástroje, jež dokážou snímat elektrické signály, a tím stimulovat srdce).

Alternativně mohou lékaři provést také tzv. uzávěr ouška levé srdeční síně.

 

Prevence fibriliace síní, FIS

  • Prevencí nemoci je dodržování zdravého životního stylu. Srdce, cévy i tepny nejvíc poškozuje kouření, a to i pasivní vdechování cigaretového kouře (pasivní kouření).
  • Škodí nadváha a obezita.
  • Vliv má stres.
  • Nemoc se častěji rozvíjí u osob s nedostatkem pohybu a nezdravou strava. Obecně tedy u lidí s nezdravým životním stylem a životosprávou.
  • V jídelníčku by se proto mělo objevovat méně cukrů, tuků a více vitaminů, ovoce a zeleniny. Vhodné je omezit množství soli.
  • U zdravých lidí může být vznik nemoci ovlivněn nadměrným požíváním kávy či alkoholu.
  • Nezapomínejte ani na pravidelné preventivní prohlídky.

prevence-lecba-fibrilace-sini-FIS-arytmie

prevence-lecba-fibrilace-sini-FIS-arytmie