Dobré ráno, dnes je pátek 19.4.2024, svátek slaví Rostislav, zítra Marcela.

Poradna zubaře, stomatologická poradna - nejčastější otázky a odpovědi

poradna-zubare-stomatologicka-poradna-nejcastejsi-otazky-odpovedi

poradna-zubare-stomatologicka-poradna-nejcastejsi-otazky-odpovedi
Příroda nás vyzbrojila chrupem proto, abychom mohli kousat a rozmělňovat potravu. Současně s tím nám ale přinesla řadu starostí. Pokud přijdete ke stomatologovi a na něco se jej zeptáte, asi vám to neřekne, ale je možné, že se ho na stejnou věc ptaly již desítky lidí před vámi. Jaké jsou tedy ty nejčastější otázky, které zubarům pokládáme? Jejich výčet najdete v následujícíc stránce.

___
___


Proč se odstraňují zuby moudrosti - osmičky?

Zuby moudrosti vyrůstají v pozdějším věku a dost často se stává, že vůbec nevyrostou. U současné populace jsou vlastně přežitkem - jíme stravu pohodlněji rozmělněnou, takže k jejímu zpracování nepotřebujeme tolik třecích ploch. Právě tato část úst je dost nepřístupná, a pokud se kolem osmiček tvoří záněty a parodontální choboty, je vhodné je odstranit. Může se stát, že se vyklubou až v bezzubé dásni, když člověk dostane zubní náhradu. Paradoxně jim "k probuzení" stačí stálý tlak daný právě náhradou.


Proč má někdo zažloutlé zuby a jiný zářivě bílé?

Inu, všechno je o barevné typologii a všechno souvisí se vším. Máme dánu barvu vlasů (a někdy docela trvá, než přijdeme na to, že nám sluší nejvíc), odpovídající odstín pleti a také zubů. Některým typům lidí prostě zářivě bílé zuby ani nesednou. S věkem přibývají na sklovině různé mikroskopické defekty, a tak snáze převezme barvu všeho, co ústy prochází - červeného vína, kávy, tmavého čaje Bělení by se nemělo zneužívat a už vůbec není vhodné volit různé drastické přístupy. Zubní sklovina je cenný materiál.


Musí každá maminka v těhotenství přijít o jeden zub, jak praví úsloví?

Rozhodně nemusí, ale zubaře by neměla obcházet obloukem. Během těhotenství probíhají různé hormonálně podmíněné procesy, může se tedy projevit i krvácení dásní, organismus ženy je oslaben a tím pádem v ústech snáze vznikne lokální zánět. Je třeba odstranit zubní kámen a stav chrupu pečlivě zkontrolovat. Jedině tak si maminka zachová plná ústa zdravých zubů i po více porodech.


Strašákem civilizované doby je parodontóza

Jak se vyvarovat parodontóze? Parodontóza na sebe nejčastěji upozorní krvácením z dásní. Avšak pozor - kuřákům dásně nekrvácejí a nemoc postupuje plíživě. Její výsledky jsou paradoxně horší než u nekuřáků!

Při pravidelných preventivních kontrolách každý stomatolog počátek parodontózy zachytí. Většina lidí se totiž krvácení vyleká a má tendenci dásně nedráždit kartáčkem. To je ovšem chyba první a zásadní. Stav dásní poničených nemocí musí posoudit stomatolog, někdy dokonce i specialista parodontolog, a ti rozhodnou o dalším postupu. Patří k němu i odstranění zubního kamene nejen z míst viditelných, ale i pod dásní. Někdy je nezbytné sáhnout k chirurgickému zákroku. Odborníci pak pacientovi doporučí péči doslova na míru. Vždy je nezbytné čistit mezizubní prostory a dásně masírovat, rozhodně však nezapomínat na základ, jímž je pravidelné odstraňování mikrobiálního povlaku a zubního kamene.


Proč se zuby kazí a proč se tvoří zubní kámen?

Zubní kámen vzniká mineralizací mikrobiálního povlaku na zubech. Jde o dva různé druhy bakterií - zubní kaz způsobují jiné než ty, co vedou k rozvoji zubního kamene. Při správné ústní hygieně se zubní kámen v ústech neusazuje. Ke vzniku zubního kazu dochází působením bakterií streptococcus mutans lactobacilus, které se nacházejí u 90 % populace. Je velmi pravděpodobné, že zuby se zubním kamenem dříve či později postihne také zubní kaz.


Je kazivost zubů dědičná? Které bakterie ovlivňují vznik zubního kazu?

Není, jen predispozice, neboť po předcích dědíme imunitní systém. Bohužel také návyky na nedostatečnou péči o zuby, přehnanou spotřebu sladkostí a jiné nevhodné způsoby. Bakterie streptococcus mutans, která zapříčiňuje vznik zubního kazu, se u malého dítěte objevuje teprve po prořezání prvních zoubků, a to přenosem většinou od rodičů. Pokud nedojde k infekci do tří let života dítěte, má takové dítko v budoucnu naději na mnohem zdravější zuby.

Proč někomu vypadávají plomby?

Čerstvá výplň by vypadnout neměla, ale stane se to. Nebo uvedu příklad usazení estetické bílé výplně u krčku, které je náročné a pro stomatologa bývá obtížné udržet pracovní pole suché. Pacienti by si měli uvědomit, že každý zákrok na zubuje vlastně záplata a nikdy nebude ničím jiným, i když je to provedeno profesionálně.

Může sklovina popraskat v při střídání studených a horkých jídel?

Daleko jistější je takové postupy nezkoušet, podobně jako louskání ořechů zuby, případně vytahování zátek z lahví. Zubní sklovina je velmi tvrdá (nejtvrdší tkáň v organismu člověka), ale současně také relativně křehká.


Co když bolí zuby bez kazu?

Nejdřív je třeba vyloučit, zda problém nespočívá ve stavu dásní nebo v oblasti krčku zubu. Příčinou může také být ošoupaná sklovina nebo kousací plochy v důsledku příliš drsné péče - nadmíru tvrdý kartáček aještě abrazivní zubní pasta dovedou vykonat své.

Proč mrtvý zub změní barvu?

Změna barvy mrtvého zubu je dána především rozpadem krevního barviva hemoglobinu v dentinových kanálcích.

Stoupá zájem veřejnosti o implantáty?

Ne, je stálý. Klienti jsou dnes velice podrobně poučení. Zajímají se o různé typy implantátů a technických možností řešení problémů s chrupem.

Zdroj: MUDr. Zuzana Žmolíková, stomatolog