Dobré odpoledne, dnes je pátek 12.7.2024, svátek slaví Bořek, zítra Markéta.

Poševní zánět, mykóza - prevence vaginálních infekcí, kandidóz

posevni_mykoza_zanet_vaginalni_infekce_kandidoza_prevence.jpgJe to běžné postižení, které nemá žádné vážné lékařské komplikace a přesto je zdrojem značného trápení mnoha žen. Většina zánětů postihuje současně vulvu i pochvu, i když mohou postihovat jen oblast vulvy. Klasicky se projevují nejčastěji svěděním nebo pálením a výtokem, který se může a nemusí objevit, pokud se vyskytne, bývá bez zápachu a jeho konzistence je řídká až hustá a tvarohovitá. Dále se objevuje bolestivost, zarudnutí, otok a mohou se vyskytnout i problémy s močením.

___
___

Existují faktory, které pravděpodobnost vzniku zánětu pochvy značně zvyšují a pokud se jim dokážeme vyhnout, snížíme i riziko rozvoje infekce.

Těhotenství


Během celého těhotenství je poševní sliznice vnímavější pro kvasinkovou infekci, nejvyšší počet infekcí se objevuje ve třetím trimestru. Vyšší hladina pohlavních hormonů zvyšuje hladinu cukru v pochvě, což zlepšuje podmínky pro množení a růst Candid. V těhotenství je vždy vhodné v případě obtíží vyhledat lékaře, který doporučí nejvhodnější léčbu šetrnou pro matku i plod.

Hormonální antikoncepce


Podobný mechanismus jako v těhotenství - vyšší dávky pohlavních hormonů znamenají vyšší četnost kvasinkových infekcí, zvláště v případě starších preparátů obsahujících vyšší dávky estrogenů. Kandidózy se objevují v případě nitroděložního tělíska apod.

Cukrovka


Zvláště pak u neléčeného (špatně kompenzovaného) diabetu. Pro cukrovkáře je zvláště důležité dodržovat životosprávu, rady lékaře a předepsanou léčbu cukrovky.

Antibiotika

Pravděpodobně nejčastějším důvodem pro výskyt kandidózy je velmi rozšířené používání širokospektrých antibiotik, nejvíce se hovoří o užívání tetracyklinu, ampicilinu a cefalosporinů.
Antibiotika v těle neničí jenom škodlivé bakterie, které způsobují onemocnění, ale také ty "přátelské" jako jsou laktobacily. Jestliže trpíte často kvasinkovými infekcemi a jste nuceni užívat dlouhodobě antibiotika, zeptejte se lékaře na vhodné preventivní prostředky.

Nevhodné a těsné oblečení


Nylonové spodní prádlo, těsné džínsy - zvyšují teplotu a vlhkost pohlavního ústrojí.
Dávejte přednost bavlněnému prádlu, volnějším kalhotám, nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách a vždy se pečlivě otřete.

Výplachy, parfémovaných toaletních pomůcek (mýdla, deodoranty),
plavání v chlorovaných bazénech

Je důležité používat mýdla s neutrálním pH, vyhýbat se parfémovaným mýdlům, parfémovaným vložkám, nadměrnému užívání intimních sprejů, zbytečným výplachům, které nedoporučil lékař.


Hormonální léčba - kortikosteroidy, estrogeny, imunosupresiva

(např. při léčbě stavů jako je astma, artritida, akné a ekzém), estrogeny při hormonální substituční léčbě, imunosupresivní terapte.

 

Infekce partnera.

Asi u 20 % žen, které opakovaně trpí kandidovými záněty, je možné nalézt Candidu i u jejich partnera (u něho je výskyt ovšem většinou bez příznaků). Pokud trpíte častými infekcemi, používejte prezervativ. Pokud má partner potíže, měl by navštívit lékaře. V době podezření nebo léčby kvasinkových infekcí se nedoporučuje pohlavní styk.


Trauma - poškození a zánětlivá reakce v pochvě

Pohlavní styk je nejběžnější příčinou vaginálního poranění. Tření v jemné měkké a zanícené pochvě a vulvě může zabránit hojení a sperma, z důvodu alkalické reakce, může změnit vaginální pH, což vytváří prostředí příznivé pro vznik infekce.
Pokud máte pocit nekomfortu nebo bolesti při pohlavním styku pro nedostatečnou vlhkost pochvy, používejte lubrikační gely k tomu určené.

 

Menstruace a vaginální infekce

U mnoha žen je směrován vývoj opakované kandidózy doprostřed cyklu. Důkazy nasvědčují tomu, že hormony uplatňující se právě před ovulací ovlivňují vaginální ekosystém a tak vytvářejí příznivé prostředí, v němž může Candida jen vzkvétat. Opět je důležité vyhýbat se parfémovaným vložkám či vložkám se syntetickým povrchem, je třeba vložky často měnit a dávat jim přednost před tampony.


Menopauza

Sekrece estrogenů se snižuje a to vede ke snížení obsahu cukrů v pochvě a tak se zdá nepravděpodobné, aby se kandidóza znovu objevila. I v tomto období jsou však ženy náchylné k vaginálním infekcím, protože stěny pochvy se ztenčují a přestává sekrece, pochva je pak méně kluzká a snadněji zranitelná. Zde se doporučuje používat při pohlavním styku zmíněné lubrikační gely. V případě užívání hormonální substituční terapie se doporučuje dodržovat uvedená hygienická opatření.

Dietní chyby

Nadměrná konzumace sladkostí pomáhá opakovaným kvasinkovým infekcím.

Poševní zánět mykóza prevence vaginálních infekcí, kandidózy