Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Ostatní obory Poševní zánět, mykóza - prevence vaginálních infekcí, kandidóz

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Poševní zánět, mykóza - prevence vaginálních infekcí, kandidóz Email
Středa, 14. duben 2010 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 12742x

posevni_mykoza_zanet_vaginalni_infekce_kandidoza_prevence.jpgJe to běžné postižení, které nemá žádné vážné lékařské komplikace a přesto je zdrojem značného trápení mnoha žen. Většina zánětů postihuje současně vulvu i pochvu, i když mohou postihovat jen oblast vulvy. Klasicky se projevují nejčastěji svěděním nebo pálením a výtokem, který se může a nemusí objevit, pokud se vyskytne, bývá bez zápachu a jeho konzistence je řídká až hustá a tvarohovitá. Dále se objevuje bolestivost, zarudnutí, otok a mohou se vyskytnout i problémy s močením.

___
___

Existují faktory, které pravděpodobnost vzniku zánětu pochvy značně zvyšují a pokud se jim dokážeme vyhnout, snížíme i riziko rozvoje infekce.

Těhotenství


Během celého těhotenství je poševní sliznice vnímavější pro kvasinkovou infekci, nejvyšší počet infekcí se objevuje ve třetím trimestru. Vyšší hladina pohlavních hormonů zvyšuje hladinu cukru v pochvě, což zlepšuje podmínky pro množení a růst Candid. V těhotenství je vždy vhodné v případě obtíží vyhledat lékaře, který doporučí nejvhodnější léčbu šetrnou pro matku i plod.

Hormonální antikoncepce


Podobný mechanismus jako v těhotenství - vyšší dávky pohlavních hormonů znamenají vyšší četnost kvasinkových infekcí, zvláště v případě starších preparátů obsahujících vyšší dávky estrogenů. Kandidózy se objevují v případě nitroděložního tělíska apod.

Cukrovka


Zvláště pak u neléčeného (špatně kompenzovaného) diabetu. Pro cukrovkáře je zvláště důležité dodržovat životosprávu, rady lékaře a předepsanou léčbu cukrovky.

Antibiotika

Pravděpodobně nejčastějším důvodem pro výskyt kandidózy je velmi rozšířené používání širokospektrých antibiotik, nejvíce se hovoří o užívání tetracyklinu, ampicilinu a cefalosporinů.
Antibiotika v těle neničí jenom škodlivé bakterie, které způsobují onemocnění, ale také ty "přátelské" jako jsou laktobacily. Jestliže trpíte často kvasinkovými infekcemi a jste nuceni užívat dlouhodobě antibiotika, zeptejte se lékaře na vhodné preventivní prostředky.

Nevhodné a těsné oblečení


Nylonové spodní prádlo, těsné džínsy - zvyšují teplotu a vlhkost pohlavního ústrojí.
Dávejte přednost bavlněnému prádlu, volnějším kalhotám, nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách a vždy se pečlivě otřete.

Výplachy, parfémovaných toaletních pomůcek (mýdla, deodoranty),
plavání v chlorovaných bazénech

Je důležité používat mýdla s neutrálním pH, vyhýbat se parfémovaným mýdlům, parfémovaným vložkám, nadměrnému užívání intimních sprejů, zbytečným výplachům, které nedoporučil lékař.


Hormonální léčba - kortikosteroidy, estrogeny, imunosupresiva

(např. při léčbě stavů jako je astma, artritida, akné a ekzém), estrogeny při hormonální substituční léčbě, imunosupresivní terapte.

 

Infekce partnera.

Asi u 20 % žen, které opakovaně trpí kandidovými záněty, je možné nalézt Candidu i u jejich partnera (u něho je výskyt ovšem většinou bez příznaků). Pokud trpíte častými infekcemi, používejte prezervativ. Pokud má partner potíže, měl by navštívit lékaře. V době podezření nebo léčby kvasinkových infekcí se nedoporučuje pohlavní styk.


Trauma - poškození a zánětlivá reakce v pochvě

Pohlavní styk je nejběžnější příčinou vaginálního poranění. Tření v jemné měkké a zanícené pochvě a vulvě může zabránit hojení a sperma, z důvodu alkalické reakce, může změnit vaginální pH, což vytváří prostředí příznivé pro vznik infekce.
Pokud máte pocit nekomfortu nebo bolesti při pohlavním styku pro nedostatečnou vlhkost pochvy, používejte lubrikační gely k tomu určené.

 

Menstruace a vaginální infekce

U mnoha žen je směrován vývoj opakované kandidózy doprostřed cyklu. Důkazy nasvědčují tomu, že hormony uplatňující se právě před ovulací ovlivňují vaginální ekosystém a tak vytvářejí příznivé prostředí, v němž může Candida jen vzkvétat. Opět je důležité vyhýbat se parfémovaným vložkám či vložkám se syntetickým povrchem, je třeba vložky často měnit a dávat jim přednost před tampony.


Menopauza

Sekrece estrogenů se snižuje a to vede ke snížení obsahu cukrů v pochvě a tak se zdá nepravděpodobné, aby se kandidóza znovu objevila. I v tomto období jsou však ženy náchylné k vaginálním infekcím, protože stěny pochvy se ztenčují a přestává sekrece, pochva je pak méně kluzká a snadněji zranitelná. Zde se doporučuje používat při pohlavním styku zmíněné lubrikační gely. V případě užívání hormonální substituční terapie se doporučuje dodržovat uvedená hygienická opatření.

Dietní chyby

Nadměrná konzumace sladkostí pomáhá opakovaným kvasinkovým infekcím.

Poševní zánět mykóza prevence vaginálních infekcí, kandidózy

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny