Dobrý večer, dnes je pátek 14.6.2024, svátek slaví Roland, zítra Vít.

Mamografie - nejčastější dotazy týkající se mamografického vyšetření, screeningu

mamografie_nejcastejsi_dotazy_vysetreni_screening.jpgOpakovaně jsme se věnovali na webu mamografii a dokonce jsme zveřejnili odkaz na video se samovyšetřením prsu. Dnes odpovídáme na nejčastější otázky týkající se vyšetření a screeningu. Faktem je, že každých pět hodin zemře v České republice jedna žena na rakovinu prsu! Proto je velmi důležitá prevence, a to bez ohledu na věk. Rakovina prsu vás totiž může překvapit v šedesáti stejně jako v pětadvaceti.

___
___


  • Co je to vlastně mamografický screening?

Mamografický screening znamená pravidelné preventivní vyšetřování žen bez jakýchkoliv příznaků onemocnění s cílem zachytit rozvíjející se onemocnění v co nejčasnějším stadiu. Cílem tohoto vyšetření je snaha o odhalení případného nádorového onemocnění prsu v jeho počátku, čímž se výrazně zvyšuje šance na úplné vyléčení ženy.

 

  • Jak vlastně mamografické vyšetření probíhá?

Nejdříve je nutné, aby si ženy zajistily žádanku na vyšetření, kterou jim vypíše praktický lékař nebo gynekolog, a pak ještě vyplnily dotazník s anamnestickými údaji. Samotné vyšetření pak trvá asi pět až sedm minut. Laborantka ženě stlačí prsa a následně je osnímkuje. Ženy u vyšetření stojí, ale pro imobilní pacientky se vyšetření dá udělat i vsedě. Laborantky potom vyvolají snímky, které předají lékařce. Ta si zavolá pacientku do ordinace, a pokud je ještě potřeba, pacientku si prohmatá nebo doplní vyšetření ultrazvukem. Každá pacientka odchází z vyšetření se dvěma nálezy pro svého praktického lékaře a gynekologa.

 

  • Je vyšetření bolestivé?

Každý z nás má jiný práh bolestivosti, takže nejde obecně říci, zda je vyšetření bolestivé, nebo ne. Pacientky musí počítat s tím, že určitý tlak budou pociťovat. Myslím ale, že naše laborantky jsou zkušené a citlivé a jsou schopné vyšetření provést i u žen více citlivých bez problémů. Je třeba si uvědomit, že bez správné komprese by nebyl snímek dobře hodnotitelný a vyšetření by mělo malou výtěžnost.

 

  • Jak dlouhou trvá vyšetření od chvíle, kdy do vašeho centra vstoupí, po moment, kdy v ruce drží výsledky?

Pracujeme s objednávkovým systémem, ženy tedy nemusí čekat. Vlastní vyšetření provádí vyškolená laborantka. Rentgenové snímky ihned hodnotí specializovaný lékař. Klientky si na výsledky čekají. Pokud je vše v pořádku, s výslednou zprávou odchází. Stráví u nás tedy minimum svého času a výsledky znají ihned.

 

  • Pokud však máte podezření na možný nádor, absolvuje žena další vyšetření?

Provádíme další vyšetření - nejčastěji ultrazvukové, které je možné doplnit biopsií. Jedná se o odběr malého množství podezřelé tkáně pod ultrazvukovou kontrolou. Tento zákrok není bolestivý, po výkonu pacientka odchází domů. Vzorek se pak posílá na histologické vyšetření. V indikovaných případech odesíláme ženy k vyšetření magnetickou rezonancí nebo vakuovou biopsií.

 

  • A pokud se po těchto vyšetřeních podezření na nádor potvrdí?

Pacientka přichází k mamologické komisi sestávající z mamodiagnostika, onkologa a mamochirurga. Za přítomnosti těchto odborníků se dozvídá fakta o svém konkrétním onemocnění a o léčbě, která je každé pacientce sestavována na míru.

 

  • Na vyšetření by tedy měla zajít každá žena, a to poprvé ve 45 letech?

Poprvé může žena přijít ve 40 letech, avšak jako samoplátkyně. Ze zdravotního pojištění je preventivní mamografické vyšetření hrazeno ženám od 45 let, a to 1x za 2 roky. Doporučení k vyšetření vystaví praktický lékař nebo gynekolog. Osobně si myslíme, že by ženy měly na preventivní vyšetření prsu přijít již ve 40 letech.

 

  • A co ženy, které uvedenou věkovou kategorii nesplňují, mohou preventivně vyšetření podstoupit a mají o něj zájem?

U žen mladších 40 let provádíme v úvodu sonografické vyšetření prsů. Klientka si vyšetření hradí. Zájem mladých žen v poslední době roste, neboť ženy si jsou vědomy nebezpečí, které jim hrozí.

 

  • Existuje ještě nějaká jiná možnost prevence vzniku rakoviny prsu, než je toto pravidelné vyšetření?

Možnosti prevence vzniku onemocnění jsou omezené. Známým rizikem je pouze výskyt rakoviny prsu v rodině v několika generacích. Jedinou možností včasné diagnostiky a úspěšné léčby je tak preventivní mamografické vyšetření prsů.

 

  • Přichází na toto vyšetření i muži?

Ano, občas vyšetřujeme na mamografii i muže. I malá prsa lze mamograficky vyšetřit. Většinou je důvodem pro vyšetření tzv. gynekomastie, ale setkáváme se i s nádory prsou u mužů.

Související odkazy: