Příjemnou noc, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Očí, kontaktní čočky, cestování a hygiena očí - otázky, odpovědi, poradna

 

oci-kontaktni-cocky-cestovani-a-hygiena-oci-otazky-odpovedi-poradna

oci-kontaktni-cocky-cestovani-a-hygiena-oci-otazky-odpovedi-poradna
Kolem kontaktních čoček panuje hodně mýtů a nejistot. Pokud vás zajímá např. jestli čočky ochrání proti UV, jesti je možné s nimi plavat, jak s nimi cestovat, co jsou to biočočky, jaké používat roztoky apod. , jste na správné stránce. Vše se tu dozvíte.

___

___

Jiri Musil: Mohu plavat s kontaktnimi cockami v moři?

ODPOVĚĎ: Dobrý de, ano s nasazenými kontaktními čočkami můžete plavat, je však vhodné mít ještě nasazené plavecké brýle, aby nedošlo k vyplavení čočky z oka.

 

NK: Češi, Moravané a Slezané se dostatečně věnují hygieně očí?

ODPOVĚĎ: Řekl bych, že klienti, kteří pravidelně navštěvují aplikační centra ke kontrole svých očí, čistí své čočky správně. Možná bych je takto "nesortoval".

 

SK: Jak cestovat s očními čočkami?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, existuje mnoho způsobů, jaké kontaktní čočky můžete při cestování používat. Nejvýhodnějšími jsou zpravidla jednodenní kontaktní čočky z bioinspirovaných materiálů, které se jen ráno nasadí a večer vyhodí.

 

Jana: Ochrani kontaktni cocka s UV filtrem oko pred sluncem?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, ochrana zraku před nežádoucím UV zářením je velmi důležitá. Na trhu jsou k dispozici kontaktní čočky, které obsahují již UV filtr. Napomůžou tak více chránit před UV zářením. Takovými jsou např. čočky z bioinspirovaných materiálů.

 

Iveta: Dobrý den pane doktore. Chtěla bych se zeptat, jestli je dobré mít kontakční čočky nasazené i během letu. Když jsem letěla loni na dovolenou, trošku mě oči pálili.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, ano kontaktní čočky můžete mít během letu nasazené. Problémem je nižší hladina kyslíku na palubě letadla (asi jen 15%). Takto "suchý" vzduch samozřejmě vysušuje i kontaktní čočky, proto se doporučuje používat jednodenní čočky, která v sobě mají zakomponovaná smáčedla, nebo si během letu přikápnout zvlhčující kapky.

 

NK: Existuje nějaká brožura, web k této problematice

ODPOVĚĎ: Dobrý den, ano každé odborné pracoviště dává svým klientům brožurku pro nositele kontaktních čoček, kde jsou veškerá péče a kroky podrobně popsány. Také jsou opatřena názornými obrázky. Pokyny jsou samozřejmě i na webových stránkách, ale vždy dbejte rad svého očního specialisty (kontaktologa).

 

d: Jakáý máte názor na vynálezce měkkých kont. čoček Wichterleho.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, prof. Wichterle byl určitě jedinečnou osobností a skvělým vědcem a výzkumníkem ve své oblasti. Díky jeho "vynálezu" může většina klientů nosit kontaktní čočky.

 

P. V. : Dobrý den, jak se mám starat o svoje čočky během dovolené? Stačí mi běžný roztok, který používám doma?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, pro cestování a na dovolenou je vhodné si pořídit menší balení roztoku - cestovní balení. Někteří výrobci nabízejí malé balení např. do letadla, tudíž máte roztok vždy u sebe, navíc je součástí balení i náhradní pouzdro a igelitový sáček. Můžete si jej tedy vzít na palubu.

 

otto: Večer čočky vyndam do kalíšku a roztokem a ráno nasadim. Je potřeba je speciálně ještě čistit?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, proces čištění čoček není nijak složitý, je však potřeba ho dodržovat. Před každou manipulací s kontaktními čočkami je třeba si umýt ruce a osušit je. Dobré je pak je otřít do ručníku, který nepouští chloupky. Poté si vyjmete čočku z oka, dáte do dlaně a kápnete pár kapek víceúčelového roztoku. Lehce čočku promnete a vložíte do pouzdra s nachystaným novým roztokem. Doporučuji takové, které hydratují čočky až 20 hodin. Navíc mají i zvlhčující látky a opětovné nasazení čoček je tak příjemné. Starý roztok se vždy vylije, propláchne roztokem a nechá se volně vyschnout na vzduchu. Záleží však, jaký systém péče o čočky používáte.

 

Holá: Má v sobě hypergel UV filt? děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ: Dobrý den, ano hypergel je materiál, který má mnoho výborných vlastností. Jednak má stejné množství vody, jako má lidská rohovka, jeho povrch napodobuje lipidovou složku slzného filmu, tím se zamezuje jeho osychání. Udržuje si tak své optické vlastnosti a samozřejmě má i dotazovaný UV filtr.

 

DK: Můžu si nějak ulehčit péči o kontkatní čočky? díky

ODPOVĚĎ: Dobrý den, pokud se "nechcete" o své čočky starat, doporučuji nosit jednodenní kontaktní čočky, např. z materiálu hypergel.

 

Veronika: Jaký roztok na čočky považujete za nejlepší na trhu?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, k jedním z velmi oblíbených roztoků na kontaktní čočky je roztok, který využívá již zmíněné bioinspirace, to znamená, že má stejné pH jako lidské slzy, obsahuje zvlhčující látky (hyaluronan) a má skvělé čistící a dezinfekční účinky.

 

AP: Mojí vnučce je 15 let a používá nějaké bio čočky. Nerozumím tomu, jak můžou být čočky bio. Pane doktore, děkuji velice laskavě, s úctou, AP

ODPOVĚĎ: Dobrý den, bio čočka neznamená, že je zelená, ale využívá nejnovějších poznatků vědy - biomimetiky, resp. bioinspirace. Určitě si dobře zvolila.

 

M. : Dobrý den, chtěl by sem upozornit i na kontrolu kontaktních čoček. Stalo se mi (u moře), že mi kontaktní čocka praskla. (Ze záčátku ni, pak obrovská bolest). Nebylo to vidět (mikro trhlinka) a dále sem je nosil. Závěr byl, týdne na oční klinice, kde se čekalo až rohovka sroste a pak srůsty počas lokální anestezii odřezávali pod mikroskopem - skalpelem.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, Vámi popsané problémy nejsou tak časté. Samozřejmě čočku je třeba vždy před vlastním nasazením kontrolovat. Výhodou by tak byly jednodenní kontaktní čočky, např. z materiálu hypergel. Ráno nasadíte, večer vyhodíte. Zamezíte tak zpravidla popisovaným komplikacím.

 

Marek : Dobrý den, pane doktore, jaké kapky do očí by jste doporučil při nasazených (tvrdých) čočkách?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, určitě se jedná o zvlhčující kapky, které mají výborné vlastnosti, zejména pak kvalitní zvlhčující složku - např. hyaluronan.

 

ID: Může se roztok na čočky znehodnotit při vysokých teplotách?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, ano při nevhodném skladování jakýchkoliv léčiv a přípravků existují vždy možná poškození látek, které jsou v roztoku a mají za úkol čočky vyčistit. Je nutné se řídit návodem na použití a dodržovat postupy doporučené výrobcem.

 

Olina: Pane doktore, píšete o hypergelových čočkách. O tom jsem neslyšela a to jsem uživatelkou čoček už skoro 8 let.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, tento materiál je u nás poměrně nový, ale je klienty velmi kladně hodnocen. Je to zejména jeho vlastnostmi a složkami, které jsou zakomponované do materiálu čočky - hyaluronan, UV filtr.

 

Z. : Dobrý den, chtěla by jsem si vybrat kontaktní čočky, ale nevyznám se v tom. Jaký je váš názor na novinky - nevěřím prodejcům, jsou placeni za to prodat jen to, coje pro ně nejvýhodnější. Děkuji Vám, Z.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, chápu vaši obavu, ale pokud se o kontaktní očky zajímáte, zkuste si vyhledat nějaké odborné články, kde se o výhodách nových materiálů můžete dočíst. Určitě bych se vždy obracel na odborníka, který mi dovede v oblasti kontaktních čoček poradit. Ten by měl bý schopný doporučit to, co je "pro Vás" nejvhodnější.

 

PK: upřednostňujete brýle nebo kontaktní čočky?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, obojí. Každý nositel kontaktních čoček musí mít vždy brýle.

 

Klára: pane doktore, mohu při cestování mít čočky celý den v oku, aniž bych je vydesinfikovala? je potřeba zvláštní desinfekce, nebo stačí ta, kterou obsahuje roztok na čočky?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, pokud používáte například bioinspirovaný víceúčelový roztok, můžete mít jen jeden. Ten již zajistí všechny potřebné kroky.

 

Veronika: Dobrý den pane doktore, ráda bych se zeptala jestli při kontrole na letišti mohu mít problém s převážením jednorázových kontaktních čoček. Mimochodem Vaše optika v Rubínu je skvělá, velmi ráda k Vám chodím.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za pochvalu, to vždy potěší. Pokud si vezete množství čoček pro vlastní potřebu, tak by určitě na letišti neměl být problém. Větší množství by asi muselo mít příslušnou dokumentaci.

 

Tereza: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda se něco stane když usnu na 30 minut s čočkami? Nosím měsíční. Večer na noc vždy vyndavám. děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, krátký spánek (do 30 min.) by neměl být s kontaktními čočkami problém. Pokud však např. déle cestujete a občas usnete, doporučil bych čočky, ve kterých je možné i přespávat. Jsou k tomu určené, i když vždy zastávám zvýšenou hygienu.

 

K. : Chtela bych cocky vyzkouset. Kam mam zajit? Plati se neco za zkouseni?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, vyšetření a aplikace kontaktních čoček je zpoplatněna, byl bych velmi opatrný na místa, kde toto odborné vyšetření nabízí zdarma! Určitě ve svém okolí najdete odborné pracoviště - optometristu, očního lékaře (kontaktologa).

 

P. : Jsou cocky zdrave? Nejsou nebezpecne kdyz se primo dotykaji oka?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, každá kontaktní čočka je ve své podstatě cizí tělísko v oku, nic méně vývoj čoček jde takovým směrem, aby byly co nejméně invazivní a plnili především svoji korekční funkci. Pokud dodržujete "pravidla hry", tak jejich nošení nebezpečné není.

 

V. : nejsou jednodenní čočky zbytečný rozmar?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, jednodenní kontaktní čočky určitě nejsou rozmar. Mnohdy je to pro klienta a jeho požadavky jediné možné řešení. Mám klienty, kteří pravidelně a bezproblémově nosí právě jednodenní kontaktní čočky, např. i z materiálu hypergel.

 

H. : Dobry den, co si myslite o multifokalnich cockach. Budu pres ne videt stejne jako s brylemi?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, multifokální kontaktní čočky jsou skvělou alternativou k brýlím. Princip jejich zobrazení je trošku jiný než je tomu u brýlí, nicméně jsou voleny zejména v době dovolených, na jednorázové akce, plesy, …

 

DK: pred pul rokem jsem byla na laserove operaci oci. V posledni dobe mi porad slzi oci. Muze to mit nejakou souvislost?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, při laserové operaci doje k narušení některých důležitých procesů spojených s tvorbou slz a slzivostí. V případě špatné funkce a nestabilitou slzného filmu se doporučují zvlhčující (lubrikační) kapky.

 

B. : Mohu svému 12 letému synovi pořídit kontaktní čočky? jaké byste doporučil? Má půl dioptrie na pravém oku a jeden a půl na levém oku. děkuji.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, ano zejména pro teenagery a mladé sportovce jsou jednodenní čočky doporučovány. Jednak to posílí i jejich individualitu a mnohdy zlepší i samotný sportovní výkon. Dětem do 15 let aplikují čočky dětští oftalmologové nebo optometristé pod dohledem lékaře.

 

JK: muzu k cockam pouzit jakekoliv kapky?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, co se týká sortimentu kapek, je důležité se informovat např. v lékárně nebo na optometrickém pracovišti, kde si čočky pořizujete. Nezapomínejte si mnohdy pročíst i příbalový leták ke kapkám.

 

Marie: Mam velmi citlive oci a alergii na pyly. Cocky jsem zkousela a nesnesla v ocich. Je nejaka alternativa?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, v případě alergií je mnohdy zvýšeně drážděna spojivka. Pokud by se daly vyzkoušet jednodenní čočky - např. z hypergelu. Případně chvíli počkat, až se Vaše "hlavní sezóna" zmírní, a poté je vyzkoušet.

 

Barbora: Dobry den, cocky nosim pet let a casto se mi vraci zanety, zejmena v letnich mesicich. Hygienu dodrzuji, cocky pravidelne cistim, menim. Mam 6 dioptrii, takze vyjit ven bez cocek je pro me obtizne. Jak s timto nalozit u more? Casto premyslim o operaci. Dekuji za odpoved

ODPOVĚĎ: Dobrý den, asi bych zvážil změnu typu a materiálu kontaktní čočky. Na výběr máte z hydrogelových nebo silikonhydrogelových materiálů. Laserovou operaci bych ještě chvíli nechal ve stádiu úvah. "Není všechno zlato, co se třpytí".

 

Adam: Co mám dělat když chci čočky vyzkoušet?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, určitě si vyhledejte kvalitní odborné pracoviště, kde se aplikaci kontaktních čoček věnují. Čeká Vás pak vstupní pohovor, vyšetření a zjištění všech potřebných parametrů pro správně vybranou kontaktní čočku. Po té jsou čočky vyzkoušeny a domluvíte se co a jak dál.

 

Honza: Je bezpečné kupovat čočky přes Internet?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, nákup čoček přes internet má svá specifika. Já osobně tomuto nakloněný nejsem.

 

Jiri: Mohou cocky nosit i deti? Jake doporucujete?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, ano děti mohou nosit kontaktní čočky, mnohdy nejsou jen korekční pomůckou, ale lze se u nich setkat např. i s čočkami okluzními, apod. Záleží jaká budou kritéria a požadavky na čočky, opět bych začal s jednodenními čočkami, poté přešel třeba na jinou frekvenci výměny.

 

Ella: Dobrý den, když mi čočka vypadne a nemám u sebe roztok, je možné opláchnout čočku vodou?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, kontaktní čočka by s vodou nikdy neměla přijít do styku. Běžná kohoutková voda obsahuje i určité bakterie, které se mohou do kontaktní čočky dostat a přenést se na oko. Proto alespoň vždy mějte u sebe malý roztok (cestovní balení).

 

Kamila: Velmi mi slzí oči. Můj lékař mi řekl že je to kvůli suchým očím. Není to divné? Nespltl se?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, máte pravděpodobně porušenou právě lipidovou složku slzného filmu, která zadržuje tu vodnou. Takže se nespletl a doporučil Vám i zvlhčující kapky (např. , které obsahují hyaluronan).

 

E. : Jak dlouho vydrží roztok chránit čočku. Jako letuška jsem na cestách i 20 hodin, musím čočku preventivně omýt, aby se nevysušila? Děkuji

ODPOVĚĎ: Dobrý den, v podstatě je pro Vás vhodný právě bioinspirovaný roztok, který hydratuje čočku až do 20 hodin. Na trhu jsou takové, které tak dlouhou hydrataci nezajišťují. I pro Vás bych doporučil při delším pobytu na palubě mít zvlhčující kapky s obsahem hyaluronanu, které můžete kápnout na nasazenou kontaktní čočku.

 

V. : bioinspirovaný roztok mi připadá, že nebude mít dostatečné desinfekční účinky, protože tam není žádná chemie.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, každý roztok má striktně dáno, jako má mít dezinfekční funkci. To, že je roztok bioinspirovaný, neznamená, že je "zelený" či čistě přírodní, ale jeho složení je takové, aby byl co nejšetrnější k očním táním a materiálu kontaktní čočky.

Kamil: často mrkám u televize a nosím kontaktní čočky. mám je vyměnit za brýle?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, doporučil bych čočky, které tolik neosychají, např. z hypergelu.