Příjemnou noc, dnes je pondělí 2.10.2023, svátek slaví Olívie a Oliver, zítra Bohumil.

Únik moči, inkontinence při cestování - otázky a odpovědi, poradna

unik-moci-inkontinence-pri-cestovani-otazky-a-odpovedi-poradna2

unik-moci-inkontinence-pri-cestovani-otazky-a-odpovedi-poradna2
Inkontinence je problém převážně žen. Jak se ho zbavit? Jak s únikem moči cestovat? Kde získat informace o močové inkontinenci? Jak bojovat s inkotinencí při zvýšní nitrobřišního tlaku (kýchnutí, volání, zvedání předmětů)? Jak se definitivně zbavit inkontinence pomocí cviků nebo operace? Na tyto a další otázky odpoví následující stránka.

___

___

Milena: Zdravím Vás pane doktore, poraďte prosím léčbu pro maminku 75let, která má CHOPN, léky na vysoký cholesterol, štítnou žlázu a bolesti v kyčli, nechce nikam ani chodit jen leží, omezuje ji inkontinence. Existuje prosím i ambulantní zákrok, aby nemusela ležet v nemocnici? Děkuji moc za odpověď

ODPOVĚĎ: O ambulantní léčbě lze uvažovat, nutno však předem zkonzultovat s urologem či urogynekologem.

 

S. : Je typ inkontinencí se kterými by se nemělo vůbec cestovat?

ODPOVĚĎ: Dá se říci, že takový typ neexistuje, že by zcela zabránil jakémukoliv cestování. Nutno se však poradit o konkrétní situaci s odborníkem.

 

SK: Existuje nějaká brožura tištěná, web k problematice inkontinence na cestách?

ODPOVĚĎ: určitě ano, stačí zadat heslo inkontinence moče

 

SK: Jaká má být příprava inkontinentního člověk, když se chystá cestovat?

ODPOVĚĎ: kontaktovat včas odborníka, který vám zajišťuje sběrné pomůcky nebo předepisuje léky. jinak nezapomínejte na pitný režim.

 

N. : Dobrý den, kdy se koná Světový týden inkontinence a bude někde v ČR info stánek pro konzultace zdarma?

ODPOVĚĎ: Světový týden kontinence se tento rok koná ve dnech 22. až 26. června. V Praze bude centrum, kde bude stánek s letáky a s odborníky připravenými ke konzultaci. Také některé nemocnice ve středočes. kraji se mají k programu připojit. Více info na webu.

 

Z: dobrý den, můžu se inkotinence úplně zbavit? je mi 55 let.

ODPOVĚĎ: záleží na příčině, na výsledku urologického vyšetření. Byl bych optimistou, že se to podaří alespoň zlepšit.

 

ŠB: Dobrý den, nejedná se přímo o problém na cestách. Manžel 40 let, se většinou pomočí v noci po požití alkoholu. Podotýkám, že se nejedná o nějaké veliké množství. V minulosti léčen na nemoc po klíštěti. Vyšetření celkové již podstoupil před lety, problém nevyřešen. Díky za odpověď.

ODPOVĚĎ: Bude důležité zjistit několik údajů - např. objem tekutin přijatých ve dne a v noci, objem vymočené moči ve dne a v noci, provést zvážení vložek s uniknuvší moči v noci apod. Záleží také na neurologickém nálezu, velikosti prostaty apod. Doporučuji kontaktovat urologa.

 

unik-moci-inkontinence-pri-cestovani-otazky-a-odpovedi-poradna-3

unik-moci-inkontinence-pri-cestovani-otazky-a-odpovedi-poradna-3
D: Můj problém je, když běhám, zvedám klienty v práci a nebo jdu se psem a víc zavolám a cvičim s ním, tak mám částečný únik moči. Při kašli se musím i někdy převléknout. Prosím co byste mi doporučil. Děkuji

ODPOVĚĎ: Jednoznačně doporučuji vyšetření urologem nebo urogynekologem - Vaše potíže odstraní jednoduchá operace - zavedení pásky pod močovou trubici z malého řezu v pochvě.

 

L: Dobrý den, po porodu mě začal trápit lehký únik moči. Dá se tento problém nějak řešit? Je mi 21 let a rodila jsem před 9 měsíci. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: Určitě se problém dá řešit. Vyhledejte svého gynekologa nebo rovnou urogynekologa či urologa.

 

Hana Fabiánková: Dobrý den, pane doktore, mám velký problém s vyměšováním, jedná se ale o stolici -je to tak rychlé, že se bojím jít hlavně v odpoledních hodinách do města. Prosím, dá se s tím něco dělat?

ODPOVĚĎ: Problém se stolicí musí řešit gastroenterolog nebo chirurg- proktolog nikoliv urolog. Brzy ho prosím vyhledejte.

 

Marie: Dobrý den pane profesore, je mi 65 let a asi před 8 lety mi byl diagnostifikován dráždivý močový měchýř. Užívám 1 x denně Vesicare 10 mg. Mým největším problémem je psychika. Jakmile někam jedu, mám velké nucení na moč, kdy musím jít před odchodem z domova třeba 3 x za sebou v několika minutách. Chtěla jsem vás požádat, zda existují léky, které by mi od těchto, domnívám se, psychických problémů, pomoci. Děkuji.

ODPOVĚĎ: Berete jistě účinný lék. Přidání nějakého sedativa by bylo vhodné, konzultujte to prosí se svým praktickm lékařem nebo internistou.

 

Doktorová: Můj problém je, když běhám, zvedám klienty v práci a nebo jdu se psem a víc zavolán a cvičim s ním, tak mám částečný únik moči. Při kašli se musím i někdy převléknout. Prosím co byste mi doporučil. DěkujiJe mi 51let

ODPOVĚĎ: Dop. vyšetření u urogynekologa nebo urologa - řešením bude nejspíše operace -zavedení slingu.

 

LP: Přeji Vám krásný den, pane profesore. Srdce se rozjasnilo, když jsem Vás zahlédla jako hosta v pořadu Sama doma. Touto cestou Vám ze srdce ještě jedenkráte děkuji, před 7 lety jste mně velmi pomohl operací, která zabránila úniku moči, která byla způsobena po gynekologické operaci. Od té doby nemám sebemenší problém, jezdím na kole, mohu nosit různé předměty a navíc se doma starám o těžce nemocnou maminku, kterou musím také fyzicky zvedat a přemísťovat. Žádný únik moči ani v těchto situacích. Ze srdce Vám děkuji za zkvalitnění života. Ať se Vám daří v osobním životě i v práci, kterou děláte celým svým bytím a ještě ke všemu do ní dáváte srdce a úctu k pacientům. Děkuji. LP

ODPOVĚĎ: Milá paní Pavlišová, děkuji Vám za milý e-mail právě do tohoto pořadu. Moc si toho vážím a přeji Vám pevné zdraví a mnoho spokojenosti. S pozdrav y Tomáš Hanuš

 

Jana M. : Dobrý den, slyšela jsem, že na posílení pánevního dna po porodu se jako prevence inkontinence dají použít i venušiny kuličky nebo jiné podobné erotické pomůcky. Jaký na to máte názor? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Posilovat pánevní dno je důležité a účinné. O typu cvičení je nejlépe se poradit s urogynekology nebo fyzioterapeuty.

 

Pavel: Dobrý den, je mě 53 roků, jsem rok a čtyři měsíce po radikální prostatektomii a mám neustále inkontinenci III. stupně. Měl bych jít na slingovou operaci ale bylo mě řečeno že když se to nepovede a utáhne se sling moc tak se budu muset třeba vycévkovávat, což mě trochu rozhodilo. Paní doktorka na urodynamice zase že by se mě mohly poškodit ledviny. Chtěl bych se zeptat zdali je to standartní riziko, nebo jsou specializovanější pracoviště.

ODPOVĚĎ: Aplikaci pásek provádí zatím jen několik center v ČR, přechodná retence může po této operaci jistě vzniknout, poškození ledvin však vzniknout nesmí. Některý typ úniku po radikální prostatektomii je nutno řešit spíše umělým svěračem.

 

SK: Není lepší necestovat pokud jsem inkontinentní?

ODPOVĚĎ: Záleží na stupni úniku a typu zájezdu resp. cestování. Myslím, že jsou k dispozici kvalitní pomůcky, které by přiměřené cestování mohly umožnit. Neseďte doma…

 

unik-moci-inkontinence-pri-cestovani-otazky-a-odpovedi-poradna

unik-moci-inkontinence-pri-cestovani-otazky-a-odpovedi-poradna
KH: Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak probíhá urodynamické vyšetření, mám na něj jít příští týden a mám obavy, děkuji.

ODPOVĚĎ: Obavy nemějte, pacienti nám říkaji, že horší je zubař… Jedná so měření průtoku moče - vymočíte se do modifikovaného záchodku, poté vám bude zavedena močovou trubicí cévka do měchýře a bude se měchýř plńit sterilní tekutinou a pak se opět vymočite, při tom se budou měřit tlaky v "hadičkách". Nebojte se!

 

M: Dobrý den. moje 4-letá dcera má neustále pocit, že se jí chce na záchod. Ještě před měsícem seděla půl hodiny na wc, že se jí prostě chce, ale nejde to. Nebo vší silou jen pár kapek. V moči nic nemá, i na gynekologii jsme byly, teď se chystáme na urologii. Všimla jsem si, že to má spojené s odchodem do školky, že školky, kamkoli. Když sedáme do auta. Už nevím, kdo by mi mohl pomoct. Mám to nějak dál řešit? nebo je to, jak jste před chvílí zmiňoval - urgentní močení? Někdy se mi to povede zamluvit a vůbec na záchod nejde.

ODPOVĚĎ: V oblasti močení se velmi uplatňuje psychika. Doporučuji kontaktovat dětského nefrologa nebo dětského urologa. Bude to sice zdlouhavá ale věřím úspěšná cest k nápravě stavu.

 

M: Pane doktore, prosím o radu. Je mi 70 let, začínám mít problémy s inkontinencí. Cvičím jógu a tajči. Nyní se mi objevil problém s viditelným poklesem pánevního dna. Gynekoložka řekla, že se to asi dobudoucna bude muset řešit operací, při které se vyoperuje děloha a vaječníky. Já si myslím, že se mi toto objevilo při provádění cviku sedu na bobku, který mi dělá dobře a kterého se nyní snažím vyvarovat, co vy na to?

ODPOVĚĎ: Toto je otázka spíše pro gynekologa resp. urogynekologa. Cvičte dále, nechte si potvrdit dalším odborníkem o jak velký sestup rodidel se jedná a jak správně načasovat event. operaci

 

DH: nesouvisí přímo z cestováním. Mám 64 let a už nějaký čas mám spíš problém "vyčurat" vše, co mám, a asi i tím se mně objevuje více červ. krvinek v moči, ale žádné bakterie, tak zatím prý je to dobré. Tento problém se-prosím-řeší jak? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Nejsem si jist, že příměs krvinek v moči pochází z nedokonalého vyprazdňováni. Doporučuji kontrolu urologem, cystoskopii, urodyamické vyšetření, vyšetření krvinek v moči - zda zda prošly ledvinami nebo ne apod.

 

NH: Dobrý den, pane doktore, asi čtyři roky mně trápí jedna věc. I když se po stolici pořádně očistím, v průběhu dne si musím konečník znovu očistit. Někdy je to málo, někdy to vypadá, jako bych se po stolici neočistila vůbec. Nedělám těžkou fyzickou práci, pracuji u PC, pravidelně cvičím jógu. Je mně 53 let a nemám žádný zdravotní problém, jen léčený vysoký tlak. Poraďte mně prosím, co mám dělat. Děkuji vám za odpověď.

ODPOVĚĎ: Toto není dotaz pro urologa, omlouvám se. Prosím obraťte se na proktologa nebo gastroenterologa.


ZV: Jsem pět dní po operaci, páska" nevím co smím a co nesmím. Je mi 65 let. Děkuji

ODPOVĚĎ: Gratuluji a přeji plnou kontinenci! Asi měsíc nezvedejte těžká vnoučata či jiná "břemena". Co se týče např. intervalu k sex. styku - nejlépe se inforumujte se u operatéra. My většinou doporučujeme odstup asi 6 týdnů. Jinak chůze apod. postupně vše do stavu před operací.

 

VV: Dobrý den. Mám dotaz na Biocom 2000, zda tomu věřit a zda to pomůže při úniku po porodu.

ODPOVĚĎ: Nemám s tím zkušenosti, u našich pacientů jej nevyužíváme.

 

K. : Dobrý den, je mi 34 let a mám rok po třetím přirozeném porodu a před 2,5 měsíci mi byla odoperována Bartoliniho žláza. Malým únikem moči jsem trpěla od puberty, ale teď po operaci je výrazně horší. Při močení nejsem teď vůbec schopná přerušit a zadržet proud moči. Myslíte, že je možné, aby se i takový únik moči upravil pomocí cvičení? Případně jaké cviky jsou vhodné. Děkuji

ODPOVĚĎ: Pokud dlouhodobé cvičení zatím nepřinesl efekt, doporučuji podrobné vyšetření urologem s ohledem na funkci svěrače močové trubice.

 

D: Dobrý den, chtěli bychom dědu na léto přemístit přes půl republiky. Problém je, že v jeho věku je mu zřejmě nepříjemné o něčem takovém mluvit před někým cizím. My o tom víme, ale je to tabu i tak. Nějaké pomůcky se bojím, že asi nezvládne také, ale to bychom mohli řešit v autě i jinak. Dotaz zní, zda existují nějaké léky (na snížení tvorby moči), které jsou volně prodejné.

ODPOVĚĎ: Volně prodejné doufám neexistují. Lze se poradit s praktickým lékařem, zda by např. jednorázově souhlasil s lékem typu antidiuretický hormon?

 

MS: Jsem měsíc po robotické operaci karcinomu prostaty. Zatím potřebuji 5-7 vložek denně. Cvičím. Jak dlouho budu ještě vložky potřebovat? Zdravím.

ODPOVĚĎ: To je vždy velmi individuální. Je skvělé, že jste po operaci, že cvičíte. Vydržte. Stav by se měl každým týdnem zlepšovat. Každopádně zůstaňte v kontaktu s urology.

 

JH: Dobrý den, zkoušela jsem cviky, je mi 48 a už jsem na tom dlouho jak jste říkal, na koncert nejdu, nikam nejedu a před odchodem z domu jdu pro jistotu 5x na wc. Měla jsem i problémy v práci, bála jsem se napít atd. Obvodní mudr. na to nereagoval, mě to velmi omezuje a stresuje.

ODPOVĚĎ: Vyhledejte přímo urogynekologa nebo urologa. Máme dobře účinné léky.

 

Pavlína: Dobrý den, mám problémy s močením, vypiji třeba 1/2 l a chodím na záchod jako po vypití několika litrů a dále v noci 2-5x. Po urologické stránce v pořádku. Dá se s tím něco dělat, prosím? Je to dosti otravné. Děkuji moc. Pavlína.

ODPOVĚĎ: Věřím, že je to otravné. Změřte si prosím kolik vypijete ve dne a kolik v noci a pak kolik vymočíte ve dne a kolik v noci. Přibyde vám další" otrava" s odměrkou na moč a vedení záznamů do deníčku. Třeba trpíte noční polyurií a na to jsou léky…

 

MZ: Dobrý den, je mě 63 mám dlouhodobě i po léčení antibiotiky bílkoviny, krev, a bakterie v moči. bylo mi sděleno, že je to chronické, ale neustále mám velkou únavu a stav se neplepší. Mohu se k vám objednat na konzultaci?

ODPOVĚĎ: Domnívám, se že by u Vás v této věci bylo vhodnější vyšetření nefrologem než urologem. Nicméně kontrola urologická je na našem pracovišti jistě možná.

 

IB: Dobrý den. Můj tchán v roce2010 prodělal mrtvici a asi od minulého roku začal trpět inkontinencí a poslední dobou začíná mít problém i s udržením stolice. Myslíte si, že to je tím, že mu ochabují funkce mozku? Tchán vůbec doma necvičí, cviky provádí jen když mu doktor předepíše rehabilitace.

ODPOVĚĎ: Každopádně se na ovládání svěračů podílí významnou měrou stav mozku a nervů v těle. Je třeba se poradit s praktickým lékařem, nebo geriatrem, neurologem ev. domluvit pravidelné cvičení s fyzioterapeutem. Jistě to nebude jednoduché a bude to vyžadovat od všech hodně trpělivosti.

 

J: Dobrý deň. Je vôbec možné nejako liečiť úplnú ink. moču a stolice, alebo je pacient odkázaný na používanie zberných prostriedkov a medikamentóznu liečbu. (28r. pacient, ink. spôsobená VVCH - meningomyelokéla) Ďakujem za odpoveď

ODPOVĚĎ: Jistě se jedná o nejobtížněji ovlivnitelnou kombinaci inkontinence. Jako urolog nedokážu kompetentně mluvit za oblast inkontinence stolice, řešení úniku moče je třeba posoudit individuálně na základě konkrétních vyšetření vašeho současného zdravotního stavu.

 

SK: Dobrý den pane profesore. Již několik let jsem po operaci na močovou inkontinenci která se nepovedla! Měsíc po operaci p. doktor již jen ambulantně vydal jakousi mřížku kterou jsem měla podvázanou dělohu od močového měchýře protože byly záněty a záněty neustálé. Krvácela jsem načernalou krev s močí a bylo to hrozné. Bylo mi řečeno že to nedopadlo dobře - jsem alergická na vložený syntetický materiál. Dostala jsem do konce života předpis na Tena vložky. Po 10 a půl roce se mi otevřela rána po operaci a začala vytékat krev a moč a hnis a museli mi vyndat i stěny které tam zůstaly. V pořádku není nic protože nyní po gynekologické prohlídce mi p. doktorka řekla že mi tam zůstalo i kus té bílé syntetické mřížky která tam někde vykukuje. Inkontinence se mi neustále zhoršuje a já nevím co mám dál dělat. Bude mi 68 let a když chci vidět vnoučata musím cestovat i 12-14 hod. lety a začínám to nezvládat. Dozvěděla jsem se že to podvázání mělo být vlastní kůží když mám alergii na syntetiku. Jaký máte prosím názor na toto a co by jste mi doporučil. Děkuji.  

ODPOVĚĎ: Dobrý den, paní Kulíková. Je mi líto, že máte takové problémy. Pacientky jako Vy řešíme ve spolupráci s urogynekology a je to vždy velmi náročně a svízelné, někdy bohužel neřešitelné… Musel bych mít vaši lékařskou dokumentaci o dosavadním léčení a pak bychom se poradili, zda jsme schopni si vás pozvat, abychom vám účinně pomohli.

 

MJ: URGENTNI INKONTINACE. JSEM 15 MESICU PO OPERACI SE ZAVEDENIM PASKY, UZIVAM VESICARE 5MG 1x DENNE 4 ROKY, MAM NADALE PROBLEMY S URGENCI, JE MI 73 let, CHODIM NA PRAVIDELNE KONTROLY NA UROLOGICKE CENTRUM, ME POTIZE JSOU S URGENCI PRO ME ZAHADNE, NE PREDVIDATELNE, COZ MNE ZPUSOBUJE VELIKOU NEJISTOTU, POMUCKY MNOHDY NESTACI ZACHYTIT MOC. DEKUJI, JAK MAM NADALE TENTO PROBLEM řešit?

ODPOVĚĎ: Chápu, paní Jílková, že je to pro vás velký problém. Bylo by vhodné mít k dispozici nálezy jako např. : rozbor moče, introitální ultrazvuk, urodynamické vyšetření, cystoskopie apod. a popté rozhodnout, zad by bylo možné vám nějak učinněji pomoci…

 

K: Dobrý den, je mi 75, chodím na toaletu asi za tři hodiny, jakmile však uvidím prkénko stěží rychle stáhnu kalhotky. nikdy jsem o tom s nikým nemluvila. Co s tím?

ODPOVĚĎ: mluvit o tom s urologem či urogynekologem, myslím, že se pro vás najdou vhodné účinné léky

 

HF: Dobrý den, mám velký problém s vyměšováním, ale se stolicí - je to tak rychlé, že se vyhýbám dopravním prostředkům a vůbec chozením do města hlavně v odpoledních hodinách. Je mi 72 let, dá se s tím něco dělat? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Jako urologové Vám nejsme schopni pomoci. Obraťte se prosím na gastroenterology nebo chirurgy-proktology.

 

Š: Dobrý den, je mi 27 let a trpím od února na hemoroidy. V dubnu jsme podstoupila operaci anorectálního abcesu, nyní se ještě léčím v poradně a čeká mě v říjnu kolonoskopie. Ale posledních 14 dní mě trápí silné křeče v podbříšku při stolici, chodím na záchod tak dvě hodiny. Ale bolesti dlouho odeznívají i po stolici a musim brát analgetika. Nevíte co mám dělat, aby to bylo lepší. Trpím a na záněty při arůstání nehtů, začaly se mi i kazit zuby to vše trvá už od prosince. Jsem z těch bolestí už hodně unavená a nezvládám se sama starat o dceru s kterou jsem druhým rokem na mateřské. Děkuji

ODPOVĚĎ: Jako urolog Vám opravdu neporadím, ale určitě to konzultujte s operatérem či vyhledejte dalšího prokotologa nebo gastroenterologa. Možná i imunologa… Přeji brzké uzdravení.

 

HV: Muj syn je na plenách jemu osumnáct let má poruchu chování

ODPOVĚĎ: To je pro Vás jistě těžká služba. Urologická kontrola pro vyloučení ev. řešitelných záležitostí vhodná, ale zřejmě na stavu mnoho nezmění. Přeji hodně trpělivosti!