Dobré odpoledne, dnes je pondělí 4.3.2024, svátek slaví Stela, zítra Kazimír.

Novinky v medicíně 2014 - angiologie, osteologie, pneumologie, revmatologie

novinky-v-medicine-2014-angiologie-osteologie-pneumologie-revmatologie

novinky-v-medicine-2014-angiologie-osteologie-pneumologie-revmatologie
Přinášíme novinky z oblasti medicíny. Tentokrát z oborů angiologie, osteologie, pneumologie a revmatologie. Jedná se o diagnostiku aterosklerózy, dále laboratorní test na odbourávání kostní tkáně (osteolýzu). V pneumologii je nový test - ECP eozinofilní kationický protein, který pomáhá při diagnostice astmatu. A konečně v revmatologii máme nový laboratorní test genu HLA-B27 . 

___

___

ANGIOLOGIE

 

Diagnostický přístroj měří stav cévního systému, provádí screening aterosklerózy a určuje biologický věk cév, který by měl odpovídat skutečnému věku vyšetřovaného. Není-li tomu tak, vzrůstá i pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních chorob. 

 

OSTEOLOGIE

Laboratorní test z krve k určení rychlosti odbourávání kostí v organismu. Lékař pomocí tohoto testu posoudí, zda je metabolismus vašich kostí zdravý, nebo zda kostní tkáň ubývá příliš rychle. V případě problému nasadí terapii a prostřednictvím testu s odstupem šesti měsíců zhodnotí, zda léčba je účinná. Zjištění efektivnosti léčby je rychlejší než při čekání na kontrolní denzitometrii. 

 

PNEUMOLOGIE

U pacientů s astmatem bronchiale lze pomocí testu ECP (eozinofilní kationický protein) diagnostikovat jeden ze zánětlivých parametrů u tohoto onemocnění. Díky tomuto testu lze rozpoznat začínající  nebo probíhající zánět a jeho stanovení se může stát vodítkem pro potřebu zahájení intenzivnější

léčby, a tím redukovat riziko akutního záchvatu při alergenové expozici.

REVMATOLOGIE

Laboratorní test genu HLA-B27 v organismu. Imunitní systém na základě HLA proteinů dokáže rozeznávat buňky vlastního těla od cizích škodlivých částic.
Přítomnost antigenu HLA-B27 způsobuje, že bílé krvinky útočí na vlastní tělo, zejména pak klouby. Přítomnost genu sama o sobě onemocnění nevyvolává,
ale osoby s tímto genem jsou výrazně náchylnější k výskytu autoimunitních onemocnění.