Příjemnou noc, dnes je středa 24.4.2024, svátek slaví Jiří, zítra Marek.

Neuroendokrinní nádory - příznaky, projevy, léčba, statistiky

neuroendokrinni-nadory-priznaky-projevy-lecba-statistiky

neuroendokrinni-nadory-priznaky-projevy-lecba-statistiky
Obtížně se rozpoznávají. Když je lékaři odhalí, bývá to už většinou v pokročilém stadiu a s metastázami. Jejich diagnostika trvá většinou léta (průměrně cca. 3-4 roky). Řeč je o neuroendokrinních nádorech. Neuroendokrinní nádory rostou pomalu a nejčastěji se vyskytují v zažívacím traktu a plicích. Mohou se však objevit i v dalších částech těla - např. ve slinivce a u žen na vaječnících. Projevují se velmi různorodě, záleží na povaze nádoru i zasaženém orgánu.

__
__

Např. jako nemoci trávení, jindy ukládáním tuku nebo nemají až do pozdní fáze symptomy žádné. Neuroendokrinním nádorům se někdy říká tichá rakovina. Hodně lidí s tímto typem nádorů totiž netrpí žádnými příznaky a často ani nevědí, že nějaký nádor mají. Je to dáno tím, že tyto nádory mohou ovlivnit produkci hormonů a jejich nadbytek či nedostatek má pro nemocného různé následky.

 

Jak se projevují neuroendokrinní nádory?

Na co si pacienti stěžují? Například na časté průjmy, na bolesti břicha, zvracení, nechutenství, nepravidelnou menstruaci, záchvatovité zarudnutí obličeje. Příznakem může být i přibírání na váze se změnou postavy díky ukládání tuku v oblasti trupu a obličeje. Někteří pacienti mají i bolesti hlavy, slzení a výtok z nosu. Asi u třetiny nemocných se mohou objevit srdeční komplikace. Protože neuroendokrinní nádory rostou pomalu, mohou u některých lidí způsobovat pouze drobné, nebo dokonce žádné příznaky. Lékaři se proto domnívají, že tisíce lidí s neuroendokrinními nádory žijí, aniž by si onemocnění byli vůbec vědomi.

 

Neuroendokrinních nádorů je v pouplaci stále více

Diagnostikovaných pacientů stále přibývá. Za posledních 10 let vzrostl počet odhalených případů o více než 50 procent. Neuroendokrinní nádory jsou zákeřné hned v několika směrech. Protože jsou vzácné, lékaři je mnohdy nedokážou odhalit tak rychle jako běžné typy nádorů. Mohou navíc napadat prakticky všechny tělesné orgány a jejich projevy se různí podle toho, kde se objeví.Aby bylo možné tyto nádory odhalit a poslat pacienta na specializované vyšetření, musí nejdřív lékař vůbec pojmout podezření, že by se mohlo o neuroendokrinní nádor jednat. Určit správnou diagnózu trvá někdy až 3 nebo 4 roky od prvních příznaků, pro přežití pacientů je přitom právě včasná diagnóza zásadní.

 

Léčba - operace i léky

Jako u všech rakovinných onemocnění vznikají neuroendokrinní nádory jako následek nekontrolovaného množení buněk v organizmu. V případě neuroendokrinních nádorů však není spouštěcí mechanizmus tohoto procesu znám.  Jejich léčba je především chirurgická. U těch, které není možné vyoperovat, se používají léky. Ty, které se běžně předepisují, se jmenují analogy sornatostatinu. Sornatostarin je přirozený hormon, který zabraňuje uvolňování hormonů a jiných chemických látek z našich vnitřních orgánů.  Další možností je léčba cytostatiky (to jsou látky, které se používají k léčbě i ostatních nádorových onemocnění. Jejich účinkem je zastavení růstu nádorových buněk). Jiným způsobem léčby je cílené ozáření nádoru radioizoropern, který je navázaný na nosič hormonální povahy. Díky tomu "dorazí" radioaktivní zářič přímo k buňce. Při této léčbě se očekává zničení nádorové tkáně. Neuroendokrinní nádory léčí různí lékaři. Můžete dostat doporučeni ke gastroenrerologovi, to je odborník na nemoci trávicího ústrojí, na chirurgii či k endokrinologovi. Ten se specializuje na hormonální problematiku. Možná vás dostane do péče onkolog.

 

Statistiky neuroendokrinních nádorů a co je ještě dobré vědět

  • Endokrinními orgány jsou štítná žláza, nadledviny a hypofýza. Ovšem hormonální aktivitu lze prokázat v celé řadě orgánů, jejichž hlavní funkce je definována odlišně (zažívací systém, plíce apod.).
  • Neuroendokrinní nádory patří mezi vzácná onemocnění, přesto v roce 2000 bylo v ČR odhaleno asi 150 nových případů této nemoci.
  • Loni tuto diagnózu slyšelo asi 250 pacientů. Víc než polovina z nich už měla metastázy.
  • Pokud máte podezření, že by ve vašem případě mohlo jít o neuroendokrinní nádor, informujte se na internetové poradně,
  • Najdete ji na: www.neuroendokrinni-nadory.cz .