Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 22.2.2024, svátek slaví Petr, zítra Svatopluk.

Nejzvláštnější lidské nemoci a syndromy

nejzvlastnejsi-lidske-nemoci-a-syndromy-2

nejzvlastnejsi-lidske-nemoci-a-syndromy-2
U některých onemocnění kroutí hlavou nejen laici, ale i lékaři. Patří mezi ně Stendhalův syndrom, syndrom chodící mrtvoly, jumping frenchmen of maine, syndrom mediků, jeruzalémský syndrom, spasmodická dysfonie, Moebiův syndrom, synestezie, syndrom rybího zápachu a syndrom Alenky v říši divů, progerie, Morgellons, Blaschkovy linie a syndrom modré kůže.

___

___

Stendhalův syndrom

Stendhalův syndrom je pojmenování poruchy, která se vyskytuje po silném zážitku z uměleckého díla a kterou charakterizují úzkostné stavy, závratě, zmatenost, rychlá srdeční frekvence, a dokonce i halucinace a mdloby. Tato choroba se vyskytuje zejména v souvislosti s florentským uměním, ale byla pozorována i v reakci na jiná umělecká díla.

 

Syndrom chodící mrtvoly

Pacienti postižení syndromem chodící mrtvoly jsou přesvědčeni, že jsou mrtví, rozkládají se, nebo že jim chybí části těla, případně vnitřní orgány. V některých případech tito lidé dokonce nevěří ve vlastní existenci. Tento syndrom se často objevuje po úrazech mozku, příčinou může být i psychická porucha.

 

nejzvlastnejsi-lidske-nemoci-a-syndromy-4
nejzvlastnejsi-lidske-nemoci-a-syndromy-4
Jumping Frenchmen of Maine

Tento syndrom je vlastně formou nemoci zvané hyperplexie a za svůj název vděčí skutečnosti, že byl poprvé pozorován u dřevorubců v oblasti kolem jezera Moosehead v Maine v roce 1878. Postižení reagují velmi silně na nepříjemné a silné zvuky: křičí, mají křeče, ale mimovolně splní jakýkoliv rozkaz. Pokud se jim například rozhodným tónem nařídí, aby někoho udeřili, bez váhání tak učiní. Panuje přesvědčení, že se jedná o genetickou chorobu podmíněnou blokováním jedné aminokyseliny, která klidní nervový systém.

 

Syndrom mediků

Jedná se o dočasnou poruchu podobnou hypochondrii, která postihuje studenty medicíny. Způsobuje, že je postižený přesvědčen, že trpí chorobami, o nichž se učí. Podle statistik tento syndrom zažije až 80 % mediků zejména tehdy, když studují obzvláště těžké choroby.

 

nejzvlastnejsi-lidske-nemoci-a-syndromy-5
nejzvlastnejsi-lidske-nemoci-a-syndromy-5
Syndrom modré kůže

Tato nemoc byla popsána v 60. letech minulého století u rodiny Fugateových z Kentucky. Její členové neměli výraznější obtíže a dožívali se bez problémů i 80 let. Měli ale modrou pokožku a postižení se předávalo z generace na generaci. Zřejmě šlo o cyanózu, která vzniká při nedostatečném okysličování tepenné krve v plicích. Postihuje rovnoměrně kůži celého těla, vyskytuje se i na sliznicích.

 

Jeruzalémský syndrom

Jeruzalémský syndrom je druh náboženské mánie, která se vyskytuje v souvislosti s návštěvou Jeruzaléma. Pacient se domnívá, že má náboženské poslání a že je převtělením některé biblické postavy. Lidé trpící touto chorobou se oblékají do bílých šatů a drží pouliční kázání.

 

Spasmodická dysfonie

Spasmodická dysfonie je neurologická choroba, která vyvolává mimovolné pohyby v hrtanu a způsobuje křeče, které ztěžují mluvení. Zvláštní je, že se u těchto nemocných choroba neprojevuje při zpěvu, šepotu, smíchu nebo když mluví v rýmech. Neexistuje žádná známá léčba, ale botoxové injekce příznaky dočasně omezují.

 

Moebiův syndrom

Moebiův syndrom je vrozenou neurologickou chorobou, kterou charakterizuje absence obličejové mimiky. Postižení nejsou schopni pohybovat mimickými svaly na obličeji, a tak se nemohou usmívat, mračit, a dokonce ani mrkat. Také mají velké potíže s otáčením očních bulev a někteří mají problémy i při polykání.
Další informace o Moebiovu syndromu naleznete zde:

 

Synestezie

Synestezici ve svém vnímání přidružují k nějakému vjemu vjem jiného smyslu. Například zvuk mohou vnímat jako barvu, prakticky tak mohou vidět zvuky. Výskyt této choroby je ve světě poměrně velký (5 %). Jedná se o postižení, které není nebezpečné, většinou je podmíněno geneticky a často se vyskytuje v řadách umělců a hudebníků.

 

nejzvlastnejsi-lidske-nemoci-a-syndromy-6
nejzvlastnejsi-lidske-nemoci-a-syndromy-6
Syndrom rybího zápachu (trimetylaminurie)

Trimetylaminurie, která je známá pod názvem Fish Odour Syndrome (Syndrom rybího zápachu), je choroba způsobující silný zápach po rybině v dechu, potu a moči nemocného. Choroba je způsobená neschopností těla rozkládat některé složky potravy. Na tento syndrom neexistuje žádný lék, ale pacienti mohou příznaky příznivě ovlivňovat tím, že se vyhnou určitým potravinám a užívají antibiotika.

 

Syndrom „Alenky v říši divů”

Lidé trpící touto chorobou vnímají objekty zkresleně – ať už menší (mikropsie), nebo větší (makropsie), než jsou ve skutečnosti. Jedná se o dočasnou chorobu spojenou často s migrénami, ale může být také způsobena nádorovým onemocněním na mozku nebo halucinogenními drogami.

 

Morgellons

Několik milimetrů dlouhá vlákna neznámého původu vystupující z rozdrásané kůže. Paceinti také uvádějí pocit, že jim pod kůží lezou brouci. To všechno doprovází intenzivní svědění. Zatím není jasné, co nemoc způsobuje. Zřejmě jde o duševní poruchu, při které pacient ztrácí kontakt s realitou a domnívá se, že byl napaden hmyzem.

Většina lékařů předpokládá, že vlákna v kůži, která jim pacienti ukazují jako důkaz nemoci, si tam zanesli sami. Jen velmi malá skupina lékařů nepovažuje pacienty za psychicky nemocné a domnívá se, že nemoc může způsobit neobvyklý průběh lymeské boreliózy.

 

nejzvlastnejsi-lidske-nemoci-a-syndromy-3
nejzvlastnejsi-lidske-nemoci-a-syndromy-3
Pika 

Lidé s touto mentální poruchou mají nekontrolovatelnou chuť na nepoživatelné věci, jako je papír, lepidlo, mýdlo, hlína nebo stolice. Nemoc se nejčastěji vyskytuje u těhotných žen. Lékaři soudí, že ji způsobuje nedostatek nějakého minerálu, ale zatím se nezjistilo, jakého, není ani znám způsob léčby.
Další informace o pika syndromu naleznete zde:

 

Blaschkovy linie

Jde o velmi vzácný a dosud nevysvětlený syndrom, který poprvé popsal v r. 1901 německý dermatolog Alfred Blaschko. Pacienti mají na těle viditelné pruhy složené do obrazců – na zádech obvykle do tvaru písmene V a na hrudi a bocích do písmene S. Pruhy nemají žádnou spojitost s nervovým, svalovým či lymfatickým systémem.

 

 

nejzvlastnejsi-lidske-nemoci-a-syndromy
nejzvlastnejsi-lidske-nemoci-a-syndromy
Progerie

Tuto nemoc způsobuje předčasný a urychlený rozvoj stařeckého vzhledu a chorob typických pro stáří, například aterosklerózy, osteoporózy či artrtidy. Nemoc provázejí i další příznaky, mimo jiné předčasná plešatost, Dítě, které se s touto nemocí narodí, se obvykle dožívá 13 let. Jde o velmi vzácnou chorobu, trpí jí necelá stovka lidí na celém světě. Nicméně v jedné rodině se narodilo pět progerických dětí.