Dobré ráno, dnes je pátek 29.9.2023, svátek slaví Michal, zítra Jeroným.

Pica, pika (pajka) syndrom - příznaky, projevy, symptomy

pika-pica-priznaky-projevy-symptomy-symptomatologie.jpgPica syndrom (čti pajka syndrom) je duševní onemocnění, při kterém se vyskytují zvrácené chutě (chuťovou aberaci) spojené s pojídáním jinak nepoživatelných, nezvyklých nebo i odporných látek. Pica (čti pajka) je latinsky straka. O té je známo, že sbírá vše a polyká i nestravitelné. Jiný název této poruchy je allotriofagie od řec. allotrios = odporný, cizí nebo pagofagie od řec. pagos = led. Pojídání hlíny je geofagie, škrobu amylofagie, vlasů trichofagie, výkalů koprofagie atd.

___
___
___

Příčina pica syndromu

Velice zajímavé je (a to je také nejblíže k biologickému společnému jmenovateli), že se pica objevuje při nedostatku železa a poklesu jeho hladiny v krvi. U více než 50% lidí, kteří mají chudokrevnost (anemii) z nedostatku železa se objevují zvrácené chutě.

Pika může být nebezpečná, protože může vést k otravě např. těžkými kovy nebo i k infekci.

Pojídání vlasů může vést k ucpání střev nestravitelným chuchvalcem, kterému se říká trichobezoár; bývá nutná operace. Pojídání hlíny s kamením mívá za následek poranění zubů a nákazu parazity. Lidé s pica syndromem jí ale i další nestravitelné látky, jako je například křída.

 

JAK SE PROJEVUJE PICA SYNDROM + OBRÁZKY A FOTOGRAFIE na webu www.priznaky-projevy.cz

 


Zdroj: hoschl.cz

 

Pika pica jezení pojídání vlasů jezení pojídání výkalů jezení pojídání ledu léčba