Dobrý podvečer, dnes je úterý 21.5.2024, svátek slaví Monika, zítra Emil.

Jak se provádí křížová zkouška krve - postup určení krevní skupiny

ab0_test_2.jpg

ab0_test_2.jpg - ab0_test_2.jpg

Zjištění krevní skupiny není tak jednoduché. Pokud chce krevní skupinu zjisit nezdravotník, musí požádat svého praktického lékaře, který mu může, ale také nemusí vyhovět. Samozřejmostí je zjišťování při dárcovství krve. Pokud byste měli příslušné testovací látky, mohli byste si krev sami otestovat z kapky krve (obdoba křížové zkoušky kompatibility při transfúzi).

___

Jak se určuje krevní skupina

Na membránách erytrocytů se vyskytují různé antigeny bílkovinné podstaty zvané aglutinogeny (příslušné reakce s těmito antigeny způsobují shlukování - aglutinaci - krve). Nejvýznamnější jsou právě aglutinogen A a aglutinogen B. Podle toho, které z těchto aglutinogenů jsou přítomny, se určuje krevní skupina:

Skupina A - Tvoří se pouze aglutinogen A.

Skupina B - Tvoří se pouze aglutinogen B.

Skupina AB - Tvoří se oba aglutinogeny.

Skupina 0 - Netvoří se žádný aglutinogen.

V krevní plazmě jsou naopak obsaženy bílkovinné protilátky zvané aglutininy (anti-A, anti-B). O tom, které typy protilátek jsou v krvi obsaženy, opět rozhoduje krevní skupina člověka.

Skupina A - Tvoří se pouze aglutinin anti-B.

Skupina B - Tvoří se pouze aglutinin anti-A.

Skupina AB - Netvoří se žádný aglutinin.

Skupina 0 - Tvoří se oba aglutininy (tj. anti-A i anti-B).

Jak vypadají testovací aglutininy se můžete podívat zde.

 

system_ab0.gif

 

Sangvitest, Eldonova kartička

Zde je ukázáno, jak spolu reagují krve různých krevních skupin. Vysrážené krve (1, 3, 6, 7) nejsou kompatibilní. Pokud by se podala tato kombinace krví, pacient by mohl i zemřít.

ab0_test_2.jpg

ab0_test_2.jpg - ab0_test_2.jpg

 

Jak se provádí křížová zkouška - postup

SANGVITEST (také název BED-SIDE TEST) - diagnostická souprava se séry: zelená anti – A, červená anti – B, předtištěné Eldonovy kartičky a skleněné tyčinky na promíchání.

Do vyznačených kruhů naneseme kapky krve dárce a příjemce, promícháme tyčinkou s nadbytkem příslušného antiséra a odečítáme po 3 minutách při pokojové teplotě.

sangvitest.png

sangvitest.png - sangvitest.png

Určení krevní skupiny cena