Příjemnou noc, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Ischemická choroba srdeční a nestabilní aterosklerotický plát - příčina

ischemicka-choroba-srdecni-nestabilni-ateroskleroticky-plat-pricina
ischemicka-choroba-srdecni-nestabilni-ateroskleroticky-plat-pricina
Medicína se stále zdokonaluje a s tím i poznatky o lidském těle. Dlouho se bádalo proč vzniká ateroskleróza a s tím následně ischemická choroba srdeční. O příčině ICHS pojednává tato stránka, která se dále věnuje definici a příčině nestabilního aterosklerotického plátu.
___
___Ischemická choroba srdeční ICHS

vzniká na podkladě aterosklerózy, která je v současnosti považována za primárně zánětlivé onemocnění.
Vyvíjí se po desetiletí.
Je charakterizována velmi specifickými buněčnými reakcemi na ukládání tukových látek (včetně cholesterolu) v cévní stěně. Ateroskleróza může vést k postupnému místnímu nebo celkovému zužování průsvitu tepen, které se projeví nedostatkem kyslíku (ischemii po námaze, tedy tehdy, když je "poptávka" tkání po kyslíku větší než "nabídka"). Jsou-li zúžené věnčité tepny, trpí nedostatkem kyslíku srdeční sval - myokard.

Nestabilní aterosklerotický plát

Druhou formou aterosklerózy, která ohrožuje funkci srdečního svalu, je tzv. nestabilní aterosklerotický plát. To je útvar, který vzniká ve stěně cév v důsledku usazování tukových látek, které spouštějí další změny: tvoří se v něm krevní sraženiny, pronikají do něj vápenaté soli, přitahuje bílé krvinky - to vše působí zánět poškozující dále cévní stěnu.
Nestabilní aterosklerotický plát se vyznačuje sklonem k "prasknutí", část se z něj oddělí a ta pak pluje krevním proudem a může úplně nebo částečně ucpat tenčí tepnu.