Náhodné stránky webu
- (01.05.2014) Jak se projevuje jactatio capitis et corporis nocturna, RMD - příznaky, projevy, symptomy
- (01.01.2008) Žádost o rodičovský příspěvek - formulář, tiskopis ke stažení online zdarma
- (09.09.2014) Zánět nehtu prstu - bylinky, byliny, babské rady
- (28.07.2011) GLP1 analog u cukrovky, diabetu - vliv na hubnutí a vysoký krevní tlak u pacienta s cukrovkou
- (09.09.2011) Zvýšení návštěvnosti webu a dobře nastavená URL adresa
Nacházíte se:
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
7307
Léčba fibromyalgie |
![]() |
Pátek, 06. leden 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 13277x |
![]() ___ Fibromyalgií často trpí jeden z rodičů i děti, takže svou roli zde hraje mj. dědičnost. Nemoc však mohou vyvolat (spustit) také infekční onemocnění. Objeví-li se na kůži po kousnutí hmyzem větší zarudnutí, měli byste vyhledat lékaře, aby zjistil, zda jste neonemocněli lymeskou boreliózou, protože i taková "maličkost" může v budoucnu znamenat velký problém.
Kde hledat pomoc?Typické pro fibromyalgii je, že nemocný má dlouhodobé potíže a odborníci - neurologové, ortopedi, chirurgové - nenacházeji žádnou patologii ani na rentgenových snímcích. Nezapomeňte, že fibromyalgie se liší od únavového syndromu. Trpíte-li příznaky a projevy fibromyalgie uvedenými na této stránce, obraťte se na specializované oddělení. Mezi odborníky, kteří pečují o fibromyalgiky, patří revmatologové, rehabilitační lékaři a psychiatři.
Léčba fibromyalgie - léky, fyzioterapie, psychoterapieFibromyalgie se léčí farmakologickými a nefarmakologickými postupy, které jsou zaměřené na všechny projevy onemocnění - na intenzitu bolesti, depresi, únavu.
Fyzioterapeuti by měli být vyškolení pro práci s fibromyalgiky. Základem péče jsou relaxace, fyzioterarapie a psychologická podpora. Používají se speciální strečinkové a relaxační metody, celotělová vířivka. Pro fibromyalgiky platí zásada, že příliš mnoho cvičení naopak zvyšuje intenzitu bolesti i únavy, proto musí být cvičební jednotka sestavena přísně individuálně. Psychoterapie je pak založená na vztahu vzájemné spolupráce mezi pacientem a terapeutem a má za cíl definovat problém, odstranit jej, naučit pacienta mít problém pod kontrolou a řešit jej. Výsledkem je změněný postoj pacienta k problémům a změna životní filozofie k lepšímu. Jde o zmírnění pocitu utrpení, zvýšení pocitu pohody a zlepšení sebevědomí. Zakládáme si na důvěře mezi lékařem a pacientem. Rozhodně na takto nemocné lidi nepohlížíme jako na hypochondry, říká vedoucí fyzioterapeutů. Na tvorbě článku se podíleli:
|