Dobrý večer, dnes je pátek 12.7.2024, svátek slaví Bořek, zítra Markéta.

V srpnu 2011 zemřel na přepracování polský lékař po několikadenní službě v nemocnici

polsky-lekar-zemrel-po-petidenni-sluzbe-v-nemocnici
polsky-lekar-zemrel-po-petidenni-sluzbe-v-nemocnici
V srpnu 2011 jsme byli šokováni informací, že v Polsku zemřel přepracovaný anesteziolog přímov v nemocnici po 5denní pohotovostní službě. Pokud vás zajímají detaily a vyjádření prezidenta Polské lékařské a stomatologické komory, můžete se více dozvědět právě v této stránce.
___
___


Jsme šokováni smrtí našeho kolegy anesteziologa, který zemřel vGlubczyci po několik dní po sobě trvající pohotovostní službě. Dnes celé Polsko věnuje pozornost příčině jeho smrti, a zejména důvodům, které ho vedly k tomu, pracovat tak vyčerpávajícím způsobem. Jsme si vědomi toho, že v Polsku mnoho lékařů pracuje nad rámec svých sil.

Vyplýváto především z nepřiměřeného omezení základních odměn pro lékaře a zubaře. Lékař v Polsku namísto slušného příjmu za práci najednom pracovišti obdrží jen nízkou základní mzdu, což ho vede k rozhodnutí přijmout další výdělečnou činnost: pohotovostní služby, práce v soukromých zdravotnických zařízeních, provoz soukromé praxe. Už roky naše profesní samospráva lékařů a stomatologů požaduje, aby odměny pro lékaře byly určeny zákonem. V roce 2006 jsme volali po stanovení minimální odměny na úroveň dvoj až trojnásobku průměrné mzdy v Polsku. Dali jsme jasně najevo, že jinak hrozí nebezpečí, že pacienti budou ošetřováni vyčerpanými lékaři, kteří budou nuceni přijmout další práci vzhledem k nízkému platu. Avšak místo pracovních smluv s pevnou minimální odměnou bylo lékařům v mnoha zdravotnických zařízeních nabízeno uzavření občanskoprávních smluv. Někteří lékaři uzavřeli smlouvy, které pokrývaly celou jejich práci, zatímco někteří podepsali smlouvy pouze na pohotovostní služby.

Změna právní formy jejich zaměstnání se ne vždy ukázala jako výhodná. Nebylo vzácností, když lékař uzavřel smlouvu s několika zaměstnavateli nebo vykonával další pohotovostní služby. Příliš mnoho povinností, které na sebe lékaři berou, může představovat ohrožení života - nenadálá smrt našeho kolegy je toho příkladem. A vyvstává hned další otázka: je naše vyčerpanost potenciálním nebezpečím pro naše pacienty? Nepochybuji o tom, že je. U přepracovaného lékaře, který i přesto převezme odpovědnost za zdraví a život pacientů, je mnohem větší pravděpodobnost spáchání profesního pochybení. A proto polská profesní samospráva lékařů a stomatologů nevzdává úsilí za přijetí jednotné vysoké odměny za práci (vykonávanou na jednom pracovišti).

Polský parlament nedávno schválil nový zákon o lékařské  povinnosti, který vstoupil v platnost 1. července. Zákon předpokládá, že zadlužené veřejné nemocnice budou přeměněny na obchodní společnosti. Naším cílem tedy je, aby lékaři v těchto nemocnicích, působících v podobě obchodních společností, byli odměňováni na vysoké úrovni, jelikož to je jediný způsob, jak se vyhnout neustálé práci přesčas a z toho pramenící vyčerpanosti směřující k nebezpečným důsledkům. Polská komora lékařů a stomatologů bude nadále vyzývat ministra zdravotnictví, aby zavedl odpovídající předpisy.  

Maciej Hamankiewicz,
prezident Polské lékařské a stomatologické komoryZe serveru novinky.cz:

Pátek 29. července 2011, 4:37 - Glubczyce

Pětadvacetiletý anesteziolog z nemocnice v polském městě Glubczyce zemřel v noci na včerejšek přímo na pracovišti. Jeho kolegové oznámili, že k úmrtí došlo z přepracování, protože lékař byl ve službě nepřetržitě pátý den, což je prý u nich v nemocnici ale běžná praxe.


„Často se stává, že služby jsou nepřetržitě pětidenní, ale i sedmidenní. Po takovém pracovním maratónu následuje třídenní volno,“ řekl televizi TVN24 jeden z kolegů mrtvého lékaře.

Dodal, že lékaři běžně přes den pracují na svých odděleních a po skončení pracovní doby odcházejí na pohotovost. Děje se tak od té doby, co loni v lednu spojili pohotovost s nemocnicí. Z pohotovosti několik lékařů propustili, takže jejich povinnosti museli přebrat kolegové z nemocnice.

Anesteziolog byl podle spolupracovníků mimořádně unavený z nadměrného množství odpracovaných hodin. Ve středu ředitel na poradě se zaměstnanci oznámil, že ten, kdo poskytne informace o rozpisu služeb mimo zdravotnické zařízení, bude okamžitě propuštěn.