Příjemnou noc, dnes je pátek 12.7.2024, svátek slaví Bořek, zítra Markéta.

Co by raději neměla říkat žena muži v hádce (článek pro ženy)

co-by-radeji-nemela-rikat-zena-muzi-v-hadce-clanek-pro-zeny

co-by-radeji-nemela-rikat-zena-muzi-v-hadce-clanek-pro-zeny
Pár zdánlivě nevinných slov vám vyletí z pusy, ani nevíte jak. A vy pak nestačíte zírat, jakou paseku jste zase natropila. Řešení? Stačí vědět, kdy si stá raději pusu na zámek. Je skvělé mít někoho, komu se můžete svěřit se vším, vlastně je to jedna z nejlepších věcí na dlouhodobém vztahu. Ale každý má někdy potíže s komunikací, a pokud si nedáte pozor, vaše slova mohou vyznít daleko ostřeji nebo urážlivěji, než jste zamýšlely.

___
___


Neznamená to, že by se o důležitých věcech nemělo mluvit, naopak - jde ale o to, jak věc řeknete. To je často mnohem důležitější než samotný obsah. Mluvit laskavě, to je dovednost, kterou se páry musí učit. Člověk si občas připadá otloukaný životem a okolním světem. Doma byste se tak ovšem cítit neměli.
Proto místo neustálého opakování těch samých starých hádek radši věnujte pozornost strategiím, které vám představujeme níže. Zjistíte, co byste neměla nikdy říkat a jak lze řešit problémy laskavěji a efektivněji. Odměnou vám pak bude mnohem pohodovější život.

Maminka mě před tebou varovala

Proč by vám měl kdokoli další diktovat, jak má fungovat váš vztah? Když mu něco takového řeknete, dáváte mu tím najevo, že někdo další je na vaší straně, a v hádce jste tak vlastně dva na jednoho. Je to dětinské a malicherné. Snažíte se upevnit své postavení před hádkou. Je to, jako byste šikovali armádu před bojem. Vaše maminka se možná dotkla problému, který vás znepokojuje, ale nemusíte si ji kvůli tomu hned pouštět do vztahu, to není fér k nikomu, dokonce ani k ní. Raději o problémech diskutujte ze své vlastní pozice: "Připadá mi, že ..."
A jestli jde jen o to, že máte vztek a snažíte se vyvolat hádku, tak raději držte jazyk za zuby. Takové chování opravdu nikam nevede.

Jsi úplně stejný jako tvůj otec

Nejen že se tím partnera snažíte urazit, navíc si ještě zahráváte s jeho emocemi, zvlášť jestli jeho vztah s otcem není právě nejlepší. Přiživujete tak jeho obavy, že se u něj projevují ty nejhorší rodinné rysy. Jasně, váš tchán je možná ten typ, co doma nikdy s ničím nepomůže, a manžel zrovna neumyl nádobí. Ale jde přece o to, že se zlobíte na svého muže, ne najeho otce.
Spolkněte nespravedlivou urážku a raději rozumně vysvětlete, co po něm chcete, a to nejlépe ve chvíli, kdy máte pocit, že by si na nádobí mohl udělat čas. Pak celkem snadno pochopí, oč vám jde, aniž byste kvůli tomu musela ranit jeho city.

Nech to! Já to radši udělám sama.

Jednak shazujete snahu svého partnera pomoct vám, starat se a být zkrátka dobrým životním parťákem, jednak je pro dospělého ponižující, když mu někdo dokola otlouká o hlavu, že jeho pokusy za nic nestojí. Když to budete říkat moc často, váš muž si kvůli tomu začne celkem logicky myslet, že nikdy neudělá nic správně, nebo aspoň nic, co by vám bylo po chuti. To, že dělá váš partner věci jinak, než jste zvyklá, přece ještě vůbec nemusí znamenat, že je dělá špatně. Stojí vám to za hádku? Pokud hrozí, že někoho zraní nebo něco rozbije, pak samozřejmě zasáhněte, jinak ho ale nechte na pokoji, ať činí, co umí. I on je dospělý člověk a má právo dělat si ve svém bytě věci po svém. Jestli vám to vážně tak vadí, nedívejte se na průběh a zkontrolujte jen výsledek. Třeba vás mile překvapí.

Postarej se o děti, ale nedávej jim zmrzlinu a pořádně je obleč

Svěřit někomu na starost dítě může být těžké, zvlášť pokud jste novopečená maminka, ale takový přístup vede jen k pocitům ublíženosti. Jste naštvaná, že vám manžel nikdy nepomůže s dětmi, jenže ruku na srdce, dáváte mu k tomu vůbec příležitost? Nepeskujete ho kvůli maličkostem?

Když to domyslíme, žádný muž nebude mít chuť věnovat otcovské roli čas nebo úsilí navíc, pokud bude mít pocit, že to zkusil a dočkal se za to jenom kritiky. Když mu budete pořád dávat najevo, že dělá něco špatně, začne se emocionálně vzdalovat. Nechte ho, ať je táta. Důvěřujte mu, že dokáže dítě umýt, nakrmit i ochránit, byť se jeho definice těchto činností trochu liší od té vaší. Jistě, pár důležitých věcí by měl znát (telefonní čísla, na co jsou děti alergické a podobně), ale nebraňte, ať se učí, vždyť je to i jeho dítě.


Jééé, už zase máme sraz s Honzou?

Dobře, nikdo netvrdí, že musíte mít v oblibě kamarády svého partnera, obvykle to tak ani nebývá. Přesto ale nemáte právo hodnotit, jaké přátele si vybírá. Divíte se proč? Váš pohrdavý přístup si totiž může vyložit tak, že mu chcete přikazovat, s kým se má a nemá stýkat a to by se určitě nelíbilo nikomu. Lepší je v takové situaci zvolit taktický ústup. Řekněte něco jako: "Hele, ty víš, že mě tak úplně nebaví totéž co tebe s Honzou, tak proč si prostě nevyrazíte na pánskou jízdu?" a vyhnete se tak možné hádce kvůli tomu, že odmítáte někam vyrazit s někým, kdo vám moc nesedí. Jste sice manželé, ale to přece neznamená, že spolu musíte trávit každou vteřinu. Dopřejte mu trochu volnosti a zábavy. A jestli je Honza vážně tak nesnesitelný, přijde na to časem i váš partner - bude to o to dřív, oč víc s ním stráví času.


"Ty vždycky ..." a "Ty nikdy ..."

Kategorická a rezolutní prohlášení, jako jsou tahle, vašeho partnera automaticky dostanou do defenzivy a vyvolají v něm pocit ohrožení, takže na vás hned vyrukuje se seznamem všech případů, kdy vám naopak pomohl. Páry by tyto dvě fráze neměly nikdy nepoužívat, protože ihned navodí negativní atmosféru. Pokud máte nějaký dlouhodobý problém, nesnažte se ho generalizovat, raději se zaměřte na konkrétní příklad a své okamžité pocity. Neříkejte partnerovi, že vždycky nechává prádlo poházené po celém bytě, jen ho upozorněte, že zrovna odhodil šaty na podlahu a na vás to dělá dojem, že si vás vůbec neváží a bere vás jako uklízečku.
Ještě lepší než kritikaje prostá věta "Byl bys tak hodný a ... ?" Muži jsou ochotni udělat dost pro to, aby žili v klidu a jejich žena byla šťastná. Takže až příště uvidíte na podlaze jeho špinavé ponožky, ovládněte vztek a řekněte jen: "Prosím tě, byl bys tak hodný a naházel si vždycky večer oblečení do koše na prádlo?" Vlastně tu nejde ani tak o to, co po něm chcete, ale o způsob, jak mu o to řeknete.