Dobrý podvečer, dnes je pondělí 27.5.2024, svátek slaví Valdemar, zítra Vilém.

Tipy a rady jak vybrat správného partnera (článek pro ženy)

jak_vybrat_partnera.jpgPokud při výběru partnera nezapojíte rozum, vybere ho za vás chemie. Ta dá jen na přitažlivost vůní. Jsme ale lidé a podle psychologů tedy do výběru obvykle vstupují dva principy: přitahování protikladů anebo hledání partnera podobného nám samým či podvědomě našim rodičům.

 

___

___

Dobře to může dopadnout v obou případech. Hlavně musíme chtít uspět a být také ochotni pro to něco udělat. Čímž nemají odborníci na mysli držení diety nebo spaní na natáčkách, ale "jen" ochotu vidět a ocenit dobré úmysly našeho protějšku.

 

Máloco je dokonalé přesně podle našich představ, jenomže, jak se říká: někdo vidí sklenici vody poloprázdnou a jiný vidí, že ještě zbývá celá půlka plná.

Respektování druhého a jeho identity

 

Základním předpokladem porozumění není společný zájem, ale ochota respektovat se. Jako dlouhodobě spokojená se jeví ta partnerství, kde se oba snaží o kompromis, o rozdělení nepříjemných povinností a kde je patřičně oceňována snaha druhého. Na to společný zájem nestačí.

Jak odhadnout chování budoucího partnera?

 

Důležitá je i představa o fungování v rodině. Tady platí pořekadlo, že chování k mamince je ukázkou toho, jak může v budoucnu vypadat chování k partnerce. Muži mohou naopak partnerku odhadnout podle tchýně. Je nesporné, že rodina, ve které vyrůstáme, nás velmi silně ovlivní a většina z nás přejímá model partnerského soužití, jaký zažívá ve své první rodině. I když se zuby nehty bráníme, je to v nás.

Partner mamánek

 

Pozor na muže, kteří mají ve své matce oddanou pomocnici a podporovatelku. Brzo může přijít první "maminka to dělala jinak", vzápětí "ona to vždycky stihla" a začínají potíže. Mějme tedy oči na stopkách už od první chvíle, kdy přicházíme do partnerovy rodiny a náš vztah vypadá vážně.

S věkem se naše role také často mění. Velmi mladé páry čeká to, že až definitivně dospějí (a i to nebývá naráz), změní se. Pokud jsou oba tolerantní a mají snahu, obtíže přečkají. Je důležité dát partnerovi čas a prostor, aby se mohl těšit z našich úspěchů a růstu. Nechme mu vedle sebe stálé místo a nezapomínejme, že úspěch přišel i díky jeho ochotě nás podporovat. Ptejte se také samy sebe, co od vztahu očekáváte, co můžete udělat pro jeho hladký průběh. A mluvte spolu. O všem, i když to není vždycky zábava. Ale pomáhá to.

Žijte s ním

Jsou páry, které se navzájem dlouhodobě scházely, navštěvovaly se, ale nikdy spolu nežili delší dobu. Při dlouhodobějším soužití dva lidé dobře odhalí to, zda se snášejí, zda mají společné koníčky, záliby a témata nebo zda se spolu nudí a často se hádají. Ukáže se také vztah partnera k domácnosti - zda je ochotný opravovat to co se pokazí, zda vám pomáhá nebo naopak jestli si sedne k televizi, novinám nebo počítači a co se kolem něj děje je mu jedno. 

Co vám může pomoci při výběru partnera

 • Podívejme se, jak vypadá "tradiční rodinné foto."
 • Jak se členové rodiny podílí na chodu domácnosti (aneb co zbude na vás).
 • Kdo a o čem rozhoduje? Hlava rodiny je na globální problémy lidstva a maminka rozhoduje o financích, studiu, dovolené a nákupu auta?
 • Kdo vynáší tašky s nákupem?
 • Jak je to s péčí o děti? Umí táta něco uvařit a maminka vyměnit žárovku?

Rady v kostce:

 • Při hledání partnera buďte prozřetelní!
 • Všímejte si, odkud partner pochází.
 • Návštěva v jeho rodině leccos napoví o uspořádání ve vaší rodině budoucí.
 • Jak se na váš výběr tváří vaši kamarádi? Ti to s námi obvykle myslí dobře.
 • Je skvělé, že se pro svou lásku chceme změnit k lepšímu. Ale dá se to vůbec vydržet, být z fleku někým jiným?
 • Jaké jsou jeho představy o dalších letech? Není podezřelé, že se chystá na zahraniční stáž ještě před svatbou?
 • Doba je taková, že se vkrádají úvahy o uspořádání majetku před svatbou. Zvažte, zda za tímto účelem neoslovíte právníka.