Dobré odpoledne, dnes je neděle 28.5.2023, svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián a Maxim.

Láska na první pohled - u žen rozhoduje spíše čich, u mužů zrak a hmat

 

 

laska-na-prvni-pohled-u-zen-rozhoduje-spise-cich-u-muzu-zrak-a-hmat

laska-na-prvni-pohled-u-zen-rozhoduje-spise-cich-u-muzu-zrak-a-hmat
Na prvním dojmu je popravdě řečeno zajímavé jenom to, že je první. A rozhodně to neznamená, že je zároveň také správný. Dokonce je dosti časté, že dva lidé, kteří (jak se později ukáže) „jsou si souzeni“, na sebe napoprvé nijak zvlášť báječně nezapůsobí, někdy si naopak zprvu mohou přijít protivní, nepříjemní. Případů, kdy se z počátečního konfliktu vyvinula láska jako trám, je spousta. Nejméně stejně jako těch, kdy hned přeskočila jiskra a odstartovalo to love story na věčné časy.

___

___

Rčení „láska na první pohled“ vzniklo v časech, kdy ženy ještě neměly ani potuchu o hormonální antikoncepci, takže se mohly při výběru partnera spoléhat na svůj „čich“. Ten mají totiž dámy s přirozeně probíhajícím a uměle neovlivněným hormonálním cyklem zejména v období kolem ovulace mimořádně vytříbený - pomáhá jim „objevit“ partnera s hodně odlišným imunitním systémem (takový jim voní, čímž se jim podvědomě zdá vhodný, protože teoreticky skýtá šanci na zdravější potomstvo). Tuto schopnost ovšem nelikvidují jen antibabypills, ale také mužské parfémování... A spoléhat na tenhle radar přírody má smysl jen v případě, kdy dotyčný není zároveň třeba gambler, alkoholik, chronický sukničkář, patologický žárlivec, kriminálník, násilník a podobně.

Muži zase sázejí na zrak a hmat - to je jejich radar. Ale i oni se v tom dnes často seknou, neboť tato prastará geneticky daná vloha seděla spíš v době lovců mamutů než v současném přecivilizovaném světě. Určitě proto mnohem víc než na první dojem sázejte na důkladné poznání svého protějšku a neukvapujte se. Heslo „důvěřuj, ale prověřuj“ je sice zprofanované, nicméně při navazování partnerských vztahů rozhodně má své opodstatnění.

 

laska-na-prvni-pohled-u-zen-rozhoduje-spise-cich-u-muzu-zrak-a-hmat-2
laska-na-prvni-pohled-u-zen-rozhoduje-spise-cich-u-muzu-zrak-a-hmat-2
První kontakty s novým protějškem

První kontakty s novým partnerem vždy situujte na místa, kde je více lidí a kde vám nehrozí žádné nebezpečí. Rozhodně mu o sobě zpočátku neprozrazujte nic důvěrného, neberte si ho hned domů, nepůjčujte mu peníze, klíče, doklady aj. Nevěřte jenom tomu, co vám partner o sobě sám říká. Seznamte se s jeho přáteli, příbuznými, kolegy, podívejte se, kde (a zda vůbec) pracuje, poslouchejte, co o něm druzí povídají. Jestli se vám v tom snaží zabránit, má asi důvod něco tajit, a to není dobré znamení. Ukažte svůj nový „objev“ dobrým přátelům a příbuzným, vyslechněte, co si o něm myslí, jaký na ně dělá dojem. Nedávejte na sliby, že se někdo kvůli vám změní - devět z deseti alkoholiků tvrdí (den po flámu), že s pitím přestanou, když vy jim pomůžete. Je-li v něčem problém, ať se dotyčný nejprve změní, a jestli mu to vydrží aspoň rok, tak ať se u vás teprve znovu přihlásí (ani tak to není zrovna výhra v loterii!).

Za prohlášení učiněná ve chvílích vášně nedejte ani zlámanou grešli - jestli vám v roztoužení vykládá, že vás bude milovat věčně, že tolik jako vás ještě nikdy nikoho nezbožňoval, že se kvůli vám rozejde se svou dosavadní partnerkou, že touží mít s vámi děťátko, když si to tolik přejete, apod., téměř sám neví, co říká. A už vůbec nepředpokládá, že vy to třeba vezmete vážně... Láska „navzdory všem“ sice může být intenzivní zážitek, ale obvykle nemá perspektivu (většinou mají „ti všichni“ spíš pravdu). Nemluvě o tom, že je živena právě jen tím bojem s nepřejícím okolím, takže se nedá včas zjistit, že ve skutečnosti žádnou nosnější podstatu nemá. Menší úspěšnost mívají také nerovné svazky (věkově, vzděláním, společenským postavením), byť se těm dvěma ve fázi zamilovanosti zdá, že to je nepodstatná drobnost, která jim problém dělat nebude. Výjimky sice jistě potvrzují toto pravidlo, ale právě že VÝJIMKY a PRAVIDLO. Berte to v potaz!

 

laska-na-prvni-pohled-u-zen-rozhoduje-spise-cich-u-muzu-zrak-a-hmat-3
laska-na-prvni-pohled-u-zen-rozhoduje-spise-cich-u-muzu-zrak-a-hmat-3
Pohádky jsou hezké, ale ...

Příběhy o lásce (šťastné, nešťastné, s happy endem, s tragickým koncem, s nevěrami, s protivenstvími atd.) jsou prastaré - skoro by se dalo říci, že to, co dnes označujeme jako „ženská literatura“, existuje skoro stejně dlouho jako vztahy mezi muži a ženami. A odjakživa se to všem sice moc líbilo, ale taky věděli, že ve skutečném životě to většinou chodí jinak. Takže při knížkách či filmech si poplačte, zavzdychejte, ale nepovažujte je za příručku, podle níž se máte chovat. Rozhodně není vyloučeno, že to právě s vámi dopadne jako s princeznou z pohádky, ale nespoléhejte na to.

 

3 nejčastější ženské omyly které mohou zničit vztah hned v začátku

Je několik způsobů, jak bezpečně pohřbít vztah, který by jinak mohl docela dobře fungovat. Co tedy nikdy nedělat?

1. Ženy předpokládají, že láska, která byla na počátku partnerského vztahu je stabilní, neměnná a trvalá a že mají právo ji očekávat, vyžadovat nebo siji dokonce vynucovat. NE, NE, NE! Lásku si není možné „nárokovat“ a nelze k ní nikoho přemluvit. Navíc pokud se oboustranně cíleně nepěstuje, zajde „na úbytě“.

2. Ženy se domnívají, že když převezmou veškeré starosti, obětují se a ještě si nechají cokoli líbit a všechno snesou, bude si jich muž vážit, ocení to a nikdy je neopustí. NE, NE, NE! Partner si jich naopak vážit přestane, neocení vůbec nic a začne se poohlížet po nějaké jiné, která podle jeho soudu není tak „blbá" (a udřená, naštvaná, nudná...).

3. Ženy jsou přesvědčeny, že když ony samy dokážou věci skoro nemožné jen „pro něj“, mohou tentýž postoj očekávat i od partnera. NE, NE, NE! Muži jsou schopní a ochotní učinit také skoro nemožné, ale pro věc samu, nikoli pro nějakého jiného člověka (byť třeba milovaného). Bajaja na ten skleněný vrch taky lezl proto, aby si dokázal, že to zvládne, nikoli „kvůli princezně". Tak to prostě je, tím se moudrá žena netrápí, ale využije toho!