Dobré ráno, dnes je čtvrtek 25.4.2024, svátek slaví Marek, zítra Oto.

Hormony v době zamilovanosti aneb chemie lásky - endorfin, oxytocin, dopamin a fenyletylamin

 

hormony-v-dobe-zamilovanosti-aneb-chemie-lasky-endorfin-oxytocin-a-fenyletylamin-5

hormony-v-dobe-zamilovanosti-aneb-chemie-lasky-endorfin-oxytocin-a-fenyletylamin-5
Žádné kameny mudrců, netopýří ocásky, kvítí trhané při úplňku a jiné magické ingredience. Hlavní přísadou milostného koktejlu jsou tělesné hormony. V romantických příbězích ani ve skutečném životě není nouze o zlomená, milující, dychtící i bolavá srdce. A přitom tajemství onoho velkého citu je třeba hledat v docela jiných orgánech (a teď skutečně nemáme na mysli jen ty rozmnožovací).

___

___

Důležité slovo při explozi citů a vášní mají také jiné žlázy s vnitřní sekrecí. Takže žádná srdeční záležitost se nekoná. Spíš bychom měli hovořit o vášni nadledvinkové, hypofýzové či hypotalamové - záleží na tom, v jaké fázi vztahu se nacházíte. V různých etapách partnerství totiž tělo produkuje odlišné hormony, jak mu to káže matička příroda, která nejlépe ví, kterak lidské plémě udržet při životě. Někdy je potřeba víc přitlačit na vášeň, jindy zase na pohodu, spokojenost a věrnost.

Název těchto všemocných látek pochází z řeckého hormeó, česky poháním. Celé lidské tělo pohánějí hormony, tyto produkty organizmu řídí klíčové biochemické procesy v těle. Dokážou nás utlumit i vybudit k akci, díky nim se rodíme i rosteme, ale též milujeme. Odborníci přirovnávají lásku k procesům připomínajícím chemickou intoxikaci organizmu. Někteří říkají, že v účinku je rozdíl mezi alkoholem či drogou a hormonem lásky vlastně jediný - hormon zamilovaných si tělo vyrábí samo. Přirovnání o opilých láskou je tedy docela přesné.

 

hormony-v-dobe-zamilovanosti-aneb-chemie-lasky-endorfin-oxytocin-a-fenyletylamin-2
hormony-v-dobe-zamilovanosti-aneb-chemie-lasky-endorfin-oxytocin-a-fenyletylamin-2
Klíčové fáze námluv

  • Lokace objektu: oční, ale i čichový kontakt jsou rozhodující. Před prvními doteky: muž většinou sází na svou výřečnost a snaží se ukázat v tom lepším světle.
  • Letmá něha: první dotyky a polibky.
  • Milování: sex je poslední etapa prvního sbližování.

 

1. Zamilovaní až po uši - v opojení hormonu FENYLETYLAMIN

Potíme se, rudneme, rozbuší se nám srdce. Není řeč o vrcholné fázi stresu, ale o zamilovanosti. Jakmile nám někdo padne do oka, rozjede tělesná chemická továrna „výrobu“ hormonu fenylethylaminu. Vyvolává stavy blaha a sexuologové jeho účinek přirovnávají k pervitinu, ale jistě uznáte, že následky intoxikace hormonem zamilovanosti jsou příjemnější.

MILOSTNÝ KOKTEJL: Zaláskovaní se topí též ve stresových hormonech - adrenalin a noradrenalin vyburcují tělo k vrcholným výkonům. Zdatně je podporuje hormon dobré nálady dopamin. V klidu nezůstávají ani pohlavní hormony - estrogen a testosteron (v určitém poměru jsou oba zastoupeny v mužském i ženském těle). Třeba hladina testosteronu u zamilovaných dam letí vzhůru a s ní chuť na sex. U pánů dočasně klesá. Vášnivci se stanou krotkými beránky.

 

2. Mám tě rád - v opojení: endorfinů

První etapa zamilovanosti vydrží dvojici průměrně dva roky, což je správná doba na to, aby se ti dva oťukali a našli v sobě zalíbení. Po tomto období se hormonální hladina vrací do normálu. Vášně se mění na stálou náklonnost. Za tuto proměnu „vděčíme“ dalším hormonům, jmenovitě endorfinům. Bývají označovány též jako hormony štěstí a uvolňují se rovněž při milování (mimochodem skvěle zahánějí také bolest hlavy). S kalichem klidu, pohody a dobré nálady vzniká zralá láska, která ustojí i občasné zemětřesení.

DOPORUČENÍ PRO PEVNÝ VZTAH: Není rozumné hned vstupovat do manželství v době nejvyšší zamilovanosti. Po hormonální bouři přichází období vystřízlivění a mohli bychom zjistit, že jsme při výběru celoživotního partnera šlápli vedle. Počkejte si na druhou fázi „stabilizace“.

 

hormony-v-dobe-zamilovanosti-aneb-chemie-lasky-endorfin-oxytocin-a-fenyletylamin-4
hormony-v-dobe-zamilovanosti-aneb-chemie-lasky-endorfin-oxytocin-a-fenyletylamin-4
3. Spolu navěky aneb v opojení: oxytocinu

Tento hormon je svým způsobem naším průvodcem už od prvního nadechnutí. Bez něj bychom se nenarodili ani by nás maminka nenakojila. Necítili bychom potěchu při mazlení s rodiči ani při milování s partnerem. Oxytocin bývá označován jako hormon mateřství a věrnosti. Při orgazmu působí na muže i ženy a prohlubuje jejich prožitek. Vyvolává pocity uvolnění, uspokojení, důvěry a náklonnosti.

Zajímavý experiment provedli v této souvislosti američtí vědci. Vytipovali si dva druhy hrabošů. Druh, který žil v prériích, měl přirozeně vyšší hladinu oxytocinu v organizmu a vynikal věrností i jako starostlivý rodič. Jejich příbuzný obývající horské oblasti hormon věrnosti postrádal. Střídal samice jak na běžícím páse a o vzorném rodičovství u něj nemohla být ani řeč. Jakmile mu ale vědci dodali oxytocin, přestal běhat po doupátkách a stal se z něj rodinný typ. Škoda jen, že podobný princip nelze uplatnit u záletných manželů. Efekt věrnosti by vědci asi zaručili, ale nikde není psáno, že by muž svou oddanost namířil ke své právoplatné choti.

 

 


 

hormony-v-dobe-zamilovanosti-aneb-chemie-lasky-endorfin-oxytocin-a-fenyletylamin-6

hormony-v-dobe-zamilovanosti-aneb-chemie-lasky-endorfin-oxytocin-a-fenyletylamin-6
A NA ZÁVĚR RADA: Kdo si chce oxytocin hýčkat, měl by pamatovat, že jeho kouzelné účinky prý snižuje špatná životospráva. Bílá mouka, cukr a alkohol jsou prý jeho zhouba. Chuťovými požitky byste se mohli připravit o zážitky mnohem intenzivnější... Láska skutečně prochází žaludkem.