Dobrý večer, dnes je pátek 14.6.2024, svátek slaví Roland, zítra Vít.

Sexuální anorexie u ženy - příčina, léčba, informace

sexualni-anorexie-u-zeny-pricina-lecba-informace

sexualni-anorexie-u-zeny-pricina-lecba-informace
"Dnes ne, miláčku! A zítra (15.03.2019) nejspíš také ne... ani pozítří (16.03.2019) a myslím, že o víkendu už vůbec ne!" Tak nějak může reagovat žena, která trpí sexuální anorexií. Sexuální anorexie neboli ztráta sexuální touhy patří mezi sexuální dysfunkce. Může být způsobena zdravotními i organickými poruchami (např. hormonálními poruchami, ledvinovou nedostatečností), užíváním některých léků či psychickými příčinami.

___

___

Některé výzkumy uvádějí, že se s touto poruchou setkala více než třetina žen a skoro čtvrtina mužů. Sexuální nechuť signalizuje, že něco nefunguje správně.

 

Co je to sexuální anorexie?

Většinou každý ví, co to je mentální anorexie. Jedná se o poruchu příjmu potravy. Sexuální anorexie je tedy cosi  odobného, něco jako "porucha příjmu sexu". Osoba, která touto dysfunkcí trpí, docela ztratila sexuální touhu. Nemá chuť na milostné hrátky, a to i přesto, že je jinak zdravá a předtím v této oblasti neměla žádné problémy. 

 

Nesahej na mě!

Lidé, kterým chybí sexuální apetence (a bývají to nejen ženy, ale i muži!) mohou vnímat dokonce nejen pohlavní styk, ale i samotné partnerovy doteky jako velmi nepříjemné, až obtěžující. Nechtějí "dávat", ale ani přijímat.

 

Nechci to.

Někdy jejich protějšek může nabýt dojmu, že ho přítelkyně nebo manželka podvádí, ale ona sex jen nepotřebuje. Prostě nemá na nějakou erotiku ani pomyšlení. Proč? Co se stalo? Příčiny bývají různé a mohou se navzájem i kombinovat.

 

Příčiny sexuální anorexie:

  • Jiná nemoc. Na vymizení chuti na milostný život se mohou podílet například hormonální poruchy. Potíže mohou být i brzy po porodu.
  • Psychika. Vůbec nejčastějším důvodem bývá psychické selhání. Žena si připadá neatraktivní, neni spokojená s tím, jak vypadá, nelíbí se jí její tělo, její sebevědomí je na bodu mrazu. 
  • Odcizení. Možná už ji nepřitahuje partner. Často svůj apetit na lásku utlumí žena, jež má doma alkoholika, se kterým má neuspokojující, ale dlouhý, nekončící sex plný alkoholových výparů a zápachu. Není divu, že (vědomě či podvědomě) potlačí svou chuť na milování. Nebo ta, která má doma tyrana, jenž ji k sexu nutí násilím.
  • Zneužití, znásilnění, brutalita ... to jsou také časté situace, jež vedou k ukončení všech sexuálních aktivit a k uzavření se před nimi.
  • Přepracování. Důvodem, proč se někomu začne protivit sex, může být také workoholizmus. Takový člověk má vysoké pracovní nasazení, tráví v zaměstnání spoustu času a po příchodu domů už nemá žádnou energii na nic dalšího.

 

Léčba sexuální anorexie, aneb nezavírejte před problémem oči

Zdaleka jsme nevyjmenovali všechny příčiny. Ať už je však jakákoliv, každý cítí, že tento stav není přirozený. Proto nezbývá než jej řešit. A pokud na to postižený nestačí sám a nedaří se mu to ani s partnerem, je vhodné zamyslet se, zda nenastal čas k návštěvě dobrého sexuologa. Pokud je problém psychický poradit může i vztahový psycholog.