Příjemnou noc, dnes je neděle 23.6.2024, svátek slaví Zdeňka, zítra Jan.

Chci ukončit vztah. Ale mám strach. Jak ho překonat?

konec_vztahu.jpg Váš partner se pro vás stal denní a nudnou rutinou. Zjišťujete, že flirtujete s kolegou a domů se netěšíte jako dřív. Najednou cítíte, že změna by měla přijít. Od této chvíle „čistého prozření“ vás vztah už jen unavuje. Pořád stejné debaty, stejné narážky, stejný parfém a stejně iritující chování.

Konec vztahu

Najednou se zákonitě posouváte od otázky: Proč? K otázce: Jak?

A v tomto momentě vývoje nastává zlomový okamžik. Někteří jsou schopní se během jednoho dne zabalit, všechno prodat, odletět za moře a prostě říci: „Ahoj“ bez větší námahy. Mnozí z nás to ale nedokážou. Nejde nám se rozloučit a udělat tlustou čáru, říci závěrečnou větu a zmizet hledat lepší zítřky. Zůstáváme tak v bludném kruhu přesvědčování se, že je náš vztah přece jen vcelku v pořádku a že “zas tak všechno špatné není“. Přitom zažíváme vnitřní nenaplněnost a mnohdy obětujeme celý život, někomu, koho nemilujeme a s kým si vlastně nemáme co říci.

 

Nehledejte za vším složitost ale spíš emoci strachu:

 

Strach ze samoty

Pro mnohé je samota noční můrou. A pokud se s drahou polovičkou nerozcházíme kvůli jiné drahé, co budeme dělat? Trávit večery o samotě u skleničky vína, s hlavou plnou myšlenek, jak zůstaneme stejně vždycky na ocet a skončíme jako Bridget Jones (samozřejmě bez toho romantického a šťastného konce)?

Jak nad tím vyzrát?
Pokud nyní budete setrvávat v nefunkčním vztahu jen proto, že nechcete být sami, jak si najdete nového partnera? Nenajdete. Kromě toho, pokud neumíte žít sami se sebou, nepomýšlejte ani na novou známost. Nejprve se musíte naučit vybudovat vlastní hrad, milovat sami sebe. Teprve potom můžete vytvářet vztah nový.

 

Strach z nejistoty

S partnerem dáte na konci měsíce výplaty na hromadu, hurá, jste na tom příjemně. Ale když partnerovi řeknete sbohem, jak budete s financemi vycházet? Najednou máte o půlku méně, kromě toho byty a vlastně všechno je pro jednoho dražší. Ještě v horším případě vás partner živí a bez něj si nekoupíte ani jídlo.

Jak nad tím vyzrát?
Spočítejte si svoje měsíční náklady a buďte aktivní. Pokud vám finance nestačí, budete se muset zajistit. Buďte racionální. Nemusíte sami bydlet ve vile, sežeňte si spolubydlící (nejste v takové situaci přece sami, ale mnoho dalších). Uskromněte se, za klid v sobě vám to stojí. Pokud jste na partnerovi závislí, vyžaduje váš plán více času. Najděte si zaměstnání a postupně se osamostatněte.

 

Strach ze změny

Naše hlava má vzácnou funkci. Vše co je známé a zaběhlé, je pro nás příjemné. Jakákoliv změna a krok do neznámého je od naší hlavy vnímána záporně a výsledkem je záporná emoce. Je tedy více než jasné, že nás naše vlastní hlava bude zrazovat od životní změny, která je pro nás paradoxně ve výsledku pozitivní.

Jak nad tím vyzrát?
Vezměte si tužku a papír. Napište si, proč chcete partnera opustit a naopak, jaké jsou důvody pro setrvání ve vztahu. Máte více důvodů proč opustit, že? Proč se potom bojíte změny? Vždyť vždycky bude k lepšímu, nyní se cítíte špatně! Už může být jen lépe.

 

Strach z reakce partnera

Jednou ortel vyslovíte a víte, že vás partner jen neobejme a nepopřeje hodně štěstí (pokud ano, napište nám do redakce, uděláme s ním rozhovor). Můžete ve většině případů počítat s emočním výlevem, brekem a psychickým nátlakem. Mnoho jedinců tento nátlak nevydrží a vrátí se zpět.

Jak nad tím (ním/ní) vyzrát?
I vaše trpělivost má své meze. Nenechte s sebou manipulovat a řekněte partnerovi, že vaše stanovisko je konečné. Nedovolte, aby vás zatahoval do dalších debat a proseb. Pokud se bude chovat nepřístojně, alespoň uvidíte, že je vaše rozhodnutí správné. Buďte silní a uvědomte si, že vy nejste ten zrádce. Na vztahu se podílí oba a do tohoto stavu jste se dostali i díky vašemu partnerovi. Kromě toho, můžete být přece přátelé, jen tak poznáte, že by váš vztah měl eventuelně šanci na záchranu.

 

Já to prostě nedokážu...?

Ale dokážete. Na závěr si uvědomte, že máte jen dvě volby:

  • Tou první je, že chcete prožít život pořádně a šťastně. Dáte sami sobě slib, že se za každých okolností budete cítit dobře. Potom nebudete dělat kompromisy a budete dělat vše pro to, abyste se tak cítili. Žádná změna se neobejde bez odříkání a zatnutí zubů, s tím počítejte. Nikdo vám nedá zázračný lektvar, ale vy sami si štěstí musíte vyrobit.
  • Tou druhou je, že budete celý život obětí. Zůstanete kvůli druhým v nefunkčním vztahu, bez lásky a souznění. Nikdy nepoznáte, co je to splynout s druhým, nikdy nebudete mít milování na vrcholu blaha. Budete trpiteli, sami nešťastní. Potom musíte tuto roli přijmout a žít život jako oběť. I tak se dá život prožít. Prostě jen nebudete šťastní. Potom se mi ale nabízí jen jedna otázka: Proč jste vlastně tady?

2.1.2012 nám přišel do redakce webu následující email:
Dobrý den, ve článku jak ukončit vztah píšete, že nevěříte tomu, že se najde chlap, který by při rozchodu ženu objal a popřál jí štěstí... Existuje - můj bývalý přítel vzal rozchod lépe než já, ačkoli já jsem se rozcházela s ním a uklidňoval mne, objal, naposledy políbil na tvář, popřál ať se mi daří a odešel do práce. Hezký den, Ailin

Děkujeme! :-)Související články: