Dobrý podvečer, dnes je úterý 21.5.2024, svátek slaví Monika, zítra Emil.

Rozvod manželství krok za krokem

krize_rozvod_mindsoft_ikona.jpg Rozvod je nejen jednou z nejtíživějších situací v lidském životě, ale také situací dosti komplikovanou. Člověk by se měl alespoň trochu orientovat v právní problematice, vědět, na koho se má v případě rozvodu obrátit, jaké dokumenty potřebuje a kam je má doručit. Možná jste se i vy rozhodli učinit tento důležitý životní krok, ale nevíte, jak ho realizovat a co všechno tato životní situace obnáší.
___
___
Rozvod se dá obecně shrnout do několika základních kroků, které byste měli zcela jistě učinit.
  1. Podejte k soudu návrh na úpravu výchovy a výživy nezletilých dětí a současně také žádost o rozvod. Dříve, než vás soud rozvede, musí být vyřešena otázka, jak bude vypadat péče o děti po rozvodu manželství. Máte dvě možnosti: S manželem/manželkou se shodnete a sepíšete dohodu, kterou vám soud pouze schválí. Komplikovanější variantou (v případě, že nejste schopni se shodnout) je podstoupit soudní řízení, ve kterém soud rozhodne, jak bude péče o děti pro dobu po rozvodu vypadat. Až když bude rozhodnuto o budoucí péči o děti, přistoupí soud k samotnému rozvodu manželství.
  2. Vyřešte otázku rozdělení společného jmění manželů. Kvůli rozdělení majetku nemusíte absolvovat soud. Soud dokonce nemusí vaši dohodu o rozdělení majetku ani schvalovat. Stačí, když ji sepíšete a necháte potvrdit u notáře či advokáta. Jestliže váš společný majetek zahrnoval i nemovitosti, je třeba dohodu o vypořádání společného jmění manželů registrovat na příslušném katastrálním úřadě, pod který vaše nemovitost spadá. Jestliže se ovšem nejste schopni domluvit, bude soud na místě.
  3. Další věc, kterou musíte vyřešit, je otázka budoucího bydlení. Obvykle se řeší spolu s rozdělením společného jmění manželů a ani v tomto případě nemusíte absolvovat soud.

Výše zmíněné kroky jsou pouze hrubým náčrtem toho, co všechno vás při rozvodu čeká. Jestliže potřebujete podrobnější informace, včetně potřebných formulářů, zkuste se podívat do on-line knihy ke stažení Praktický průvodce rozvodem, kde vše důležité naleznete.

© Napsala Hanka Janoušková
Redaktorka pro oblast vztahy a zdraví Mindsoft s.r.o.
Email: janouskova(zavináč)mindsoft.cz
www.mujvztah.cz
www.mamdepku.cz
www.foto-mluvi.cz

Měsíčník osobního růstu zdarma: objednejte si