Dobré dopoledne, dnes je pondělí 11.12.2023, svátek slaví Dana, zítra Simona.

Obětavost až do roztrhání těla - článek pro ženy

obetavost-az-do-roztrhani-tela-clanek-pro-zeny

obetavost-az-do-roztrhani-tela-clanek-pro-zeny
Až do roztrhání těla. Takové bývá heslo žen, které se natolik obětují pro druhé, že na sebe úplně zapomenou. S pojmem obětavost se nedílně pojí přívlastek nezištná. Nikoho by přece nenapadlo označovat za "obětavost", že se na poslední měsíc života přestěhujete ke staré bohaté tetičce, abyste ji přesvědčili, že právě z vás má udělat univerzálního dědice.

___

___

Pro takové či podobné chování máme jiný výraz - a to vypočítavost. Jenže ona ani ta "ryzí" obětavost někdy nebývá tak úplně nezištná. Mnohé ženy totiž touží svým chováním získat odměnu sice nemateriální, ale přesto cennou: obdiv a úctu okolí. Jenže někdy je reakce přímo opačná.

 

5 nejčastějších omylů

1. omyl: Když se zcela oddáte manželovi, opečováváte ho jako něco mezi novorozencem a křehkou květinkou a věnujete veškerý čas a úsilí tomu, aby se doma cítil blaze, papal jen to, co má rád, a přitom si myslíte, že si vás bude vážit a nikdy se ani neohlédne po jiné.

OMYL! Opak je pravdou - manžel si vás vážit přestane a můžete mluvit o štěstí, pokud se bude po jiných jen poohlížet a rovnou od vás neuteče, protože jsou na rozdíl od vás sebevědomé, zajímavé a díky času, který věnují samy sobě, i krásnější.

2. omyl: Když se úplně vzdáte vlastních zájmů a svůj čas zasvětíte výhradně dětem a přitom věříte, že z nich vyrostou nejúžasnější jedinci na světě, kteří vám navrch budou až do smrti projevovat nehynoucí vděčnost.
OMYL! Opravdové osobnosti nevyrostou z dětí, které si k sobě rodiče připoutali. Musíte jim nechat také dost vlastního prostoru, aby sbíraly zkušenosti. Jejich vztah k vám bude krásný, i až dospějí, pouze tehdy, založí-li se na lásce, důvěře a úctě.

3. Když se rozhodnete vzdát se vytvoření vlastní rodiny, partnerského svazku nebo svého plného osobního života kvůli bezmezné a neustálé péči o staré rodiče (či jiné lidi) a myslíte si, že děláte něco skvělého a každý před vámi hned smekne.

OMYL! Lidé o vás sice budou mluvit navenek uznale, ale v duchu si pomyslí, že byste lépe udělala, kdybyste ~ást povinností svěřila placeným pečovatelkám a nepromarnila vše, co život nabízí.

4. Když budete přátelům a známým stále a ve všem pomáhat, točit se kolem nich, kdykoli jim někdo šlápne na kuří oko, vyptávat se, co ještě potřebují, věčně poslouchat jejich stesky a předpokládat, že si vás oblíbí ze všech kamarádů nejvíc a budete-li to potřebovat, oplatí vám to.

OMYL! Ti vypočítavější z vašich známých vás budou pouze zneužívat (a jakmile by měli něco "oplácet", vymluví se) a ti ostatní vás budou považovat dílem za nezajímavou a dílem za vlezlou, pročež se vám raději vyhnou.

5. Když nikomu nedokážete říct "ne", neodmítnete nic, do čeho se vám nechce, nesnažíte se prosadit svá přáni a své názory. Když přitakáváte všem na všechno a každému odsouhlasíte, cokoli vám předloží, budou vás mít ostatní rádi, protože jste tak bezproblémová.
OMYL! Okolí vás rádo mít nebude, neboť mu budete připadat hloupá, nudná a zbytečná. Určitě se s vámi nebude počítat v žádné důležité akci či pro vedoucí místo (ať už v zaměstnání, nebo ve společenské hierarchii). Nikdo vám nic nesvěří, neboť se bude obávat vaší manipulovatelnosti a postoje "kam vítr, tam plášť".

 

Omotat si kolem prstu

Mužské myšlení je orientováno na souvislost "investice = hodnota", zatímco ženskému jsou tyto ekonomické souvislosti cizí. Tudíž platí, že do čeho chlap hodně investuje (úsilí, přemýšlení, akcí, peněz), toho si hodně váží a neopouští to. Skromná kytička fialek také potěší, pro muže však budete cennější, řeknete-Ii si o větev orchidejí (popřípadě rovnou o brilianty). Hlavně nebuďte "hodná"; skromná, zakřiknutá, nudná a ošklivá. Od takových žen muži utíkají.

 

Ve správný čas

Náhoda je sice "blbec", ale totéž se dá říct o člověku, který se snaží ulovit rybu na poušti nebo najít v pralese bankomat.

Hodné holky obvykle kráčejí životem jako mezek s klapkami na očích, takže vůbec nevnímají, co se děje kolem nich a že dokonce třeba chodí pořád v kruhu, nikoli vpřed. Ty "zlobivé ženy" se nenechají spoutat ohlávkou ani pohánět bičem a klapky na očích mívají snad jen přechodně v období zamilovanosti. Tudíž dokážou sledovat, jak se situace kolem nich vyvíjí, kdo je obklopuje, co jim může přinést dobrého a co zase zlého, kam by se měly vypravit a kdy, kam by naopak lézt neměly, kdo si o nich co myslí a tak podobně. Tímto způsobem poměrně rychle nasbírají zkušenosti (samozřejmě i špatné, ale chybami se člověk učí) a postupem času je dokážou í správně vyhodnotit Což je základ úspěchu a toho že jim ,,hodné holky" závidí, že mají takové "štěstí".

Chcete-li zkrátka něčeho dosáhnout (ať už u chlapů, v kariéře čí ve společnosti), nesmíte se bál roztáhnout křídla, rozletět se nad krajem a obhlédnout ho. A potom přistát právě tam a v tom okamžiku, kde je šance, že se vám to podaří (zkuste někdy pozorovat, jak to dělají káně či poštolka). Nikam nevede ani jen tak vzdychat doma. Ani se vrhat do víru událostí naslepo. Pravděpodobnost. že vám někdo zničehonic zatelefonuje domů a nabídne vám práci modelky, je asi tak stejné velká jako že si v kroužku šití namluvíte skvělého partnera. Jistěže existují výjimky, ale ly jenom potvrzují pravidlo ...

 

Ani moc vysoko, ale také ani moc nízko

Ve svých snech, tužbách a snahách buďte pokud možno realistická - nepodceňujte se. ale zase se nenatahujte až tam. kam není ve vašich silách dosáhnout.

  • Velké množství žen se dopouští buď té chyby, že si vůbec nevěří a stanoví si cíle zbytečně skromné, nebo že o sobě naopak mají přemrštěné mínění a všechno jim je málo - obojí je špatně!
  • Na světě neexistuje člověk. který by si sám o sobě dokázal udělat naprosto správnou představu. Vždyť neznáme ani svou vlastní tvář - i v zrcadle se vidíme obráceně!
  • Objektivnější tedy určité bude váš obraz složený jako mozaika z názorů více lidí, kterým můžete věřit
  • Tuto mozaiku však musíte zkorigovat. Někdo je upřímný až moc - neuvědomuje si, že jeho dobře míněná kritika vás srazí níž, než kam vás jí chtěl posunout. Jiný se zase nedokáže ubránit příliš nadsazenému lichocení, jímž ve vás může vyvolat mylnou představu, že dokážete víc, než vážně dokázat můžete.
  • Každý by se měl snažit jít o kousek dál nad své zdánlivé možnosti - protože právě ten "kousek" je reálný. Je to stejné, jako když cvičíte - vždycky můžete vypnout svaly ještě o pár milimetrů dál, než se zdá. Ale o deset centimetru už ne, to prostě nesvedete. Ze zbytečného strachu se však raději nevypnout skoro vůbec, to by byla opravdu velká škoda.