Dobré odpoledne, dnes je pondělí 20.5.2024, svátek slaví Zbyšek, zítra Monika.

Výhody stárnutí - proč se nebát stárnout

vyhody-starnuti-proc-se-nebat-starnout

vyhody-starnuti-proc-se-nebat-starnout
V dnešní době se obecně dožíváme vyššího věku než dřiv, a dnešní padesátnice nepatři do starého železa. Nebojte se tedy stárnutí, uvidíte, že má své výhody i klady. Mezi výhody patří dostatek peněz, jinak prožívaný sexuální život, svobodnější život bez dětí, možnost užívat si vnoučata, více volného času, cestování a často duševní vyrovnanosti.

___

___

Dostatek peněz

Když jsou děti z domu, najednou vám zbývá více peněz. Tato finanční situace lidem umožňuje spřádat a hlavně realizovat své plány. Také vy se třeba můžete vypravít do země, do níž jste se vždycky toužili podívat. Nebo si můžete s dobrým svědomím pořídit nový nábytek, vydat se bez velkého plánování na wellness víkend anebo se věnovat zálibě, která byla zatím s ohledem na napjatý rodinný rozpočet příliš drahá.

 

Jiný sexuální život

V tomto věku začíná nejlepší doba pro dobrý sex, což se týká hlavně žen. To je výsledek studie Sex a moderní ženy, které se zúčastnilo 12 000 žen z 12 zemí. A proč až teď? Starší ženy přesně vědí, co mají rády, a mají odvahu si o to říci, tvrdily účastnice výzkumu. Navíc si sex mohou užívat více než v době, kdy v noci vstávaly k dětem. Kromě toho valná část čtyřicátnic žije v dlouhodobém vztahu a poznává, jak hezká je sexualita s partnerem, když je vztah hluboký a už ho jen tak něco neohrozí.

 

Vnoučata vám obohatí vaše zážitky

Máte-li už vnoučata, můžete se jim teď věnovat s větší pohodou, s větším množstvím volného času a také s více zkušenostmi, než tomu bylo u vašich vlastních dětí.

 

Děti vyrostly "z nejhoršího"

Lidé mezi padesáti a šedesáti lety často odpovídají na otázku o přednostech tohoto věku, že mají radost, když vidí, že jejich děti vedou spokojený, šťastný život. Provázeli své děti pubertou, školou i prvními problémy s láskou. Teď z nich určitá část odpovědností spadla.

 

Větší svoboda

Berte stáří jako mistrovské dílo života. Máte už svobodu i zkušeností, abyste si udělali život hezčí a zařídily si ho podle sebe.

 

Lépe známe sebe sama a lépe se přijímáme

Lidé po čtyřicítce míní, že vrásky nebo pár centímetrů v pase navíc je už nevyvede z míry tolik jako ve třicetí. Jejich sebevědomí posílilo mateřství. Vědí, na čem jim v životě nejvíce záleží, a tak si ušetří zbytečné rozčilování. Prostě se už lépe znají, a proto se jim nestane, že by se nechali přemluvít k okružní plavbě, ačkoliv na lodi trpí mořskou nemocí.

 

Nenecháme se tolik ovlivnit názory jiných lidí a netrápí nás tolik

Možná i vás dříve stresoval naštvaný pohled souseda nebo sousedky, který na vás vrhala při trochu hlučnější zábavě na zahradě, nebo jste brala příliš vážně názory módních rubrik. S přibývajícím věkem ale řadu žen už mínění druhých nechává v klidu. Řeknou si, ať se sousedka mrači, pravděpodobně jen závidí, že nebyla pozvaná. Zkrátka si víc stojí za tím, co dělají, a nenechají se tak snadno zastrašit.

 

Častěji děláme to co chceme a to co nás baví

Práce a rodina vyžadují s léty stále méně času. Zase se můžete přizpůsobit svému vlastnímu rytmu. Kdo nechce vstávat v sedm ráno, ať si klidně přispí a večer zůstane déle vzhůru. Je také více času pro věd, které člověku prospívají - třeba zajít na kosmetiku, na rehabilitační masáž, do kina, za kamarády, kamarádkami nebo konečně začit cvíčit. 

 

Více volného času na cestování

Protože vám odpadla spousta povinností, můžete zůstat na chatě déle než jindy. Nemusíte se ohlížet na plán dovolených v zaměstnání. Navíc hodně cestovních kanceláří přináší výhodné nabídky pro seniory. Pokud máte po krk domácích plískanic a toužite vrátít si léto, zajeďte si na jih třeba na týden.