Dobré odpoledne, dnes je pátek 26.4.2024, svátek slaví Oto, zítra Jaroslav.

Návod jak se zbavit trémy před vystoupením před publikem, lidmi

navod-jak-se-zbavit-tremy-pred-vystoupenim-pred-publikem-lidmi

navod-jak-se-zbavit-tremy-pred-vystoupenim-pred-publikem-lidmi
Čeká vás projev před publikem a vy z toho máte nervy už týden dopředu? Může jít o prezentaci, svatební proslov nebo třeba důležitý pracovní pohovor - většina z nás zkrátka nejspíš bude muset někdy promluvit před publikem čítajícím alespoň tři, čtyři lidi nebo spíše více. A většina z nás z toho bude předem nervózní. Chcete přednést úžasný proslov? Vystřihnout perfektní prezentaci? Úspěšně projít pohovorem? Máme pro vás několik tipů jak podat skvělý řečnický výkon a neklepat se přitom trémou. Dokáže to každý.

___
___


Oční kontakt

Instinktivně nedůvěřujeme lidem, kteří se nám nedívají do očí, snažte se proto udržovat s posluchači oční kontakt. To se snadno řekne, ale když mluvíte před velkým publikem, je to trochu problém. Vyberte si proto v každém sektoru publika jednu osobu a té se občas podívejte do očí. Ze stejného důvodu nepoužívejte zbytečně moc vizuálních pomůcek (tabulek, grafů či obrázků), přerušujete tím oční kontakt. Pokud s nimi pracovat musíte, mějte na paměti, že mluvit musíte k lidem, ne ke grafům.


Historky

Lidé rádi poslouchají historky, a co je důležitější, dokážou se do příběhů vžít. Potřebujete-li vysvětlit nějaký důležitý problém, snažte se ho zakomponovat do příběhu. Lidé vás budou poslouchat mnohem pozorněji a problém lépe pochopí.


Důležitá je příprava na projev

Když se na přípravu svého projevu soustředíte až příliš, bude působit nepřirozeně a odtažitě. Možná si tím dokonce podrazíte nohy, protože když uděláte nějakou chybu, budete se muset vrátit a začít znovu. Určitá příprava je ale přece jen důležitá, díky ní totiž budete vypadat profesionálně a jako někdo, komu záleží na tom, co dělá. Rozhodně se tedy na svůj projev přichystejte, ale neučte se celou řeč nazpaměť. Skvělou metodou je třeba použití kartiček s hlavními tématy - tak budete působit připraveně, ale ne jako robot.


Zdůrazněte klíčové informace

Nesnažte se svůj projev napěchovat čísly a fakty. Posluchače tím jen zahltíte a stejně sije nezapamatují a vy sami kvůli tomu můžete zapomenout na některé zásadní věci. Obecně platí, že člověk je schopen udržet v hlavě maximálně sedm důležitých informací současně, a podle posledních studií si nejlépe zapamatujeme tři až čtyři taková fakta. Rozdělte tedy svou řeč nanejvýš do sedmi hlavních oddílů. Pokud jste jediný řečník, můžete pak dát posluchačům pauzu a v proslovu, projevu nebo diskuzi následně pokračovat.


Opakování

Existuje staré dobré pravidlo pro všechny prezentace: "Řekněte jim, co jim budete říkat, pak jim to řekněte a pak jim řekněte, co jste jim řekl." Díky opakování si posluchači snáze zapamatují, co jim povídáte, a budou tomu přikládat větší váhu. Výzkumy také ukazují, že lidé spíše uvěří věcem, o kterých uslyší víckrát než jednou. Nezapomínejte proto projít všechny hlavní body hned na začátku a pak je znovu zopakovat na konci.


Nezapomeňte dýchat

Lidé rádi poslouchají hudbu - a dobrá řeč by měla být jako hudba, to znamená i s pauzami a změnami tempa. Posluchače musíte zaujmout, ale nechat ho i chvíli odpočinout. Nezapomínejte přitom dýchat a využívejte jako působivého prostředku i ticha.
Když přednesete nějaké zásadní téma, odmlčte se a nechte posluchače informace v klidu strávit.


Nebuďte nervózní, že budete při projevu nervózní

Je naprosto přirozené mít trému, když máte vystoupit před publikem. A není na tom vůbec nic špatného, díky adrenalinu může být váš projev dokonce lepší. Zhluboka dýchejte a nesnažte se omlouvat za drobné chybičky, beztak si jich nejspíš nikdo ani nevšimne. A mějte na paměti, že posluchači vám drží paJce, nikdo nedoufá, že to pokazíte.


Seznamte se

Je mnohem jednodušší mluvit před partou přátel než před skupinou cizích lidí. Pokud máte trochu času, snažte se některým posluchačům předem alespoň představit; z publika vás pak bude sledovat pár přátelských tváří, takže se nebudete tolik stresovat.


Respektujte, neohromujte

Nezkušení řečníci dělají často tu chybu, že se snaží na publikum udělat dojem. Lidé ale stojí spíš o respekt než o dojem. Pokud váš projev naznačuje, že si připadáte lepší než vaši posluchači, nebude je zajímat, co vlastně říkáte. Musíte vědět, ke komu mluvíte, a váš způsob vyjadřování by měl být odpovídající publiku. Lidé mají rádi ty, kdo se jim podobají.


Věřte v úspěch

Vizualizace je běžnou technikou například mezi atlety, stejně dobře ale funguje i u řečníků. V předvečer svého vystoupení si do nejmenších možných detailů představte, jak bude vše probíhat, a v duchu si zviditelněte svůj úspěch. Staré rčení "předstírej, dokud to nezačne být pravda" je naprosto přesné.
Sebevědomí vychází zevnitř, pokud tedy budete předstírat, že si věříte dostatečně dlouho a dostatečně intenzivně, začnete si věřit.


Uvolněte se

Zní to jednoduše. Dělejte cokoli, při čem se vnitřně uvolníte, zaběhejte si nebo si zacvičte jógu. A taky nezapomeňte, že máte zhluboka dýchat, usmívat se a stát rovně!



Související článek: