Náhodné stránky webu
- (13.04.2011) Úmrtí, smrt dlužníka a uplatnění dluhu v dědickém řízení
- (01.01.2017) Stezka v oblacích Dolní Morava - cena, ceník, otevírací doba 2017, provozní doba 2018
- (14.08.2018) Falešně pozitivní D-dimery a falešně negativní D-dimery - příčina
- (17.12.2014) Brusinky - vliv na zdraví (zahraniční studie 2015)
- (31.03.2012) Houbová otrava - příznaky, projevy, symptomy
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Náklady na aktualizaci vzorů podle nového občanského zákoníku 2014 jsou velmi vysoké. V případě využití vzoru pro Vaši potřebu velmi uvítáme případný (byť i minimální) dar na účet č. 2500220711 / 2010. Dar můžete poslat i přes PLATEBNÍ BRÁNU.
Předem velice děkujeme.
Návrh na úpravu styku s nezletilým dítětem - vzor ke stažení zdarma - nový občanský zákoník 2014 |
![]() |
Středa, 23. červenec 2014 | Vložil: Mgr. Veronika Křížová (právník) | Zobrazeno: 40498x |
Návrh na úpravu styku s nezletilým dítětem - vzor, formulář, tiskopis ke stažení zdarma online Vzor je vytvořen dle nového občanského zákoníku 2014. ___
Návrh otce na úpravu styku k nezletilému dítěti
Otec (navrhovatel): ................nar. .................. bytem ..........................
Matka: ................nar. .................. bytem ..........................
I.
Důkaz:
II.
Důkaz:
III.
S ohledem na výše uvedené skutečnosti a můj zájem podílet se i nadále na péči o nezletilého, navrhuji, aby soud vydal tento:
r o z s u d e k
I. Otec nezletilého ....................., narozeného ................., je oprávněn stýkat se s nezletilým synem vždy každou sobotu a neděli v lichém týdnu v roce v době od 09.00 hod. v sobotu až do 18.00 hod. následné neděle a dále 3 po sobě jdoucí týdny o hlavních letních prázdninách a 3 dny o vánočních prázdninách s tím, že otec oznámí matce nezletilého nejpozději do 30. dubna každého kalendářního roku termín styku o hlavních letních prázdninách a nejpozději do 31. října každého kalendářního roku termín styku o vánočních prázdninách. Otec nezletilého převezme a odevzdá v místě bydliště matky.
II. Matka je povinna nezletilého na styk s otcem vždy řádně připravit a ve stanovenou dobu jej otci předat v místě bydliště matky.
III. Otec je povinen nezletilého řádně převzít a ve stanovenou dobu ho opět matce předat v místě bydliště matky.
IV. Žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů řízen
..........................
Řízení ve věcech péče o nezletilé je ze zákona osvobozeno od soudních poplatků. Návrh se podává u soudu, který vede spis péče o nezletilého. Návrh na úpravu styku lze podat samostatně, jestliže výchova a výživa nezletilého již byla soudem upravena.
Brání-li rodič, který má dítě v péči, bezdůvodně trvale či opakovaně druhému rodiči ve styku s dítětem, je takové chování důvodem pro nové rozhodnutí soudu o tom, který z rodičů má mít dítě ve své péči. (§ 889 NOZ).
Úprava styku rodiče s dítětem
Právní úprava styku rodiče s dítětem je v novém občanském zákoníku podrobněji zpracovaná, neboť jde o jedno z nejdůležitějších práv dítěte zaručeno i jinými právními předpisy. Rodiče mají právo i povinnost vykonávat a udržovat osobní styk s dítětem a toto právo nemohou svěřit jiné osobě.
NOZ dává rodičům konkrétní pravidla, dle kterých se mají na úpravě styku s dítětem dohodnout. Pečuje-li o dítě jen jeden z rodičů, má dítě právo se stýkat s druhým rodičem, přičemž délka a intenzita návštěv musí být v zájmu dítěte. Zároveň rodič, který nemá dítě v péči, má právo se stýkat se svým dítětem. Právo rodiče na styk s dítětem může být omezeno nebo zakázáno pouze na základě rozhodnutí soudu.
Nový občanský zákoník zakotvil do svých ustanovení dříve jen soudy stanovenou povinnost rodiči, který má dítě v péči, aby dítě na styk s druhým rodičem řádně připravil, tento styk řádně umožnil a s druhým rodičem v potřebném rozsahu spolupracoval. Dále nesmí žádným způsobem narušovat vztah dítěte k druhému rodiči. Nesmí bezdůvodně, trvale či opakovaně druhému rodiči ve styku s dítětem bránit. Typickým příkladem je, že rodič, který má dítě v péči finguje častá onemocnění u dítěte, vymlouvá se na spoustu domácích úkolů dítěte do školy, pořádá předem neohlášené výlety pro dítě či plánuje jiný program pro dítě, tak aby byl znemožněn styk druhého rodiče s dítětem. Nový občanský zákoník takováto porušení povinnosti jednoho z rodičů sankcionuje možností nového rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče.
Obdobné povinnosti zejména zdržet se všeho, co by narušovalo vztah dítěte k rodičům nebo by výchovu dítěte ztěžovalo, stíhá i rodiče, který nemá dítě v péči. Oba rodiče mají dále povinnost informovat se o podstatných záležitostech, které se týkají dítěte a jeho zájmů.
Nejsou-li rodiče i přes výše uvedená pravidla schopni se na styku dítěte s rodičem, který nemá dítě v péči dohodnout, upraví styk s dítětem soud. Soud může v rozhodnutí o úpravě styku stanovit podmínky styku, za kterých styk druhého rodiče s dítětem bude probíhat. Soud může určit místo, kde styk bude probíhat (např. v bytě matky, v prostorách nějaké mediační instituce, na veřejném prostranství, atd.), nebo osobu, za jejíž přítomnosti se styk rodiče s dítětem uskuteční. Soud dále ve svém rozhodnutí o úpravě styku může stanovit místo předání dítěte a místo jeho odevzdání. Je-li stanoveno, že rodič, který nemá dítě v péči, si dítě převezme v místě bydlišti dítěte, nemůže požadovat, aby mu dítě bylo druhým rodičem dovezeno, pokud s tím druhý rodič sám nesouhlasí. To samé pokud má po ukončení styku dítě vrátit druhému rodiči do místa bydliště, nemůže požadovat, aby si rodič pro dítě jezdil. Náklady na dopravu k dítěti si hradí rodič, který nemá dítě v péči sám.
Soud může omezit právo rodiče osobně se stýkat s dítětem nebo v krajním případě styk rodiče s dítětem zakázat. Děje se tak vždy v zájmu dítěte. Často to souvisí s případem, kdy dítě svého druhého rodiče nezná nebo se s ním v delší dobu nevídalo. Dále může jít o případy, kdy daný rodič dítě psychicky či fyzicky týral nebo jiným způsobem narušil přirozený vztah dítěte k rodiči. Za daných okolností může soud stanovit, že styk takového rodiče s dítětem bude realizován ve specializovaném zařízení (např. krizovém centrum) pod dohledem kvalifikovaného pracovníka tohoto zařízení.
|