Náhodné stránky webu
- (21.04.2009) Kam podat stížnost na nadměrný hluk nebo překročení povolených hladin hluku?
- (20.04.2012) Jak velkou finanční rezervu by měla mít rodina pro případ ztráty zaměstnání
- (18.08.2016) Jak se projevuje syndrom dráždivé karotidy - příznaky, projevy, symptomy, léčba, příčina
- (29.03.2010) Nepravý, opomenutý dědic - jak se domoci dědictví, promlčení, lhůta
- (05.08.2011) Jak se trvale a levně zbavit chloupků pod nosem bez použití drahého laseru
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Nebojte se dělat změny ve svém životě - život je příliš krátký na to, abyste ho prožili jak si ho nepředstavujete |
![]() |
Neděle, 18. říjen 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2482x |
___ ___ Přitom by mohl žít a radovat se! Co mu v tom brání? Pouze a jedině hloupé stereotypy. Změnit svůj život není nic strašného. Strašné je pasivně trpět…
"Příští týden přijdedou na návštěvu příbuzní," oznámila večer manželova matka.
"Do osumatřiceti jsem znovu neotěhotněla, to už je osud," pláče do telefonu sestra.
Všichni v té či oné míře myslíme ve stereotypech a šablonách, které jsme sáli už s mateřským mlékem a která nám nutila společnost. Drží nás v pevném sevření omylů, nedovolují nám se pořádně nadechnout a naplno se radovat ze života. Pokud se snad někdo vymkne z obecně uznávaného rámce, hned je jako každá bílá vrána podroben veřejnému odsouzení. Nejrozšířenější stereotypy, které nejvíc ze všeho ztěžují život, jsou spojeny s prací, věkem, vztahy a vzhledem. Například práce.
– Čím se zabýváte v zaměstnání?
Ale vážně. Znám spoustu lidí, kteří si roky stěžují na protivnou práci. Všichni se chystají si něco najít, něco s tím udělat. Deset, patnáct let je fuč a oni tam sedí doteď. A co to znamená – celých patnáct let života? Zamyslete se nad tím. To je opravdu tragédie.
A věk? Věkové stereotypy nám také život pořádně ztěžují. Omezují nás, tisknou a nepustí. Které z nich jsou nejoblíbenější? V mém věku se učit něco nového – na to už je pozdě. V mých letech se už takové šaty prostě nenosí. Po třicítce už mě na slušnou pozici nevezmou. Po čtyřicítce se už nevdám. Po padesátce už to není žádný život. – Hm. Ve svém věku už bys měl být serióznější. Stačí?
Pokud jde o vzhled, to už je vůbec pole neorané. Vezměme si například líčení. – Zvýrazni si trochu oči a přejeď aspoň pusu rtěnkou, – říká mi vždycky maminka, když se někam spolu chystáme.
Je to pro vás bez líčení pohodlnější? Je. Utíkají se snad lidi před vámi schovat do křoví když nejste nalíčená? Ne. Takže kvůli komu se to patří?
Šaty dělají člověka – to známe všichni od mala. A který že dojem je ten nejpřesnější? Jasně, ten první. Takže po něm už se nikdo takříkajíc rehabilitovat zkrátka nemůže…
O vztazích snad ani raději nezačínejme, to bychom se dál nedostali. – Hned mu nevolej, tři dny počkej! – Nevolej mu hned zpátky, ať je trochu nervózní! – Kde manželka vydělává víc než muž, nemůže rodina fungovat. Kdo tohle všechno kdy vymyslel? To není důležité. My jsme to nebyli, ale porušit nesmíme nic.
Prolomit stereotyp je velmi těžké a zdaleka ne všem se to podaří. Změnit myšlení je náročná věc, ale je to možné. Protože strašná není ta změna, strašné je to trpění stereotypů. Jen málo lidí dokáže vytrhnout se z těsného rámce stereotypního myšlení. Samozřejmě se to nemůže zdařit naráz a samozřejmě to chce na sobě zapracovat. Ale stojí to za to.
|