Dobré ráno, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Jak si užít Vánoce? Být prostě líný, skutečně si oddechnout a ne jen o tom povídat.

jak-si-uzit-vanoce-byt-proste-liny-skutecne-si-oddechnout-a-ne-jen-o-tom-povidat-2

jak-si-uzit-vanoce-byt-proste-liny-skutecne-si-oddechnout-a-ne-jen-o-tom-povidat-2

Čas adventu je dobou rozjímaní, Vánoce pak svátky klidu a míru. Řve to z každého reklamního poutače už od začátku listopadu. Jeden z receptů na hezké Vánoce je být líný. Být líný na nákupní běsnění. Být líný na prohlížení slevových serverů. Být líný na nesmyslné uklízení, navařování a pečení. Líný člověk si dopřeje trochu oddechu, pohody a odpočinku. Bez výčitek. Je to jak v jeho zájmu, tak v zájmu přírody.
___

___

Takový líný, tedy pardon, ekologicky uvědomělý člověk je pro přírodu přínos. Například tím, že neprodukuje nadbytečnou spotřebu. Líný člověk může svým dětem dát i jen třeba jen dva nebo i jeden dárek, a přesto může své děti nade všechno milovat. A místo hory balicího papíru a plastových krámů, co za chvíli skončí v koutě dětského pokoje, může blízkým nadělit něco mnohem cennějšího. Svůj čas a pozornost.

Líný člověk bude pochopitelně líný tahat se domů s obřím stromkem. Jestli, tak přinese stromek malý, jestli vůbec jaký. Malý stromek se ozdobí snáze a pak u popelnice nezabírá tolik místa.

Líný člověk si vánoční stromek dost možná koupí v květináči a půjde ho vysadit až na jaře. Takové příjemné prodloužení vánočních svátků. A nebo ještě líněji: jen si stromek půjčí a po Vánocích vrátí. A někdy to jde úplně bez koupeného stromečku. Prostě si líný člověk o vánocích pomalu zajde na vycházku do lesa a tam si stromek najde a ozdobí jablky. A nebo si poradí takto. Zcela beze stromku.

I dárky jsou lepší, když jsou malé a když jich je málo. Kvantita není kvalita. Dárky líný člověk balí zásadně do starých kalendářů, krabic nebo map, protože je příliš líný na to jít koupit zbrusu nový balicí papír z Číny. Líný člověk si možná přečte článek s radami, jak vánoční dárky zabalit hezky i ekologicky. Nebo „luxusněji“ po japonském způsobu do šátků a zbytků látek. Víc ale po líném člověku příroda nechce.

Líný člověk touží po pohodě o Vánocích. Vyhne se proto nákupnímu šílenství a rozmyslí si každou cestu do obchodů nebo klikání po e-shopech. Vánoce mají být svátkem klidu a míru, ví líný člověk, a proto se se svými blízkými dohodne, že letošní Vánoce budou líné a střídmé. Žádné hromady nesmyslných dárků. Líný člověk, když svým blízkým něco dá, pak je to něco, co s jistotou ví, že opravdu potřebují. Přitom ale líný člověk není někdo, kdo by si nechal pro korunu vrtat koleno. 

Líný člověk ani nešílí kolem štědrovečerní večeře. Ví, že je dobré se hezky se svými blízkými najíst, ale na přípravu vánoční žranice je líný.

Líný člověk ušetřený čas tráví se svými blízkými, s rodinou, s přáteli. Musí jim jen vymluvit, aby na poslední chvíli neodběhli koupit ještě další dárek, protože jim operátor poslal slevový kupon. Líný člověk je líný podporovat konzum. Jde mu o klid, mír a přírodu.

jak-si-uzit-vanoce-byt-proste-liny-skutecne-si-oddechnout-a-ne-jen-o-tom-povidat-3

jak-si-uzit-vanoce-byt-proste-liny-skutecne-si-oddechnout-a-ne-jen-o-tom-povidat-3


 

DALŠÍ ČLÁNKY NA TÉMA VÁNOCE JSOU NA TOMTO WEBU ZDE